logo

حاشیه ای بر « تحریم و ابتذال»

شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴ نوامبر ۲۰۲۰

مسعود مولازاده

-حاشیه ای بر « تحریم و ابتذال» آقاى محمد رضا نیکفر

راستش من با آن بخش از مقاله‌ی آقای نیکفر که در واقع هسته اصلی گفتارش را تشکیل می‌دهد موافق نیستم و تصورم این است که اگر ایشان در جای درستی ایستاده‌بود نکات دیگری می‌دید که از نگاهش پنهان مانده‌است . بطور کوتاه می‌توان به این موارد اشاره کرد :

۱- علت وجود تحریم‌ها ، سیاست غلط و عقب مانده ج - الف است و نه امریکا و یا حتی تحریم‌های اتحادیه‌ی اروپا .

۲- اگر ما مخالف تحریم‌ها باشیم معنی‌اش این است که سبب وجود تحریم‌ها امریکاست و امریکا در واقع دشمن اصلی ماست ( همان شیوه تفکر اوایل انقلاب) در حالی که مردم در تظاهرات سال‌های اخیر به درستی فریاد می‌زنند : این دروغه دشمن ما امریکاست ، دشمن همین جاست، همین جاست .

۳- آقای نیکفر از آن جا آغاز می‌کند که : اگر از فشار تحریم‌ها بر مردم بگویید بعید نیست که به شما حمله کنند که خواهان آسایش و آرامش رژیم هستید» او از گفتن این موضوع خودداری می‌کند که اگر از تحریم‌ها بد نگفتید شما را ترامپیست و طرفدار سلطه امپریالیسم امریکا می‌دانند !

۴- او می‌گوید « به عنوان دوست مردم تنها یک معیار داریم ؛ چه چیزی مردم را توانمند می‌سازد و در بیان منفی چه چیزی عاجز و درمانده می‌کند »

باید گفت این ساده کردن قضیه است و نه تنها یک معیار نیست بلکه از آن بوی پوپولیسمی می‌آید . آقای چاوز و احمدی نژاد همین کار را کردند، آیا دوست مردم بودند؟ اگر هم بودند دوستان نادانی بودند که بدتر از دشمن .

۵- گفته است « بر خلاف هوادارا فشار خارجی، تحریم چیزی از توان رژیم برای سرکوب و کنترل مردم نمی‌کاهد »

این‌طور نیست! سرکوب دلار می‌خواهد، هزینه‌اش در هنگام بی دلاری بالاست به همین سبب تضادهای درونی شان شدت گرفته و خلافکاری‌های یکدیگر را بر ملا می‌کنند. فیلم داخل دادگاه نوید افکاری و یا صحبت‌های قالیباف توسط یک آدم عادی به بیرون درز پیدا نکرده و حتی در برخورد با مخالفین داخلی کاهش کنترل نمود دارد. نرگس محمدی از زندان که آزاد می‌شود بدون حجاب بیرون می‌آید ، مرخصی نسرین ستوده چی؟ و موارد دیگر ...پس باید گفت می‌کاهد .

تا زمانی که دلار به دست رژیم برسد سرکوب ادامه خواهد داشت و وقتی که عایدی دلار بر اثر تحریم افت کند از توان رژیم برای سرکوب و کنترل کاسته می‌شود .

۶- آزادی بهایی دارد و این بها را باید مردم بپردازند و حالا در ارتباط با تحریم‌ها چرا ما فقط به مردم خودمان فکر می‌کنیم ، چرا نمی‌گوییم این تحریم‌ها خطر جنگ را در منطقه با عقب نشینی ج-الف از سوریه، عراق، یمن و لبنان اگر نگوییم منتفی کرده، کاهش داده است .

۷- و آخر سر این‌که حمله اش به رضا پهلوی نقد او نیست بلکه حذف اوست. ما در زمینه نسبی بودن تفاوت و اختلاف است که با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنیم در غیر این‌صورت نیازی به ارتباط نبود .

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد