logo

پیام تسلیت جبهه‌ ملی ایران
به‌مناسبت درگذشت ابوالحسن بنی صدر

سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲ اکتبر ۲۰۲۱

jebhe.jpg
بازگشت همه به سوی اوست

با تاسف و تاثر بسیار درگذشت آقای دکتر ابوالحسن بنی صدر را به خانواده گرامی ،همسر وفرزندان ارجمند و دوستداران ایشان تسلیت می گوییم.

آقای دکتر ابوالحسن بنی صدر از نوجوانی از پیروان دکتر محمد مصدق،رهبرنهضت ملی ایران بود. اودر سال‌های ۱۳۳۹ تا ۱۳۴۲ از اعضای فعال وشاخص سازمان دانشجویان جبهه ملی ایران شناخته می شد و در دیماه ۱۳۴۱ به عنوان نماینده منتخب دانشجویان دانشکده حقوق در کنگره جبهه ملی ایران شرکت داشت.او پس از سال ۱۳۴۲ برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و تا زمان انقلاب بر ضد رژیم سابق مبارزه کرد.تلاش های او در ابتدا در سازمان جبهه ملی ایران در اروپا و سپس در انجمن های اسلامی ادامه یافت.
آقای دکتر بنی صدر پس از انقلاب بهمن ۵۷ در اولین انتخابات ریاست جمهوری یعنی تنها انتخاباتی که پس از انقلاب در شرایطی نسبتا آزاد برگزار شد، اکثریت آراء را به دست آورد.اما از آنجا که تسلیم خواسته های انحصارطلبان و اقتدارگرایان برخاسته از انقلاب نگردید،چند ماه پس از انتخاب شدن،در آخر خرداد ۱۳۶۰ از ریاست جمهوری برکنار شد و مجبور به خروج از کشور گردید.ودر این مدت چهل سال نیز به عنوان مخالف حکومت جمهوری اسلامی فعال بود و به مبارزه سیاسی و افشاگری در مورد خلاف کاری ها و انحرافات حکومت از اهداف انقلاب می پرداخت و تا آخرین روزهای حیات نیز به تلاش های خود ادامه داد .

آقای ابوالحسن بنی صدر بیش از هفتاد سال زندگی سیاسی پر ماجرا و پر فراز ونشیب را پشت سر گذاشت . بدیهی است که در طول مدت هفت دهه عمل کرد سیاسی، نقدهایی هم نسبت به برخی از مواضع دکتر ابوالحسن بنی صدر در بعضی از برهه ها وجود داشته باشد که مهم ترین آن ها فاصله گرفتن از جبهه ملی ایران و اصول اعتقادی آن،چه پیش و چه پس از انقلاب است ،اما به رغم این نقد ها ، پاک دستی ایشان و خدماتشان برای حفظ تمامیت ارضی ایران در آغاز جنگ عراق با ایران ستودنی است .ما یاد ونام او را گرامی می داریم و به روان پاکش درود می فرستیم.

تهران – بیستم مهرماه ۱۴۰۰ خورشیدی
هیات رهبری-اجرائی جبهه ملی ایران

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد