logo

ترامپ جان بولتون را اخراج کرد

سه شنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۹بی‌بی‌سی: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز سه شنبه در توییتی اعلام کرده است که جان بولتون، مشاور امنیت ملی خود را اخراج کرده است.

آقای ترامپ روز سه شنبه (۱۰ سپتامبر) در این توییت نوشته که شب گذشته به آقای بولتون اطلاع داده است که دیگر نیازی به حضور او در کاخ سفید نیست.

هوگان گیدلی، سخنگوی کاخ سفید، گفته است "چارلز کوپرمن" به عنوان سرپرست موقت شورای امنیت ملی منصوب شده است.

دونالد ترامپ از خدمات آقای بولتون تشکر کرده و گفته است که مشاور جدید امنیت ملی را هفته آینده معرفی می‌کند.

آقای بولتون به عنوان یکی از مخالفان سرسخت حکومت ایران شناخته می‌شود. او سومین مشاور امنیت ملی است که توسط دونالد ترامپ برکنار می شود. دونالد ترامپ در آوریل ۲۰۱۸ آقای بولتون - ۷۰ ساله - را به این سمت منصوب کرد.

دونالد ترامپ در توییت خود نوشت که با بسیاری از پیشنهادهای آقای بولتون به شدت مخالف بوده و گفته عده‌ای دیگر در کابینه او هم همین موضع را داشته‌اند.

آقای ترامپ گفت که به همین دلیل خواهان استعفای جان بولتون شده و گفته آقای بولتون امروز صبح نامه کناره‌گیری خود را تقدیم رئیس جمهور آمریکا کرده است.

دقایقی بعد از توییت آقای ترامپ، جان بولتون در توییتر خود نوشت که خود او دیشب استعفایش را تسلیم رئیس جمهور کرده و آقای ترامپ به او گفته است که فردا درباره این موضوع با او صحبت خواهد کرد.

جان بولتون همچنین با ارسال پیامک هایی به برخی خبرنگاران گفته است که بر سر مسائل امنیت ملی از سمت خود کناری گیری کرده است. او تاکید کرده که در زمان مناسب روایت خود را به اطلاع رسانه ها خواهد رساند.

یک دستیار حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته است که برکناری آقای بولتون نشانه ناکامی تحریم های آمریکا علیه ایران است.

حسام الدین آشنا در توییتی نوشت: "به حاشیه‌رفتن و سپس حذف بولتون یک حادثه نیست بلکه نشانه‌ای قاطع از شکست راهبرد فشار حداکثری آمریکا در مواجهه با مقاومت سازنده حداکثری ج.‌ا.‌ ایران است."

او افزود: "شک نکنید که ما توان مدیریت رفتار ایالات متحده آمریکا نسبت به ایران را داریم و هرگز عقب نخواهیم نشست. حصر ایران شکسته‌خواهد شد."

"ادامه خط مشی فشار حداکثری"

از طرف دیگر، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت که کنار گذاشته شدن جان بولتون به معنای تغییر سیاست های دولت ترامپ نیست.

استیون منوچین، وزیر دارایی آمریکا، هم در این جلسه گفت که دونالد ترامپ و سایر دستیاران ارشدش درباره ادامه خط مشی فشار حداکثری علیه ایران همسویی کامل دارند.

او افزود دونالد ترامپ همچنان آماده است که "بدون پیش شرط" با رهبران ایران ملاقات کند، پیشنهادی که ایران پیشتر آن را رد کرده است.

آقای پومپئو هم گفت که رئیس جمهور آمریکا می تواند در نشست مجمع عمومی سازمان ملل "بدون پیش شرط" با آقای روحانی ملاقات کند.

خبر برکناری آقای بولتون با واکنش های گسترده ای در رسانه ها و شبکه های اجتماعی مواجه شده است.

اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا با صدور بیانیه ای از برکناری جان بولتون استقبال کرده است. این نهاد به مخالفت شدید آقای بولتون با دیوان کیفری بین المللی اشاره کرده و گفته است: "او تعهد کشورمان به حقوق بشر در سطح بین المللی را کنار گذاشت."

این در حالیست که سناتور لینزی گراهام، از چهره های محافظه کار حزب جمهوریخواه، ضمن تمجید از جان بولتون ابراز امیدواری که جانشین وی سوابق امنیت ملی محکمی داشته باشد و درک کند که هیچ چیز در جهان نمی تواند جای قدرت آمریکا را بگیرد.
اختلاف بر سر ایران

آقای ترامپ اشاره‌ای به جزییات مسائل مورد اختلاف میان خود و آقای بولتون نکرده است اما در ماه‌های گذشته گزارش‌ها حاکی از آن بود که سیاست و موضع آمریکا در قبال ایران یکی از موارد اصلی اختلاف میان این دو نفر بوده است.

با این که هر دو از مخالفان سرسخت توافق هسته‌ای ایران بودند اما آقای بولتون همواره موضعی سختگیرانه‌تر و تهاجمی نسبت به حکومت ایران دارد در حالی که آقای ترامپ خواهان مذاکره برای رسیدن به توافقی تازه با ایران است.

یکی از مهم‌ترین وقایع اخیر که اختلاف میان رئیس جمهور آمریکا و مشاور امنیت ملی او را آشکار کرد، تصمیم حمله محدود نظامی به ایران به تلافی سرنگون شدن یک پهپاد آمریکایی به دست سپاه و لغو این تصمیم از سوی آقای ترامپ در آخرین لحظات بود.

در آن زمان گفته شد که آقای بولتون از مدافعان سرسخت چنین حمله‌ای بوده است.

مذاکره با طالبان، بولتون در حاشیه

از سوی دیگر گفته می‌شود اختلاف نظر آقای بولتون با دونالد ترامپ بر سر روند مذاکرات اخیر آمریکا با طالبان در افغانستان آخرین ضربه را بر روابط این دو نفر زده است.

چند روز پیش روزنامه واشنگتن‌پست از این اختلاف پرده برداشت و گزارش داد که آقای بولتون دراین مذاکرات به حاشیه رانده شده است.

این روزنامه گزارش داده بود که آقای بولتون شدیدا مخالف توافق آمریکا با گروه طالبان بود و به همین دلیل از او در یک نشست مهم از مقامات امنیتی آمریکا برای بحث روی این مذاکرات در اوایل اوت دعوت نشده بود.

همچنین گزارش شده بود که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، کپی پیش‌نویس موافقتنامه میان آمریکا و طالبان را در اختیار جان بولتون قرار نداده بود.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد