logo

ک، فروهر

سرایش سمفونی زندگی زنان با طعم مرگ

به‌مناسبت چاپ دوم کتاب زنده باد زندگی

دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶ نوامبر ۲۰۲۰خانم رعنا سلیمانی، روشنگرانه و ستیهنده که با نوشتن آثاری خواندنی افق جدیدی را در ادبیات زنانه و تبعیدی گشوده است.
او در میان زنان ادبیات معاصر فارسی در تبعید می رود که چهره شاخصی شود. بخاطر این که کند و کاوی را در روح سنت و فرهنگ زنانه ایرانی شروع کرده است.

این چالش از آن رو مهم است که با فرهنگ زن ستیزی روبرو میشود و آب در خوابگه سنت گرایان میریزد.
او نویسنده ای جسور و نکته بینی است که در داستان‌هایش بی مهابا و با جسارت قابل تحسینی به کالبد شکافی روح زن ایرانی پرداخته است.

وی در کتاب اخیرش زنده باد زندگی در عرصه رمانتیسم و اروتیک به جدال برای زندگی و مقابله با مرگ زنان می پردازد که قربانیان بلاواسطه سنت مردسالار جامعه هستند.
اثرش، کتابی روانکاوانه و جذاب است و ذهن مخاطب را سخت درگیر خود میکند.
او با روایتهایش ثابت کرده که توانایی ادبی شگرفی را دارا می باشد. اینجا با خوانش کتابهای رعنا سلیمانی با نویسنده ای آشنا می شویم که با داستان‌های زنانه و اجتماعی خود درسپهر ادبیات ایرانی می درخشد.

آثارش مثل لورکا در خیابان فرشته، میدونستی ، و‌بطور ویژه سندروم اولیس به زندگی زنان ایران در تبعید پرداخته است. در حالی که اثر زنده باد زندگی، روایتی آرمان گرایانه و بشدت انسان دوستانه و ضد اعدام می باشد .وی در اثر اخیر خود موفق به گذاری از روایتگری اجتماعی به پرداختن داستانی آرمانی شده است.
ایشان نویسنده ای است که با دقت و وسواس عنوانهای آثارش را برمی گزیند و گزینشهای جذابی دارد.
با توجه به روند نگارش وی در می یابیم که او مسیر حرفه ای شدن را می پیماید و محتوای روایت هایش ژرف تر میگردند و هر چه در عرصه نویسندگی جلو می رود افق‌های ادبی و اجتماعی گسترده تری را در برابر دیدگان ما می گشاید!
چنین است در اثر اخیر ، زندگی با طعم مرگ،
کتاب زنده باد زندگی!
که سرایش سمفونی سرنوشت زندگی زنان با طعم مرگ را نواخته که از چهار موومان تشکیل شده است . در این روایت خانم رعنا سلیمانی چهار زن را به زیبایی در بطن چهار موومان خلق و لایه های عمیق روان شان را همچون قربانیان مناسبات اجتماعی زن ستیزانه به نیکی تشریح نموده است!
برای خانم نویسنده موفقیتهای بیشتری را آرزو می کنم

ک، فروهر


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد