logo





ماموراسرائیل درتهران

دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۶ اوت ۲۰۱۹

مجید صدقی

majid-sedghi.jpg
majidsedghi@yahoo.com

ددر پایان دهه ی 2000 شدت گرفنن تلاشهای جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به سلاح اتمی موجب نگرانی دراکثرکشورهاای جهان شده بود . فیلم 120 دقیقه ای ( عامل ) و یا به روایتی ( جاسوس ) ساخته ی یووال آدلر, کارگردان اسرائیلی درباره زنی بنام راشل است که پیش از این به عنوان ماموراز سوی سازمان اطلاعاتی اسرائیل موساد درتهران فعایت میکرد ولی بطورناگهانی ناپدید میشود و موساد ماموردیگری به نام توماس هیریش را روانه تهران میکند تا بلکه راشل را بیابد و درضمن سرنخی از فعالیت های جمهوری اسلامی بدست آورد.
فیلمنامه نوشته کارگردان و اقتباس از رمان ( معلم انگلیسی ) برگرفته از یک ماجرای واقعی بقلم Yiftach Reicher Atir نویسنده اسرائیلی است که پیش از این با موساد همکاری میکرد ولی بعدها به نویسندگی روی آورد. وی در رمان خود تلاش کرده بود تایک گزارش معتبر از تجربیات جاسوسی درخاورمیانه را ارائه دهد و البته در زمان انتشار دراسرائیل بشدت دچارممیزی شد . نویسنده متولد 1949 در چنوب اسرائیل است .کارگردن در این فیلم مانند هرفیلم جاسوسی ساخته شده دیگر بیش از هرچیزمیخواسته یک تریلرجذاب عرضه کند که دراین مورد میتوان گفت کم و بیش موفق بوده ولی امتیازفیلم فارغ ازهیجانهای معمول این نوع فیلمها , سبک واقع گرایانه و نیز تکنیک خوب و قابل قبول فیلم است والبته زمانی هم که دایان کروگر بازیگرآمریکایی – آلمانی درنقش راشل برروی پرده ظاهرمیشود تماشاگران با قهرمان زنی روبرومیشوند که پیش ازین کمتردرفیلمهای جاسوسی دیده بودند. کروگر43 ساله که قبلا مدل بود با ایفای نقش هلن در فیلم ( ترویا ) درسال 2004 معروف شد .وی دوسال پیش درنخستین فیلم آلمانی زبان فاتح آکن فیلمساز ترک بنام ( محو شدن ) بازی کرد که درجشنواره سینمایی کن جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کرد.



تردیدهای یک زن
عامل , مانند بهترین تریلرهای جاسوسی آغاز میشود و از آنجا که داستان برمحور دو دیدگاه می چرخد گذشته و حال با یکدیگردرهم می آمیزد. یک دوربین متحرک که اغلب روی شانه قراردارد برای فیلمبرداری انتخاب شده بود تا بهتربتواند هیجان ها و تنش هایی که برای فلاش بک ها لازم است را نشان دهد . با این حال بنظرمیرسد که کارگردان بیشتر برشخصیت اصلی فیلم یعنی راشل متمرکز بوده تا اکشن . راشل که به چند زبان مختلف تسلط دارد به عنوان یک مامورمخفی میان انتخاب نحوه زندگی به عنوان یک عامل اطلاعاتی و پیروی از احساسات زنانه اش درتردید است . داستان مثلث پیچ و تابهای دیدنی را ارائه نمی دهد و کلیت آن بطورکلی بسیارمشخص است.شاید بتوان گفت فیلم فاقبد همه کلیشه های فیلمهای جاسوسی است
راشل درماموریتش درتهران به عنوان یک معلم انگلیسی باید یک ایرانی به نام فرهاد رضوی ( با نقش آفرینی کسری انوار ) را اغوا کند و از طرفی با توماس هیرش ( مارتین فریمن ) که برای یافتن وی آمده مدارا کند. این فیلم همچنین به بررسی سفر و روابط پیچیده راشل با توماس می پردازد . رابطه این دو با یکدیگربه دلیل وجود فرهاد غیرمنتظره است . اکنون توماس باید مطمئن شود که راشل برنامه های موساد را انجام داده یا خیر. ضمن آنکه باید همه هزینه های تحت کنترل سازمان را برگرداند و یا حذف شود ! فریمن بازیگرنقش توماس انگلیسی است وبیشترین فعالیت او بازی درسریالهای تلویزیونی است

زندگی حرفه ای و خصوصی

به گفته ی کارگردان , فیلم جدا از چارچوب جاسوسی , یک روایت مثلث کلاسیک بشمارمیرود. رابطه راشل با توماس بسیار پیچیده است : توام با اعتماد , وابستگی و گاه نارضایتی . راشل با فرهاد به لحاظ عاطفی و جنسی راحت تراست دقیقا به این دلیل که همه چیز را از او پنهان میکند و دائما دروغ می گوید..
فیلم درمجموع یک درام دوست داشتنی است که توازن قوا نین زندگی حرفه ای و خصوصی را بررسی میکند و فراتر از صجنه های اکشن و بررسی توطئه های بین المللی اولویت کارگردان نمایان ساختن چهره های وقعی شخصیت ها و رخنه در دنیای درونی آنهاست . یووال آدلرپیش از ورود به سینما دردانشگاه تل آویو در رشته ریاضیات تحصیل کرد و پس از دریافت دکترای فلسفه از دانشگاه کلمبیا در نیویورک درهمین دانشگاه مجسمه سازی و عکاسی را آموخت ولی پس از برگزاری چند نمایشگاه از کارهایش تصمیم گرفت فیلمساز شود .نخستین فیلم بلندش ( بیت لحم ) درسال 2014 درجشنواره فیلم ونیز برنده شد این فیلم همچنین برای شرکت دربخش فیلمهای خارجی اسکارانتخاب و برنده بهترین فیلم خارجی گردید . فیلم مزبور نیز مانند فیلم اخیرش در ژانرجاسوسی بود. فیلم دیگرش ( تیرانداز ) نام دارد که درسال 2017 ساخته شد.

بازیگرایرانی فیلم

کسری انوار که درعنوان بندی فیلم نام او کاس انوارنوشته شده و به همین نام درسینما و تلویزیون فعالیت میکند ,.وی زمانی که 9 ساله بود همراه خانواده به کانادا مهاجرت کرد . فعالیت هنری اش را از سال 1992 شروع کرد و بیشتر به دلیل ایفای نقش دکترسینگ در سریال 17 قسمتی ( تورنمنت ) و نقش الکس کمال درسریال علمی تخیلی The expense چهره شناخته شده ای بشمارمیرود . درسینما نیز نقش های کوتاهی درفیلمهایی جون ( ترمینال ) ساخته استیون اسپلبرگ و نیز ( آرگو ) ساخته ی بن افلک بازی کرد . وی دراین فیلم درنقش یک پاسدارانقلاب اسلامی ظاهرشده بود. کسری که درزمینه دوبله و نز نویسندگی فعال است درسال 2017 درفیلم علمی تخیلی ( کد منبع ) ساخته دانکن جونز ظاهرشد که فروش بسیارخوبی دربازارهای جهانی داشت .



google Google    balatarin Balatarin    twitter Twitter    facebook Facebook     
delicious Delicious    donbaleh Donbaleh    myspace Myspace     yahoo Yahoo     


نظرات خوانندگان:

تصحیح مطلب
مجید صدقی
2019-08-27 09:58:46
با پوزش ازدوستان عزیز درمطلب فوق به اشتباه تولد کسری انواردرکانادا نگاشته شده که درست آن درتهران است .

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد