logo

پرستوهای کابل

سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ - ۰۱ اکتبر ۲۰۱۹

مجید صدقی

majid-sedghi.jpg
majidsedghi@yahoo.com

تابستان 1998 - شهرکابل درافغانستان توسط نیروی طالبان اشغال شده است . مجسن و همسرجوان و زیبایش زونیرا که عمیقا یکدیگر را دوست دارند با وجود خشونت , خفقان و بدبختی روزانه به آینده امیدوارهستند .بک حرکت اشتباه مجسن , ناگهان زندگی آرام آنان را به لرزه درمی آورد.

فیلم انیمیشن فرانسوی (پرستوهای کابل) که اینروزها بر پرده ی سینماهای فرانسه است به نابسامانی این سرزمین و آنچه که برملتش آمده می پردازد.هرچند بجرات می توان گفت فیلم بیش از هرچیز روایت تلخ و سوزناک زنان افغان است . زابوبرت من ,فیلمنامه نویس و کارگردان 59 ساله فرانسوی و الیا گویی مه ولک که خالق گرافیکی شخصیت هاست اثری را عرضه کرده اند که میتوان آنرا به لحاظ موضوعی یک انیمیشن دردفاع از حقوق زنان درافغانستان ارزیابی کرد چرا که هرچند زنان درطول تاریخ همواره مورد ستم قرارگرفته بودند - و البته هنوزهم ادامه دارد- ولی شاید هیچگاه مانند زمان حال شرایط زندگی زنان درسرزمین افغانستان اینچنین تلخ و ناگوارنبوده است .یکی از نکات مثبت فیلم استفاده از کسانی است که به عنوان دوبلوردراین فیلم همکاری کردند .آدمهایی که درواقع حرفه اصلی شان دوبلوری نبوده , به عنوان مثال سوان آرلو , بازیگرو کارگردان 37 ساله فرانسوی و یا هیام عباس بازیگروکارگردان 58 ساله اسرائیلی که هردو چهره های شناخته شده ای هستند . پدر کارگردان به نام ژان کلود نیز به عنوان دوبلور شرکت داشت . وی در دسامبر 2016 چند ماه پس از ضبط صدای خود درگذشت.

درگیری شرق و غرب

داستان فیلم برگرفته از رمانی به همین نام نوشته ی یاسمینا خضراء , نویسنده 64 ساله الجزایری است . وی که نام اصلی اش محمد مولسهول است تاکنون اکثر آثارش برنده جوایز متعددی شده و رمان اخیرهم درواقع جزو سه گانه ی نویسنده به نام های تلاش و آژیرهای بغداد است که همه درباره تفاوت و اختلاف و درگیری بین شرق و غرب است . رمان پرستوهای کابل که درسال 2002 منتشرشد پرفروش ترین کتاب این نویسنده بشمار میرود. پدریاسمینا سال ها افسرارتش آزادیبخش الجزایر بود و یاسمینا نیز مانند پدرمدتی ا فسر ارتش الجزایربود . او که از نوجوانی شورو شوق نویسندگی داشت درسال 2000 ارتش را ترک کرد تا خود را وقف نوشتن کند .

داستان اصلی رمان درواقع روایت چهارشخصیت بنام های عتیق و همسرش موسارا , مجسن رافت و همسرش زونیراست که همه درکابل , شهری که با رهبری طالبان و ملایان اداره میشود زندگی می کنند و درکل تفاوت هایی با فیلم انیمشن دارد . البته کارگردان از ابتدا تصمیم به اقتباس آزاد از رمان داشت و خواهان آزادی بیشتری برای اقتباس بود . به گمان وی اقتباس از روی یک اثر به این معنا نیست که همه چیز دست نخورده باقی بماند بلکه می بایست عناصر را از بین برد و آن را توسعه داد . فیلمنامه توسط کارگردان و با همکاری سباستین تاول و پاتریسیا مارتن نگاشته شد . هم کارگردان و هم انیماتورش عقیده دارند که استفاده از انیمشن به آنها اجازه داد تا فلاکت و بدبختی در افغانستان رابیشتر بشکافند . بکی از تفاوت های فیلم با رمان مربوط به سال رویدادها در افغانستان است داستان فیلم درسال 1998 اتفاق می گذرد حال آنکه در رمان وقایع درسال 2001 رخ می دهد .

زونیرای زیبا درفیلم به عنوان استاد نقاشی معرفی میشود . دراین مورد کارگردان میگوید : من فکرکردم زیباست که قهرمان یک فیلم انیمیشن که لزوما برپایه طراجی و نقاشی بناشده خود یک استاد نقاشی باشد .

زونیرا درابتدای فیلم به آهنگ بورکا بلو از گروه بورکا گوش می دهد که خوانندگان آن سه زن افغانی هستند این انیمیشن فوق العاده , دیدگاه های خودرا با ترکیبی از قدرت و لطافت بیان میکند . قهرمان زن فیلم آرزو دارد کابل را رای تدریس دریک مدرسه آزاد ترک کند . اوخودش را روی دیواراتاق خانه اش درحالت برهنه ترسیم میکند آن هم در دورانی که طالبان و هوادارانش درمجموع نقاشی را چه برای مردان و جه برای زنان حرام می دانند.

هولناک وظریف

از نظر زیبایی شناسی این انیمیشن درحالی که به لحاظ موضوعی هولناک است از ظرافت و شگفتی برخوردار است ..خشونت دراین انیمیشن تنها به این دلیل است که تماشاگر خود را بجای مردم افغان تصورکند و ببیند چه برسرآنها میرود . دراین زندگی پیچیده شده از ممنوعیت زنان درچادری محبوس شده و روشنفکران سرکوب می شوند . خشونت , ظلم و بدبختی درهمه جا , بویژه درخیابان ها - جایی که وحشت حاکم است- غوغا میکند و تعداد کمی از مردم نیز درداخل خانه ها اوقات فراغت خود را می گذرانند .

پرستوهای کابل نخستین بار در بخش نوعی نگاه جشنواره کن به نمایش درآمد وسپس درجشنواره انسی فرانسه و سرانجام در جشنواره جهانی فیلمهای فرانسوی زبان در شهر آلگوم فرانسه موفق به دریافت جایزه شد .

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد