logo

همگام با خیزش مردم ایران ١٦ آذر روز دانشجو را گرامی بداریم

دوشنبه ٧ دسامبر
کانون زندانیان سیاسی ایران ( در تبعید ) ــ واحد اوربرو

چهار شنبه ۱۱ آذر ۱۳۸۸ - ۰۲ دسامبر ۲۰۰۹

هنوز دو ماه از از كودتاى آمریكایى رژیم شاه در ٢٨ مرداد سال ١٣٣٢ علیه توده های بپاخاسته مردم نگذشته بود که دولت آمریکا، نیکسون، معاون ریاست جمهوری وقت خود را جهت خوش آمد گویی به دولت کودتا به ایران فرستاد. در جریان سفر نیكسون به ایران، دولت کودتا و ضد مردمی ارتشبد زاهدی، جهت نشان دادن آرامش و تسلط خود بر جامعه، نیروهاى نظامى خود را، در دانشگاه تهران مستقر نمود.

به دستور دولت کودتا، از صبح روز ١٦ آذر، گارد نظامی ویژه ای به نام " نیروهای جانباز" صحن دانشگاه تهران را محاصره کرده تا هرگونه تظاهرات اعتراضی دانشجویان را در نطفه خفه کنند.

اما جنبش دانشحویی با اعتراض گسترده و دلاورانه خود، نه تنهاعلیه رژیم شاهنشاهی وابسته به آمریکا بپا خاست، بلکه با سر دادن شعارهایی از قبیل " مرگ بر شاه " و " نفت مال ماست"، عملا مخالفت خود با دولت کودتا و سفر نیکسون به ایران به نمایش گذاشت.

گارد ویژه دولت کودتا، جهت خوش آمد گویی به معاون رییس جمهور وقت آمریکا، با شلیک مستقیم گلوله به اعتراضات وسیع دانشجویان که در مقابل دانشکده فنی دانشگاه تهران اجتماع کرده بودند، سه تن از دانشجویان مبارز به نام های شریعت رضوی، احمد قندچی و مصطفی بزرگ نیا را به قتل رساندند. علاوه بر این، بسیاری ازاساتید و دانشحویان دانشکده های فنی، پزشكى، داروسازى، حقوق و علوم را نیز مضروب و دستگیر نمودند.


از آن دوران تاکنون، روز ١٦ آذر، به عنوان نماد مبارزات جنبش دانشجوئی ایران، روز دانشجو نام گذاری گردیده است. از این رو، دانشجویان دانشگاه های مختلف کشور هر ساله بیاد جان باختگان ١٦ آذر در تجمعات اعتراضی گرد هم می آیند، تا ضمن گرامیداشت اهداف، آرمان و جانفشانی های این جانباختگان راه آزادی، مبارزه علیه ارتجاع حاکم بر ایران را عمق و غنای بیشتری بخشند.

رژیم جمهوری اسلامی نیز، همچون رژیم دیکتاتوری شاه نتوانست جنبش دانشجویی را، که یکی از پایگاه های تفکر انقلابی و مبارزه علیه ارتجاع حاکم بر ایران است، تحمل نماید. لذا از همان آغاز به قدرت رسیدن خود در صدد برآمد تا با روش های گوناگون سرکوب و ایجاد اختناق در فضای دانشگاه های کشور، جنبش دانشجویی را مهار و تحت کنترل خود در آورد.

* هجوم خونین در سال ٥٩ به دانشگاه های سراسر ایران و به تعطیلی کشاندن دانشگاه ها طی سالهای متمادی
* ایجاد انجمن ها و گروه های خود ساخته به نام انجمن اسلامی و بسیج دانشجویی
* پاکسازی و اخراج اساتید و دانشجویان مبارز
* سرکوب خونین خیزش انقلابی ١٨تیر دانشجویان در سال ١٣٧٨
* دستگیری و پرونده سازی های امنیتی علیه فعالین جنبش دانشجویی در آذرماه ٨٦آری، این وجه تشابه همه رژیم های دیکتاتوری است .

در شرایط کنونی، خیزش جوانان و توده های جان به لب رسیده، ادامه تکوین یافته مبارزات مردم ایران علیه نظام جمهوری اسلامی طی ٣٠ سال گذشته است.

اگر سرکوب ها و کشتارهای دهه ٦٠، بویژه قتل عام هزاران زندانی سیاسی در تابستان سال ٦٧، اگر کشتار نخبگان و روشنفکران در قتل های زنجیره ای؛ اگر سیاست سرکوب وحشیانه جنبش های زنان، معلمان، ملیت ها و بویژه جنبش کارگری و انواع سرکوب ها ی ریز و درشت دیگر در طول این سه دهه مؤثر می بود، ما هرگز شاهد چنین خیزش آگاهانه توده های میلیونی مردم ایران نبودیم

دانشگاه پایگاهی ست برای جنبش آزادی خواهانه و برابری طلبانه . شایسته است تا دراین روز تاریخی سنگربانان شجاع و قهرمان این پایگاه علم وآزادی ، مورد تقدیر و حمایت قرار گیرند.
اینک که در آستانه ٥٦ امین سالگشت ١٦ آذر قرار داریم، بر تک تک ما انسان های آزاده است که در بزرگداشت این روز تاریخی، یاد همه قربانیان این جنبش و قربانیان اعتراضات اخیر را گرامی داشته و خواستار آزادی بازداشت شدگان اخیر و همه زندانیان سیاسی ایران و همدردی با خانواده های آنان باشیم.

وعده ما :

دوشنبه ٧ دسامبرOlof Palmes torget مقابل کتابخانه راس ساعت ٣٠: ١٦
مسیر راهپیمایی : Olof Palmes torget –Drottninggatan- Stortorget
در اختتامیه برنامه ، در میدان Stortorget فیلم هایی از تظاهرات و مقاومت های دلیرانه شیر زنان و دلاور مردان ایران نمایش داده خواهد شد. باشد تا با حضور خود در این راهپیمایی و در محیط امن و بی خطر این جامعه، پژواک فریاد رسای خشم فرو خورده مردم ایران در میدان آتش و خون باشیم.
آدرس ایمیل : kanoonorebro@yahoo.se تلفن تماس : ٠٧٠٨٢٣٨٢٥٦
لطفا در انتشار این خبر به هر شکل ممکن به ما یاری رسانید.
کانون زندانیان سیاسی ایران ( در تبعید ) ــ واحد اوربرو

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد