logo

درمیان شادی پیروزی کشتی گیران ،یاد نوید افکاری وسعید زینالی را فراموش نکنیم

دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱ اکتبر ۲۰۲۱

یدالله بلدی

new/yadollah-baladi4.jpg
در جریان مسابقات کشتی قهرمانی جهان که از دوم تا دهم اکتیر در اسلو برگزارشد. ۳۰ کشور جهان درآن شرکت داشتند، کشتی گیران ایران دراین مسابقات خوش درخشیدند و در رشته کشتی آزاد ۳ مدال طلا و سه مدال نقره و یک مدال برنز بدست آوردند و مقام سوم جهان را پس از روسیه و امریکا کسب کردند، در کشتی فرنگی نیز ۴ مدال طلا و دو مدال برنز کسب کردند و پس از روسیه به مقام دوم جهان نائل آمدند، این پیروزی درمیان درد و رنج ومشکلاتی که حاکمان بی کفایت برای مردم بویژه جوانان ایجاد کرده‌اند ، موجب کا‌ستن اندکی از دردها و رنج‌های جوانان علاقمند بورزش گردید و به آنان شادی بخشید.

کشتی یک ورزش کهن و سنتی درایران است و خاستگاه اغلب کشتی گیران محلات متوسط نشین است و از خانواده های سنتی هستند و دارای خصلت ها و فرهنگ خاص این محلات و خانواده‌ها میباشند.

در تاریخ کشتی ایران دو پهلوان نامدار کشتی تبدیل به اسطوره شدند "‌پوریای ولی‌" در زمان خوارزمشاهیان که بمثابه پهلوانی جوانمرد و با گذشت از او یاد میشود و دیگری پهلوان غلامرضا تختی که افزون برکسب عناوین جهانی در شرایط سخت و دشوار بیاری مردم میشتافت و با مردم بودن را به پول و مقام ترجیح میداد .

قهرمانان کشتی اغلب در کفتگو ومصاحبه هایشان رفتار وحصلت های مردمی تختی را الگوی خود میدانند اما هنگامیکه به موقعیت ومقام میرسند بجر عده اندکی آن خصلت های نیکو وانساتی را بفراموشی میسپارند ومجیز گوی حاکمیت میشوند ، این قهرمانان بخوبی آگاهند گه جوانانی که بعلت آزادی حواهی درزندانها شکنجه میشوند ویا درخیابانها بهنگام خواسته های برحق خود بقتل میرسند همان جوانانی هستند که تصاویر آنها زینت بخش خانه هایشان است واز پیروزی آنان اشک شوق میریزند واز شکست شان افسرده وغمگین میشوند ، قهرمانان بپاس این عشق وعلاقه جوانان بورزش وظیفه مندند که از حق آنان بعنوان یک جوان ، یک هموطن ویک علاقمند بورزش دفاع نمایند، در قربانی شدن کشتی گیر جوانی بنام نوید افکاری قهرمانان وپیشکسوتان حداقل باید با نوشتن بیانیه ای خواستار محاکمه نوید افکاری دریک دادگاه باحضور وکبل مدافع وخبرنگاران میشدند اما دریغا که از این وظیفه انسانی خود دریغ ورزیدند. علیرضا دبیر قهرمان المپیک ورئیس فدراسیون کشتی که با سعید زینالی دریک محله زندگی میکردند ودریک باشگاه به تمرین میپرداختند اکنون که 22سال از مفقود الاثر شدن سعید زینالی میگذرد کوچکترین اقدامی جهت روشن شدن وضعیت سعید نکرده است.

مادر داغدیده ودادخواه نوید افکاری که دیگر پسران او زندانی اند از دوستا ن فرزندش که باهم خاک تشک کشتی را خورده اند توقع دارد که برای آزادی پسرانش اقدام کنندتا پسرانش به سرنوشت نوید دچار نشوند.

متاسفانه بعضی از مربیان وقهرمانان ورزش مانند ملایان که برای تقرب به بارگاه ولایت فقیه در تملق گویی، گوی سبقت را از یکدیگر میربایند سخنانی بر زبان میرانند که باب طبع حاکمیت باشد آقای علیزضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی اعلام کرد" پیروزی کشتی گیران دل شیعیان را شاد کرد" که دقیقا همان سخنان مسئولان حکومت است.
عمر قهرمانی جاودانه نیست اما قهرمانانی جاودانه اند که درشرایط سخت ودشوار با مردم باشند ودر رنجهای آنان سهیم باشندواز حقوق ستمدیدگان دفاع کنند نه اینکه به ستمگران مشروعیت بخشند

نوید افکاری، سعید زینالی،هوشنگ منتظر الظهور، حبیب خبیری ، علا الدین عترت کوشالی ، شهلا شهدوست، علی شبانی، مهدی زابلی، نازنین عظیم زاده قهرمانانی بودند که بخاطر دگر اندیشی بجوخه اعدام سپرده شدند یاددشان گرامی

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد