logo

سه راکت به سفارت آمریکا در بغداد اصابت کرد

آمریکا: وضعیت امنیتی در بغداد وخیم است

يکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۶ ژانويه ۲۰۲۰رادیو فردا: منطقه سبز بغداد روز یکشنبه ششم بهمن هدف چند راکت قرار گرفت که سه راکت آن به ساختمان سفارت آمریکا اصابت کرده است.

برخی از منابع خبری تعداد راکت‌های کاتیوشای شلیک شده به منطقه سبز را پنج مورد اعلام کرده‌اند. خبرگزاری‌ها به نقل از منابع امنیتی خبر دادند که سه راکت به سفارت آمریکا اصابت کرده. یکی از این راکت‌ها، وقت شام به کافه سفارت برخورد کرده است.

گزارش‌ها حاکی است که این حادثه تلفاتی در بر نداشته است.

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که این راکت‌ها از ساحل غربی رود دجله شلیک شده‌اند.

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، در حساب توئیتری خود، این اقدام را تضعیف حاکمیت ملی عراق خوانده و آن را محکوم کرده است.

هوشیار زیباری، وزیر خارجه سابق عراق، نیز توئیت کرده که رستوران سفارت خسارت دیده و آتش گرفته است.

وی این اقدام را «یک بازی خطرناک» خواند و نوشت که این راکت‌ها از سوی شبه‌نظامیان غیر قانونی با هدف ایجاد تنش شلیک شده است.

آقای زیباری تاکید کرد که این روند باید متوقف شود.

حمله راکتی به منطقه سبز بغداد طی هفته‌های اخیر و پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، و ابومهدی المهندس، معاون رئیس گروه حشدالشعبی عراق، شدت گرفته است.

روز اول بهمن سه موشک کاتیوشا به منطقه سبز امنیتی بغداد و نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرده بود. این منطقه که وزارتخانه‌های کشور و سفارتخانه‌های خارجی در آن قرار دارد، بامداد ۱۹ دی نیز هدف حمله راکتی قرار گرفته بود.

آمریکا پیش از این گروه‌های شیعه مورد حمایت ایران را به دست داشتن در حملات مشابه متهم کرده بود، اما هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله‌ها را به عهده نگرفته است.

سپاه پاسداران بامداد ۱۸ دی در اعلامیه‌ای از حمله تلافی‌جویانه خود به دو پایگاه‌ عراقی که نیروهای نظامی ایالات متحده در آن حضور داشتند، خبر داد. ساعتی پس از حمله، وزارت دفاع آمریکا تأیید کرد که بیش از دوازده موشک به پایگاه عین‌الاسد و یک پایگاه دیگر در اربیل شلیک شده است.

ایران اعلام کرد که این حمله به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی انجام شده است.

ارتش آمریکا روز ۱۳ دی به دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، فرمانده نیروی قدس و ۹ نفر همراه ایرانی و عراقی او را هدف حملات پهپادی قرار داد که همگی کشته شدند.

آمریکا: وضعیت امنیتی در بغداد وخیم است

دویچه وله: وزارت خارجه آمریکا در واکنش به حمله موشکی به سفارت این کشور در بغداد، وضعیت را وخیم توصیف کرده و از ادامه "تهدیدهای گروه‌های مسلح تحت حمایت ایران سخن گفته است. این دومین حمله به سفارت آمریکا در ظرف یک هفته است.

وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به حمله موشکی به سفارت این کشور در بغداد از دولت عراق خواست از اماکن آمریکایی در این کشور محافظت کند.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا که یکشنه‌شب (به وقت آمریکا) (۶ بهمن/۲۶ ژانویه) منتشر شد آمده است که وضعیت امنیتی عراق همچنان وخیم است و با توجه به "ادامه تهدید گروه‌های مسلح تحت حمایت ایران" نیروهای آمریکایی هشیاری خود را حفظ می‌کنند.

در این بیانیه با اشاره به این که از سپتامبر سال ۲۰۱۹ تا کنون نیروهای آمریکایی در عراق آماج ۱۴ حمله از سوی "ایران و شبه نظامیان تحت حمایت ایران" از دولت عراق خواسته می‌شود که به "وظایف خود در حمایت اماکن آمریکایی در این کشور عمل کند".

شامگاه یکشنبه پنج موشک کاتیوشا به سمت منطقه امنیتی سبز (منطقه الخضراء) که در مرکز بغداد قرار دارد شلیک شد که یکی از آنها در سفارت آمریکا فرود آمد و گفته می‌شود که به سالن غذاخوری سفارت اصابت کرده است. این دومین حمله موشکی به سفارت آمریکا در یک هفته اخیر است. منطقه سبز بغداد میزبان سفارتخانه‌های خارجی، وزارتخانه‌های دولتی و منازل بسیاری از شخصیت‌های سیاسی است.

مقام‌های دولت آمریکا در مورد مجروحان یا قربانیان این حمله توضیحی نداده‌اند، ولی برخی منابع از مجروح‌شدن پنج کارمند سفارت آمریکا خبر داده‌اند که حال یکی از آنان وخیم گزارش شده است.

پیش‌تر دولت آمریکا کشته‌شدن ماموران خود در عراق خط قرمزی اعلام کرده است که آن را بدون پاسخ نخواهد گذاشت.


ماه گذشته میلادی حمله به یک پایگاه عراقی میزبان نیروهای آمریکایی در کرکوک که به کشته‌شدن یک شهروند آمریکایی انجامید که آمریکا در واکنش به آن مقر نیروهای کتائب حزب‌الله، از نیروهای حشد شعبی نزدیک به ایران را مورد حمله قرار داد که کشته‌شدن شماری از این نیروها را در پی داشت.

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور در بیانیه‌ای که در ارتباط با حمله به سفارت آمریکا منتشر کرد، به نیروهای امنیتی دستور داد برای ممانعت از تکرار چنین حملاتی تحقیقات و بررسی‌های لازم را انجام دهند.

او ضمن محکوم کردن حمله به هیات‌های دیپلماتیک خارجی آن را قانون‌شکنانه و موجب تضعیف دولت و وارد شدن خدشه به حاکمیت عراق توصیف کرد


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد