logo

سمینار بین المللی صلح و خلع سلاح هسته ای

دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ - ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۹

حسن نادریدر روز پنجشنبه ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۹،با ابتکار حزب کمونیست فرانسه سمیناری در پارلمان فرانسه،در سالن ویکتور هوگو از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۸ بعد از ظهر برگزار شد. در این سمینار نمایندگان چند سفارت خارجی،فعالین سیاسی ،طرفداران محیط زیست و زیست محیطی،فعالین حقوق بشر و مبارزین برای خلع سلاح اتمی شرکت داشتند.

موضوعات بحث و تبادل نظر عبارتند از:

ـ خلع سلاح اتمی و امحاء سلاح های کشتار جمعی: آیا چشم انداز دنیای بدون سلاح معتبر است؟

در این بخش سه نفر به نقطه نظرات خود پرداختند. بویژه سخنرانی خانم آرییل دونی،نماینده سازمان مردم نهاد: "همایش بین المللی برای امحاء سلاح اتمی"،با ارائه آمار و ارقام سلاح های اتمی موجود و نیز نظرسنجی در کشورهای مختلف در باره کشورهای دارنده سلاح اتمی بسیار مورد توجه قرار گرفت. اما این نظر سنجی در مقایسه با دو کشور ایران و اسرائیل، 35 درصد از پرسش شوندگان فکر میکنند که اسرائیل دارای سلح اتمی است. اما در مقابل 36 درصد معتقدند که ایران دارای سلاح اتمی است! این نظر سنجی بدون واکنش نبود و مرا برآن داشت تا بگویم تا چه اندازه شبکه های اجتماعی و مدیا رسمی زیر نفوذ قدرت های حاکم می توانند در سمت دهی افکار عمومی نقش بسزائی ایفاء کنند. گرچه به گفته یکی از حقوقدانان در جلسه،در اسرائیل ابراز بیان در داشتن از سلاح اتمی جرم و پیگرد قانونی دارد!

سعی میشود در آینده جمع بندی نهائی و گزارش کاملتر باطلاع علاقمندان رسانده شود.

ـ موضوع بعدی: مبارزه علیه افزایش تسلیحات وفروش سلاح به کشورهای درگیر جنگ است. در این بخش هم سه نفر از عفو بین الملل،سخنگوی جنبش صلح و یک حقوقدان در حوزه سهم قانونی و سهم غیر قانونی فروش سلاح سخنرانی کردند.

ـ موصوع سوم مربوط به : اثرات اکولوژیکی در درگیریهای جنگی و حقوق انسان برای صلح بود. در این بخش خانم "تران" با اصلیت فرانسه ـ ویتنام،با ارائه مدارک مستند، پیگیر قضائی علیه سازنده گاز سمی خردل(مونسانتو) و استفاده آن توسط ارتش آمریکا در ویتنام و آثار مخرب تا کنونی این سلاح شیمیائی در زندگی مردم ویتنام،کامبوج و لائوس سخنرانی کرد. نماینده سازمان مردم نهاد سازمان بین المللی دفاع برای خلع سلاح و دفاع از معلولان جنگی بود و همچنین نماینده "انجمن شهرکها،شهرها و مناطق و استانهای فرانسه برای صلح".

ـ آخرین موضوع : پایان دادن به ناتو و ساختن چارچوب مشترک همکاری و امنیت جمعی اروپائی. بحثی غنی از فرایند شکلگیری این نهاد نظامی در پیشا جنگ سرد و سپس پیمان ورشو. پیش بینی انحلال این دو بلوک نظامی قبل از فروپاشی اردوگاه شرقی. اما در شرایط کنونی بسط دامنه ناتو تا مرزهای روسیه و تسلیحات بیشتر کشورهای بالتیک،لهستان،رومانی و گرجستان و کشورهای سابق یوگسلاوی در زیر چتر ناتو. ناتو بمثابه یک هویت نظامی در خدمت اهداف سیاسی کشورهای عضو مسلط. فشار آمریکا برکشورهای عضو در راستای افزایش 2 درصد از تولید ناخالص ملی در هزینه های ناتو. در این بخش متخصصین مالی وارد بحث های حقوقی و استرتژیکی شدند. مثلا ایجاد یک ارتش دفاعی اروپائی مورد علاقه فرانسه با مذاق آلمانیها چندان قرابتی ندارد. زیرا آلمان با تحکیم و بسط دامنه فعالیتهای اقتصادی در اروپا،ترجیح می دهد امنیت خود را در زیر چتر ناتو و در راس آن،آمریکا قرار دهد. مثلا آینده اوکراین و الحاق و یا الصاق کریمه به روسیه را چگونه باید حل کرد. بیانیه دسامبر 2018 سران اتحادیه اروپا در این باره می تواند سایه ترس و نگرانی در پی داشته باشد: "تا زمانیکه کریمه و دونباس به اوکراین بر نگردد تحریم برداشته نمی شود و هرگز رابطه عادی با روسیه نخواهیم داشت".

در این بخش بطور مختصر به پیمان 1967 اشاره شده است: "فضا متعلق به همه کشورهاست و هیچکس حق استقرار سلاح و دیگر ابزاری که بتواند صلح جهانی را به خطر اندازد ممنوع است". همانطوریکه می دانیم دونالد ترامپ دستور استقرار تسلیحات فضائی را صادر کرد و فرانسه هم برای این هدف بودجه ای بین هفتصدو پنجاه میلیون تا نوصد میلیون در نظر گرفته است.

در تمامی موضوعات یک سناتور از حزب کمونیست فرانسه حضور و جلسه را مدیریت می کردند.

حسن نادری
28 سپتامبر 2019

اما سخنران افتتاحیه این سمینار با آقای ژان ـ پُل لوکوک،نماینده حزب کمونیست در پارلمان فرانسه بود.

متن سخنرانی:

خانمها و آقایان سفیران و نمایندگان دیپلماتیک ، خانمها و آقایان نماینده پارلمان، خانمها و آقایان ، دوستان عزیز؛

با کمال خرسندی بخاطر حضور شما در سمینار خوش آمد می گویم. من میل داشتم این جلسه با همکاری "فابین روسل" نماینده مجلس و دبیر کل حزب کمونیست فرانسه،به "مناسبت روز جهانی امحاء کامل سلاح های اتمی" که توسط سازمان ملل متحد در سال 2014 تشکیل شد برگذار شود.او اما بعلت کار پیش بینی نشده در این جلسه حضور ندارد.

مایلم از تک تک شما خانمها و آقایان و بویژه سخنرانان که در پرتو تجربیات و تأملاتشان می توانند در بالا بردن کیفیت جلسه ما نقش داشته و دعوت ما را پذیرفته اند تشکر کنم.

از زمانی که 122 کشور در ژوئیه 2017 در مجمع عمومی سازمان ملل متحد "پیمان بین المللی منع سلاح های هسته ای" موسوم به «تیان*» را تصویب کردند ، یک چشم انداز تاریخی برای تمدن بشری گشوده شده است.

نمایندگان حزب کمونیست ، مانند میلیون ها زن و مرد در فرانسه و جاهای دیگر ، از این دستاورد جامعه مدنی جهانی حمایت می کند و از زمان تشکیل «ایکان*»، "همایش بین المللی منع سلاح های هسته ای"،حزب کمونیست فرانسه همواره بعنوان شریک، او را همراهی کرده است. "ایکان" سازمانی است که با کار خارق العاده خود تصویب "پیمان منع سلاح های هسته ای" را به همراه آورد. ایکان همچنین برنده جایزه صلح نوبل در سال 2017 و یک دستاورد عالی انسانی و دیپلماتیک است.

اضافه بر این،من از حضور "آریل دنیس"، نماینده این سازمان است در سمینارامروز استقبال می کنم.

تصویب « تیان» برای نخستین بار بعد از بمباران هیروشیما و ناگازاکی توسط ایالات متحده آمریکا و سالها مسابقات تسلیحاتی، به ما اجازه می دهد تا تصوری از یک بشریت در عصر نوین داشته باشیم. آیا بشریت ازاین دروازه عبور خواهد کرد؟ اگر آری تحت چه شرایطی؟

آیا بشریت قادر به ایجاد شرایط مشخص و محکم برای تامین امنیت جمعی انسانی است که همه مردم آرزوی آن را دارند؟

برای دست یافتن پاسخ باین سئولات و فراینده آنست که ما امروز در اینجا جمع شده ایم.

بمب هسته ای قبل از هر چیز سریعترین فاجعه زیست محیطی است.

وقتی دانشمندان امروز به ما درباره ناپدید شدن تنوع زیستی یا تغییرات عمده آب و هوا در دهه های بعدی هشدار می دهند ، هرگز نباید فراموش کنیم که ممکن است سیاره ما در چند دقیقه توسط هزاران کلاهک هسته ای نابود شود.

بنابراین بحران محیط زیست و صلح بطور تنگاتنگ به هم ارتباط دارند.

این فاجعه زیست محیطی که هر روز شاهد آن هستیم ، با بحران عمیق سرمایه داری تشدید شده واین سیستم راه فرار به جلو را در پیش گرفته است.

با بستن پیمانهای تجارت آزاد و کاهش تعرفه های گمرکی ، رهبران جهان ما فکر می کنند در حال حل همه مشکلات هستند.

نمایندگان حزب کمونیست فرانسه در پارلمان به طور مداوم در تلاش هستند تا معاهدات تجارت آزاد مانند"توافق بین اتحادیه اروپا ـ کانادا"* و یا توافق بین اتحادیه اروپا با آمریکای جنوبی* به ثمر نرسند.

ما همیشه یادآوری می کنیم که جهانی سازی تا زمانی که سخنان اصلی آن برای صلح، دوستی بین خلقها و همبستگی نباشد، به بیراهه میرود. و این هم در زمانی است که فقط در این فضا و شرایط است که جهان می تواند تغییر کند. بنابراین صلح یک کلمه بیهوده نیست.

فکر نمی کنم کسی در اینجا مخالف این فکر باشد. اما این اساس یک تأمل بسیار قدرتمند و عمیق است که به انسان امکان می دهد تا از این بحران خارج شود.

صلح در بازتاب های مختلفی حاصل می شود. بطور قطع خلع سلاح و نیز ریشه کردن عوامل جنگ مانند بیعدالتی اجتماعی و اقتصادی،نابرابری حاد حاصل از این سیستم، غارت منابع طبیعی، تخریب اکوسیستم و نیز غارت حقوق فردی و جمعی،اجتماعی انسانی و اکولوژیکی ،از پیش شروط دستیابی به صلح هستند.

این موضوع بسیار حیاتی و مستلزم فراخوان یک بسیج عمومی و گسترده است تا فرزندانمان از ما تشکر کنند و در دنیایی قابل زندگی و پایدار زندگی کنند.

اما این مسیری نیست که جهان ما باید در کوتاه مدت طی می کند.

ما شاهده پیشرفت و تکمیل مداوم توانایی های فن آوری نظامی، افزایش تجدید تنشها توسط رهبران قدرتمند دارای سلاح های هسته ای یا کسانیکه مدعی کنترل سلاح هستند ، به زیر سئوال بردن چند جانبه گرائی، تخریب یا تضعیف قابل توجه معاهدات محدود کننده گسترش سلاح هسته ای هستیم. همه این عوامل می توانند یک فاجعه هسته ای نظامی را به واقعیت تبدیل کنند.

از این رو ضروری است که یک بار برای همیشه از این پتانسیل های مخرب خلاص شویم. اما هنوز باید به هزاران نفری که در این بخش کار می کنند و در کنار آنها افرادی هم هستند که برای انتقال مسالمت آمیز صنایع جنگی کار می کنند ، فکر کنیم.

این اما همه سائل نیست!

سلاح هسته‌اي نظامي همچنين يك حفره مالي است كه مبالغ قابل ملاحظه‌اي را می بلعد. و این مبالغ را می توان برای اهداف مفید خرج کرد.

به عنوان مثال ، هند با 130 کلاهک هسته ای و پاکستان با 140 کلاهک ، دو قدرت هسته ای هستند که مبالغ جنون آمیزی را برای قدرت اتمی خود خرج می کنند. در حالی که جمعیت آنها از بیماری های قابل توجهی مانند کمبود آموزش یا درمان و حتی از گرسنگی و تشنگی رنج می برند.

اما افتخار چنین حیف و میل مبالغ جنون آمیز با ایالات متحده و روسیه که به تنهائی 13،000 کلاهک هسته ای دارند ،یعنی بیش از 90٪ زرادخانه هسته ای جهان می باشد . نگهداری این زرادخانه ، نوسازی ، تجدید و توسعه آن ، صدها میلیارد دلار را بخود اختصاص می دهند. در میان 5 بودجه بزرگ نظامی جهان ، 4 قدرت هسته ای وجود دارند.

این 5 کشور به تنهائی حدود 1100 میلیارد دلار هزینه نظامی می کنند. این یعنی معادل شانزدهمین تولید ناخالص داخلی در جهان است. اما در کنار هزینه جنون آمیز هسته ای ، مبارزه علیه گرمایش اقلیمی که باعث فقر،درگیریهای نظامی و کوچ ساکنان در شرایط طاقت فرسا می شود، به زحمت می تواند مبلغ ناچیزی را در سطح جهان تامین کند.

ـ "سازمان همکاری و توسعه اقتصادی" در سال 2015 اعلام نمود که حدود 62 میلیارد دلار در سال 2014 در کشورهای توسعه یافته برای تامین مالی توسعه کشورهای در حال توسعه جمع آوری شده است.

ـ "صندوق سبز" برای مسائل اقلیمی موسوم به همکاری 21 (تشکیل شده در کنفرانس اقلیم سال 2015 در پاریس)،فقط 2 میلیارد دلار در سال 2018 جمع آوری کرده است.

این گونه گزینه ها بشریت را به بن بست سوق می دهد.

در زمانی که نابرابری ها در سطح جهان به حد انفجار می رسد ، مانند هر یک از کشورهای ما در اروپا ، یکی از اولین پیامدهای این گزینه ها این است که نزدیک به یک میلیارد نفر در جهان از امنیت غذایی محروم هستند. در حالی که امنیت غذائی یک حق و حقوق بشر وعامل امنیت بشریت است.

سوء تغذیه ، عدم تغذیه کافی و قحطی بار دیگر به درصد رکورد رسیده است و طبق اعلام سازمان ملل ، 820 میلیون نفر در سراسر جهان یا 11٪ از جمعیت جهان را در بر می گیرد.

دسترسی به آب برای فقرا گرانتر از ثروتمندان است: 2.1 میلیارد نفر در جهان به آب نوشیدنی دسترسی ندارند.

این جمعیت مجبور هست تا 30 درصد از درآمد ناچیز خود را برای خرید آب هزینه کنند.

درمجموع ، طبق اعلام یونسکو ، تقریبا دو سوم بشریت در سال 2018 با کمبود شدید آب روبرو بوده است.

ما همچنین با هرگونه تجارت جهانی که بخواهد همه چیز را کالا فرض کند مخالف هستیم و پیشنهاد میکنیم دستیابی به انرژی و به آب به عنوان یک منبع مشترک بشریت در نظر گرفته شود، نه یک منبع کالائی و سودجو.

تظاهرات بزرگ و زیبای آخر هفته گذشته برای ایجاد یک فضای صلح ، نمایش درخشانی ازاین آرمان می باشد. اگر ما موفق به ایجاد چنین شرایطی برای یک همبستگی قدرتمند بین المللی ،برای عدالت عمیق اجتماعی و باز توزیع عادلانه منابع برای نیازهای انسانی و اجتماعی نشویم، تنها ثروتمندان می توانند برای محافظت از خود در برابر گرم شدن کره زمین و پیامدهای آن استفاده کنند. و در این وضعیت هیچ راهی برای صلح پایدار وجود نخواهد داشت. بنابراین در این جهان لیبرالی ، انسانها به اندازه سیاره ما مورد سوءاستفاده قرار می گیرند.

همانطوریکه در یکی از این میزه گردها، به طور مفصل در مورد تأثیر اکولوژیکی جنگ ها و درگیری ها با برجسته نمودن نقش نظامیگری در روابط بین الملل پرداخته خواهد شد.

از نطر ما، تضمین صلح به معنای این است که همه مردم از ثروتی که تولید می کنند بهره مند شوند ، از فقر بیرون بیایند ، تبادل احترام آمیز در روابط انسانها برقرار شود و منابع طبیعی برای همه تضمین شوند.

همچنین داشتن آزادی برای انتخاب الگوی جامعه خود و تعین آزادانه حاکمیت ملی در چارچوب های همکاری و همبستگی بین المللی.

من می خواهم در این سمینار، پیشنهادات حزب کمونیست فرانسه را به سمع شما برسانم و بعنوان نماینده در مجلس پیگر آنها هستم.

ـ اول از همه ، شرط پایه ای برای صلح جهانی ، چند جانبه گرائی است.

این چند جانبه گرائی باید در چارچوب منشور سازمان ملل متحد و سازمان ملل باشد. نه دیپلماسی ثروتمندان پیشنهاد شده توسط

.G7 یا G20

بنابراین مرحله جدید، مستلزم پایه گذاری روابط بین الملل مبتنی بر مشارکت و همکاری است نه بر اتحادهای فرصت طلبانه و صرفاً اقتصادی. در این چارچوب جهانی شده ، باید به اتحادهای سیاسی - نظامی مانند ناتو که سازندگان جنگ هستند و نه صلح پایان داد. برای این کار ، بطور دقیق ، ما به گونه ای کار می کنیم که اروپا بتواند یک کنفرانس بزرگ پان-اروپایی تحت حمایت سازمان ملل ترتیب دهد تا روابط بین کشورهای اروپایی و نیز فراتر از حد فعلی اتحادیه اروپا - و کشورهای اروپایی با سایر کشورها و مناطق جهان گسترش دهد. مانند تصویب توافقنامه هلسینکی در سال 1975 ، در باره "سازمان امنیت و همکاری در اروپا". سازمانی که من در بین سالهای 2007 تا2012 در آنجا کار می کردم.

ما پیشنهاد می کنیم که این کنفرانس بتواند یک چارچوب مشترک همکاری و امنیت جمعی را فراتر از آنچه در سال 1975 در هلسینکی انجام شد برگزار کند و نمایندگان دولتی و شهروندان و سازمانهائی مدنی و سندیکاها و غیره را گرد هم آورد.

ــ با دوستان و رفقای ما از نیروهای دموکراتیک و ترقی خواه خاورمیانه و خاور نزدیک برگزار کنیم و همچنین سازمان ملل با همین ابعاد در باره خاورمیانه کنفرانس برگزار کند تا حرف های خود را بزند. بزرگترین چالش های این نشست در دستور کار خود قرار دادن:

مذاکرات صلح برای یمن و سوریه ،

عاری سازی منطقه از سلاح هسته ای،

بازسازی افغانستان،

پایان دادن به اشغال نظامی و تصرف خاک در فلسطین و نیز قبرس ،

به رسمیت شناختن حقوق فرهنگی و سیاسی همه مردم منطقه ، و همچنین مسئله کنترل و بهره برداری از منابع و ثروت طبیعی تحت حاکمیت ملی و در چارچوب های دموکراتیک.

ــ چنین چشم اندازها زمانی قابل تحقق هستند که شورای امنیت سازمان ملل در مقیاس جهانی مبارزه با نابرابری ها و بی عدالتی های اجتماعی را در اولویت کاری خود قرار دهد.

برای آغاز چنین چشم اندازی،پیشنهاد می کنیم یک نهاد همکاری در مبارزه علیه فرار مالیاتی و برای عدالت مالیاتی و اجتماعی به منظور بازیابی مبالغ نجومی غارت شده توسط قدرتهای مالی تشکیل شود.

من همین نکته را دیروز در کمیته امور خارجه مجلس درباره فرار مالیاتی یادآوری کردم.

ــ ما همچنین در تلاشیم تا اتحادیه اروپای کنونی را از معاهداتی که باعث نادیده گرفتن حاکمیت ملی و دموکراسی کشورهاست آزاد کنیم و اتحایه اروپائی را شکل دهیم که در آن اتحاد آزاد خلقها و ملت های آزاد ، حاکمیت ملی وهمبستگی بوجود آید.

باین خاطر، ما با تمام قوا با پروژه دفاع نظامی اروپا و جنگ فضایی که امانوئل مکرون،رئیس جمهور فرانسه خود را پرچمدار آن می داند، مخالف خواهیم بود.

ــ در پایان دلیل این روز سمینار عبارتند: اولویت سیاسی در این زمان این است که فرانسه معاهده بین المللی منع سلاح های هسته ای را امضاء کند. چیزی که رهبران فرانسه از آن طفره می روند و آنرا نادیده می گیرند.

مسئولیت فرانسه این است که بخشی از جنبش تاریخی برای ریشه کن کردن همه سلاح های کشتار جمعی باشد. و مبارزه علیه مسابقه تسلیحات و افزایش فزاینده بودجه های نظامی که به ضرر نیازهای اساسی مردم هستند را در پیش گیرد.

اکثریت قریب به اتفاق مردم ما(فرانسه) ، مطابق نظرسنجی انجام شده توسط جنبش صلح و لاکروآ، در ژوئیه سال 2018، 67 درصد طرفدار پیوستن به معاهده بین الملی برای صلح و امحاء سلاح های هسته ای هستند.

این صدا باید شنیده و تحمیل شود.

در بهار گذشته ، شهرداری ژنو - و جنبش صلح در فرانسه رابطه خود را گسترش دادند . قطعنامه ای را برای حمایت از معاهده بین الملی برای صلح و امحاء سلاح هسته ای به تصویب رساندند.

در 8 ژوئیه سال جاری، مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری در اروپا صریحاً خواستار تصویب معاهده توسط همه کشورها شد.

این پویائی و دینامیک به را افتاده است. این نه تنها در مورد حفظ پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای ، بلکه گذار از این مرحله است.

ما به سهم خود فعالانه در آن شرکت می کنیم. ما قاطعانه بر این باوریم که فصل نوینی از مبارزات برای صلح با اقدام سازمانهای شما ، با بسیج مردمی ، نیروهای دموکراتیک و تحول خواه اجتماعی آغاز شده است.

ممنون از توجه شما.
TIAN-- ICAN -- CETA -- MERCORSUR --- OCDE.نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد