logo

اعتصاب و تجمع پرستاران بیمارستان‌های کاشانی و الزهرا

دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۴ فوريه ۲۰۲۰

اعتصاب وتجمع پرستاران بیمارستان‌های کاشانی و الزهرا دراعتراض به شرایط کاری طاقت فرسا،سطح نازل حقوق وعدم پرداخت بموقع مطالبات

روز شنبه 3 اسفند، پرستاران بیمارستان‌های کاشانی و الزهرا برای اعتراض به شرایط کاری طاقت فرسا،سطح نازل حقوق وعدم پرداخت بموقع مطالبات دست ازکار کشیدند وتجمع کردند.

یکی از پرستاران حاضر درتجمع به خبرنگاررسانه ای گفت: خواسته پرستاران عدم تبعیض ، عدم شفافیت و بی عدالتی در پرداخت‌ها است.

وی افزود: اضافه کارهای اجباری و خارج از توان یکی دیگر از مشکلات پرستاران است به طوری که در همین دو بیمارستان کارانه از 100 هزار تومان تا 60 میلیون تومان هم داریم.

وی در رابطه با عدم پرداخت بموقع حقوق پرستاران گفت: بیمارستان‌های مختلف معوقات آن‌ها تفاوت دارد اما این 2بیمارستان 7ماه معوقه دارند.

وی با انتقاد از اجرا نشدن قانون بهره‌وری،افزود: بر اساس این قانون باید برای پرستاران روزهای تعطیل و شب‌ها با ضریب یک ونیم حساب شود که در اکثر بیمارستان‌ها به دلیل کمبود نیرو اجرا نمی‌شود و می‌گویند پول آن را می‌دهیم که در عمل این رقم بسیار کاهش پیدا می‌کند.

یکی دیگر از پرستار بیمارستان کاشانی اصفهان با بیان این‌که جامعه پرستاری خواسته‌های بحق دارد و خواهان اجرای عدالت است، بیان کرد: از خواسته‌های پرستاران اجرای قانون تعرفه‌گذاری پرستاری و حذف طرح قاصدک و اصلاح نظام پرداخت است، در این طرح وضع و میزان کارانه و اضافه‌کار پرستاران مشخص نیست و قطعاً نظام پرداخت اگر عادلانه و شفاف شود سبب رضایت پرستاران خواهد شد.

وی ادامه داد: همین درآمد اندک پرستاران در طرح قاصدک ضایع می‌شود، در این نرم‌افزار، کارانه و اضافه‌کار پرستاران با هم ترکیب می‌شود و کلاف سردرگمی را درست می‌کند به نحوی که پرستاران نمی‌دانند بابت اضافه کار و کارانه چقدر دریافت کرده‌اند.

وی یکی دیگر از مشکلات پرستاران را عدم پرداخت مطالبات دانست و گفت: این معوقات که از 2ماه تا 7 ماه و بیشتر هم می‌رسد واقعاً پرستاران را اذیت می‌کند.

این پرستار بیمارستان کاشانی اصفهان با تأکید بر اجرای قانون بهره‌وری پرستاری در کم شدن تعداد شیفت‌های پرستاری به ویژه خانم‌ها گفت: شیفت‌های سخت و سنگین و کمبود پرستار سبب شده است تا پرستاران و به ویژه بانوان پرستار که مسؤولیت خانه و تربیت فرزند را نیز برعهده دارند، نتوانند به مشکلات و مسائل زندگی خود بپردازند و به همین دلیل فشار زیادی را تحمل می‌کنند و اکثراً به فکر انصراف هستند.

یک کمک بهیار بیمارستان الزهرا اصفهان با بیان این‌که درد و مشکلات بسیار است، اما این‌که کسی به داد ما برسد، درد بزرگتری است، بیان کرد: سختی کار پرستاران، کمبود نیرو، تحت فشار بودن آنان از مشکلات این حرفه خطیر و مشکل است.

وی با بیان این‌که شرط انجام دادن درست کار، سلامت پرستار است، گفت: شیفت‌های کاری پرستاران باید به گونه‌ای باشد که پرستار بتواند با روحیه در سر کار حاضر شود.

این کمک بهیاربا بیان این‌که بهانه اولین تجمع ما قطع کردن ناهار پرستاران از شهریور ماه بود و اعتراض ما از اول مهر ماه شروع شد، عنوان کرد: پرسنل نامه‌نگاری‌های بسیاری با مسؤولان انجام دادند از جمله رئیس و ریاست دانشگاه علوم پزشکی و استانداری اما نتیجه‌ای حاصل نشد.

وی با بیان این‌که بر اساس مستندات این عمل خلاف قانون است، خاطرنشان کرد: فرانشیز درمانی کارکنان را قطع کرده بودند که با تجمع و نامه‌نگارهای بسیار به مسؤولان، برقرار شد.

کمک بهیار بیمارستان الزهرا اصفهان ادامه داد: یکی از بحث‌های اصلی و بغرنج پرسنل دانشگاه طرحی موسوم به قاصدک است که سبب تضییع حق زیادی شده است، در این طرح کارانه و اضافه‌کار پرسنل باهم ادغام و می‌شود و براساس آن پرداختی پرسنل غیرواقعی است؛ پرداخت‌ها به موقع انجام نمی‌شود و خیلی دیر پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: پرسنل بیمارستانی از مظلوم‌ترین کارکنان دولتی هستند، اگر برف، باران، سیل و آلودگی هوا باشد، باید سرکار حاضر شوند، برای او روز تعطیل و غیرتعطیل، عید، عزا و جشن ندارد، با وجود بیماری‌های واگیردار و مسری و خطرناک از جان خود که در معرض خطر است، می‌گذرد و صادقانه به بیمار کمک و پرستاری می‌کند اما هیچ کس درد و رنج او را نه می‌بیند و نه پای درد دلش می‌نشیند

ناصر پاریس

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد