logo

برگزاری نشست توافق هسته‌ای؛ موگرینی: حفظ برجام سخت‌تر شده است

چهار شنبه ۳ مهر ۱۳۹۸ - ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۹رادیو فردا: فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه سوم مهر گفت چالش‌ها برای حفظ برجام بیشتر شده ولی اراده برای حفظ آن کماکان وجود دارد.

او که پس از نشست فوق‌العاده وزیران خارجه ایران، آلمان، فرانسه، روسیه، چین و نماینده وزارت خارجه بریتانیا با خبرنگاران سخن می‌گفت، این نشست را تلاش برای «حفظ توافق هسته‌ای و غلبه بر مشکلات موجود» توصیف کرد.

خانم موگرینی در این نشست خبری همچنین بیانیه مشترک وزیران خارجه پنج کشور را هم قرائت کرد. در این بیانیه از برجام به عنوان «عنصر کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه هسته‌ای» نام برده شده و بر اهمیت «اجرای کامل و موثر» آن از سوی همه طرف‌ها تاکید شده است.

جمهوری اسلامی ایران در شش ماه گذشته طی سه مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود در برجام کرده است. مقام‌های حکومت ایران می‌گویند که تهران از منافع اقتصادی برجام نصیب نبرده است و کشورهای اروپایی باید اقدام‌های جدیدی در این زمینه انجام دهند.

فدریکا موگرینی در نشست خبری خود با «برگشت‌پذیر» خواندن اقدامات ایران، بار دیگر از تهران خواست که به اجرای کامل برجام بازگردد.

دولت آمریکا اردیبهشت پارسال از برجام خارج شد و وزیر خارجه این کشور در جلسات مربوط به برجام شرکت نمی‌کند.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد