logo

چهار میلیون خانوار ایرانی «وام تکمیلی» کرونایی می‌گیرند

پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۰۹ ژوييه ۲۰۲۰دویچه وله: چهار میلیون خانوار ایرانی علاوه بر وامی که به همه یارانه‌بگیران پرداخت شده یک میلیون تومان "وام تکمیلی" دریافت می‌کنند. این وام برای حمایت از قشرهای آسیب‌پذیر در بحران کرونا پرداخت و قسط آن از یارانه ماهانه کسر می‌شود.

سخنگوی "تسهیلات حمایتی کرونا" اعلام کرد مطابق مصوبه هیئت دولت چهار میلیون خانوار که به عنوان قشرهای آسیب‌پذیر شناسایی شده‌اند می‌توانند در صورت تمایل برای دریافت یک وام یک میلیون تومانی تکمیلی تقاضا بدهند.

حسین میرزایی روز پنج‌شنبه ۱۹ تیر به خبرگزاری ایرنا گفت این وام علاوه بر وام یک میلیون تومانی است که به حساب همه یارانه‌بگیران واریز شده است.

بنابر این گزارش میرزایی از زمان واریز وام تکمیلی ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت: «مشمولان این طرح دست‌فروشان، رانندگان وانت‌بارها و کارگران ساختمانی هستند که اطلاعات آنها توسط وزارت کشور و سازمان تامین اجتماعی احصاء شده است.»

او افزود وام تکمیلی شامل خانواده‌های پنج نفره و بیشتر نیز می‌شود و اطلاعات این خانواده‌ها از سازمان هدفمندی یارانه‌ها دریافت شده است.

دولت حسن روحانی چندی پیش تصمیم گرفت برای جبران زیان‌های اقتصادی ناشی از بحران شیوع کرونا به تمام خانواده‌های یارانه‌بگیر ایران یک وام یک میلیون تومانی پرداخت و اقساط آن را طی ۳۰ ماه از یارانه ماهانه کسر کند.

"وام حمایتی"، پیش‌پرداخت یارانه

با این ترتیب، این "وام حمایتی" به نوعی پیش‌پرداخت یارانه‌ است. مطابق آمار رسمی ۲۳ میلیون خانوار در ایران یارانه می‌گیرند و تا ماه پیش اندکی بیش از ۲۱ میلیون خانوار برای دریافت وام یک میلیون تومانی تقاضا داده‌اند.

به گفته میرزایی قسط وام یک میلیون تومانی ۳۵ هزار و ۱۰۰ تومان در ماه است که از بیستم تیر همزمان با پرداخت یارانه این ماه از آن کم می‌شود. با این حساب یک خانوار تک نفره به جای یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی از تیرماه تا دو سال و نیم دیگر فقط ۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان یارانه می‌گیرد.

ورود ویروس کرونا و شیوع بیماری کووید۱۹ در ایران به طور رسمی در آخرین روز بهمن ماه سال پیش تائید شد. تعداد قربانیان روزانه بیماری کووید۱۹ در ایران پس از یک دوره طولانی که دو رقمی بود، از هفته پایانی خرداد سه رقمی شد و این روند همچنان ادامه دارد.

رکوردی جدید در تعداد قربانیان روزانه

سخنگوی وزارت بهداشت در تازه‌ترین نشست خبری خود اعلام کرد در ۲۴ ساعت منتهی به نیمروز پنج‌شنبه ۱۹ تیر ۲۲۱ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. تا کنون بیشترین آمار قربانیان کرونا در یک روز مربوط به روز سه‌شنبه با ۲۰۰ مورد فوتی بود.

به گفته سیما سادات لاری طی شبانه‌روز اخیر ۲ هزار و ۷۹ مورد جدید ابتلا به کووید۱۹ در ایران شناسایی شده و تعداد مجموع مبتلایان در این کشور به ۲۵۰ هزار و ۴۵۸ نفر رسید. تعداد قربانیان نیز در مجموع به ۱۲ هزار و ۳۰۵ نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید وضعیت مناطق مختلف ایران به لحاظ شیوع کرونا در روزهای اخیر تفاوت چندانی نکرده است و همچنان ۱۹ استان در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند.

۱۹ استان در وضعیت قرمز و هشدار

او خاطر نشان کرد در حال حاضر استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجان‌های غربی و شرقی و خراسان رضوی در وضعیت قرمز و استان‌های تهران، اصفهان، مازندران، گلستان، البرز، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، همدان و اردبیل در وضعیت هشدار قرار دارند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ۱۷ تیر با اشاره به این که مدتی پیش شمار قربانیان به ۳۰ نفر در روز کاهش یافته بود ابراز تاسف کرد که بسیاری از شهروندان هشدارها در مورد رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را جدی نگرفتند. او یک روز بعدتر اذعان کرد که دولت با توجه به گزارش‌ نهادهای امنیتی از وضعیت وخیم معیشتی مردم و احتمال بروز طغیان و شورش، به رغم ریسک‌آمیزبودن رفع محدودیت‌ها، ناچار به چنین اقدامی شده که خیز دوباره موج کرونا در کشور نتیجه آن است.

نمکی می‌گوید "موج تازه‌ای" از بیماری کووید۱۹ که "به‌ویژه در استان‌هایی بسیار مهم به خصوص استان‌ها مرزنشین" راه فتاده "تاوان" جدی نگرفتن هشدارها و توصیه‌های بهداشتی است.

وزیر بهداشت گفت: «متاسفانه سفر‌هایی انجام شد و در جریان آن بمب ویروس را با خود حمل کردیم و دیگران و خودمان را گرفتار کردیم.» بسیاری از ناظران معتقدند رفع زودهنگام محدودیت‌ها و فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در گسترش دوباره ویروس کرونا نقش مهمی داشته است.

گفته می‌شود در شهر پرجمعیتی مانند تهران ازدحام در مترو و دیگر وسائل نقلیه عمومی در قرار گرفتن این شهر در وضعیت هشدار بسیار موثر بوده است. سعید نمکی می‌گوید درباره مسائلی مانند چگونگی تقویت ناوگان حمل و نقل شهری حرف‌هایی دارد که آنها را نه از تریبون‌های عمومی، که در نامه به مسئولان مطرح می‌کند.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد