logo

ایران، خلیج‌فارس و پیمان «منع اقدام نخست»!

پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸ اوت ۲۰۱۹

دکتر مصطفی قهرمانی

mostafa-ghahramani2.jpg
پیمان منع اقدام نخست (۱) در مخاصمات و منازعات بین کشورهای صاحب سلاح‌های هسته‌ای معمولاً تعهد یک‌جانبه، رسمی و داوطلبانه یک دولت در عدم‌ استفاده و صرف‌نظر کردن از این تسلیحات را به عنوان اقدام نخست و تهاجمی بیان می‌کند، مادامی‌که قلمرو فیزیکی و جمعیتی سرزمینیش با جنگ‌افزارهای هسته‌ای مورد تعرض طرف مقابل قرارنگرفته باشد. در بین کشورهای صاحب سلاح‌های هسته‌ای تنها چین و هند داوطلبانه خود را به این پیمان متعهد می‌دانند.

با پیروی از این ایده "تنش‌زدیانه" و با تعمیم آن به درگیری‌های نظامی با سلاح‌های متعارف، مدیریت کلان کشور و تیم مجرب کنونی دستگاه سیاست خارجی ایران می‌توانند با بدست‌گرفتن ابتکارعمل فعالانه در مواجهه با کشورهای عربی کرانه جنوبی خلیج‌فارس و دیگر همسایگان نه‌فقط از یک‌سو با "ایران‌هراسی" دروغین و حمل‌شده توسط امریکا و متحدان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ایش مقابله کنند بلکه از جانب دیگر از تبدیل‌شدن هرچه بیشتر منطقه به انبار باروت و مهمات و ادامه و تشدید سیر تسلیحاتی خانمان‌برانداز و نابودکننده حرث‌ونسل جلوگیری کنند.

این اقدام در صورت اجرای صحیح، توانایی و ظرفیت آن‌را دارد به عنوان گام نخست، با خلع سلاح استدلالی جنگ‌افروزان، نه ‌فقط آرامش و حسن‌نیت را به منطقه بازگرداند بلکه می‌تواند نشان‌‌دهنده توانایی "سیاست‌سازی" ایران به عنوان یک بازیگر جدی و قابل‌اعتماد و عامل "ثبات منطقه‌ای" باشد.

ایران البته تا دست‌یابی به هدف نهایی و استراتژیک خود - تبدیل کردن خلیج فارس به دریای صلح و دوستی و عاری از نیروهای فرامنطقه‌ای- مسلماً راهی طولانی و ناهموار را در پیش روی خود خواهد داشت.

1) No first use policy)


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد