logo

بهت و حیرت در عراق، چه کسی هشام هاشمی را به قتل رساند؟

پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۰۹ ژوييه ۲۰۲۰بی بی سی: قتل هشام هاشمی، کارشناس امنیتی معروف عراقی، باعث حیرت خیلی‌ها در عراق و بقیه دنیا شده است.

با اینکه هیچ گروهی تا به امروز مسئولیت مرگ او را نپذیرفته است، کاربران شبکه‌های اجتماعی درباره شخص یا گروهی که شاید مسئول این کار باشد بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

هزاران کاربر شبکه‌های اجتماعی، از جمله خبرنگاران بین‌المللی و گروه‌های حقوق بشری، قتل او را محکوم کرده‌اند و به عزایش نشسته‌اند.

هشام هاشمی به ضرب گلوله افراد ناشناس در بغداد کشته شد.

او ظرف تنها چند ساعت پس از مرگش به یکی از داغترین موضوعات بین کاربران عراقی توییتر تبدیل شد و چند هشتگ مختلف که حاوی نام او بودند به صدر فهرست پرمخاطبترین‌ها رسید.

خیلی از عراقی‌ها از عکس او در صفحه کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده‌اند و نسبت به از دست رفتن این "قهرمان ملی" ابراز ناراحتی می‌کنند.

برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق، مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر، و محمد حلبوسی، رئیس مجلس، با ارسال توییت‌های جداگانه‌ای قتل آقای هاشمی را محکوم کردند و قول دادند که ضاربان را به دست عدالت بسپارند.

یاسر مالکی، نماینده مجلس عراق و دبیرکل جنبش بشائر، "به شدت ترور نفرت انگیز هاشمی را محکوم" کرده است و از دولت عراق خواسته است که "به سرعت مرتکبان این جنایت را محاکمه کند و به دست عدالت بسپارد".

ماجد زیاره، مجری تلویزیون قطری، در توییتر نوشت: "ما ترور هاشمی و پیش از آن جمال خاشقچی، خبرنگار عربستانی، و هر گونه حمله به آزادی بیان و عقیده از راه قتل، حبس و حذف را به شدت محکوم و تقبیح می‌کنیم."

آقای هاشمی یکی از منتقدان صریح رهبری سیاسی عراق و فساد در این کشور بود، و کارشناس مسائل امنیتی و بازیگران غیردولتی نیز محسوب می‌شد.

اتهام به نظامیان مورد حمایت ایران

تا این لحظه هیچ گروهی مسئولیت مرگ هاشمی را نپذیرفته است. با این حال گروه کتائب حزب‌الله که از طرف ایران حمایت می‌شود توسط بسیاری از کاربران شبکه‌های مجازی به دست داشتن در این ترور متهم شده است.

این گروه خود در بیانیه‌ای اتهام‌ها وارده را رد کرده و اتهامات مشابهی به آمریکا وارد کرده است.

کاتب حزب الله ادعا کرده که این اقدام و سرزنش کردن این گروه به انجام آن، بخشی از یک طرح برای هدف قرار دادن مخالفان حضور آمریکا در عراق است.

هشام هاشمی که یکی از خبره‌ترین کارشناسان گروه‌های جهادی در عراق محسوب می‌شد، اخیرا مقالاتی انتقادی درباره نیروهای حشد شعبی و دیگر نظامیان مورد حمایت ایران نوشته بود.

در مقالاتی که طی روزهای اول و دوم ژوئیه در وبسایت العالم الجدید منتشر شد، او از دولت عراق خواسته بود که از نفوذ این نیروها بکاهد.

رسانه‌های محلی می‌گویند که او در روزهای منتهی به مرگش توسط نیروهای نظامی وابسته به ایران تهدید شده بود.

هشتگ عربی "کتائب حزب‌الله هاشمی را ترور کرد" چند ساعت بعد از کشته شدن او به صدر موضوعات مورد بحث در عراق رسید. استیون نبیل، گزارشگر تلویزیون الحره که بودجه‌اش از آمریکا تامین می‌شود، یکی از کسانی بود که این هشتگ را ری‌توییت کرد. او حدود ۴۸۰ هزار فالوور دارد.

کاربر دیگری نیز نیروهای مورد حمایت ایران را به ترور هاشمی متهم کرد و از دیگر کاربران خواست که با ری‌توییت این هشتگ "دنیا را از چگونگی نقض حقوق بشر در عراق آگاه کنند".

یکی دیگر از کاربران توییتر به انگلیسی نوشت که "همه ما می‌دانیم که رژیم اسلام‌گرای ایران پشت این ترور است. بگذارید ببینیم کسانی که ول کن قتل جمال خاشقچی نبودند در این باره حرفی می‌زنند یا نه."

در عین حال کاربری به نام رامین آفاق که خود را "ایرانی" معرفی می‌کند در توییتی به زبان انگلیسی گفت که "فرمانده جدید نیروی قدس #ایران دارد عملیات‌های ترورش را در #عراق گسترش می‌دهد. اسماعیل قاآنی دست به عمل زد. کارشناس عراقی #هشام‌هاشمی در پی تهدید نظامیان طرفدار ایران کشته شد. او مخالف حضور نیروهای نظامی وابسته به ایران بود."

اتهام به ایالات متحده

دیگران اما ایالات متحده را به دست داشتن در قتل هاشمی متهم کرده‌اند و در توییت‌های خود از هشتگ "دست فتنه و ترور آمریکا" استفاده می‌کنند.

اما مشخص است که بعضی از این حساب‌های توییتری اخیرا ایجاد شده‌اند که نشان‌دهنده رفتاری غیرواقعی و سازمان‌یافته به منظور بزرگ جلوه دادن نظری خاص است.

یکی از این حساب‌ها که در ماه ژوئن ایجاد شده است و فالوورهای محدودی نیز دارد در توییتی نوشت: "این اتفاق تلخ تنها فتنه‌ای آمریکایی است که حشد شعبی را هدف گرفته است."

کاربر دیگری نیز این هشتگ را چندین بار در فاصله زمانی کوتاهی ری‌توییت کرد.

بعضی از کاربرانی که از این اتهام حمایت کرده‌اند در صفحه توییتر خود از عکس روحانیون شیعه استفاده می‌کنند.

اتهام به داعش

اما گروه سومی هم هست که گروه داعش را مسئول قتل هاشمی می‌داند.

حتی برادر آقای هاشمی نیز مستقیما داعش را به دست داشتن در این ترور متهم کرده است.

وبسایت خبری کردزبان شفق روز ۷ ژوئیه از قول برادر هاشمی نقل کرد که "او چندین بار توسط داعش به مرگ تهدید شده بود."

تا به حال دو اطلاعیه در فضای مجازی منتشر شده است که ادعا می‌کنند داعش مسئولیت این قتل را پذیرفته است، اما طرفداران این گروه می‌گویند که این اطلاعیه‌ها جعلی است.

با این حال یکی از رسانه‌های جهادی حامی داعش با انتشار پوستری قتل هاشمی را جشن گرفت و یکی دیگر از خبرنگاران معروف عراقی را به سرنوشت مشابهی تهدید کرد.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد