logo

زندگی و جنگ

سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱ ژانويه ۲۰۲۰

مجید صدقی

majid-sedghi.jpg
majidsedghi@yahoo.com
یک فیلم خوب می تواند تنها منحصربه یک ژانرخاص نباشد . (۱۹۱۷) ساخته ی سام مندس فیلمساز ۵۴ ساله انگلیسی درظاهر یک درام جنگی درباره ی جنگ جهانی اول است که علاوه بر وحشت و خشونت ذاتی جنگ ,به از خودگذشتگی, فداکاری و درمجموع انساندوستی اشاره میکند . یک داستان عالی ( فیلمنامه را کارگردان با همکاری کریستی ویلسن- کایرنس نوشت که نامزد دریافت اسکاربهترین فیلمنامه است ) و به علاوه مندس با بهره گیری ازتوانایی های راجردیاکینز( مدیرفیلمبرداری ) فیلمش را به لحاظ فنی تا حد یک شاهکار سینمایی ارتقاء داده است . بی تردید سهم فیلمبرداردراین فیلم اگربیشتراز کارگردان نباشد کمتراز وی نیست ضمن اینکه هردونیز نامزد دریافت جایزه اسکارهستند . ۱۰۱۹ همچنین دراسکارامسال در چند رشته دیگراز جمله بهترین فیلم , تدوین صدا , چهره پردازی و افه های تصویری نامزد دریافت جایزه است . این فیلم همچنین درهفتادو هفتمین مراسم سینمایی گلدن گلوب که همواره پبش از اسکاربرگزارمیشود برنده دو جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد.

مندس برای ساخت فیلمش از آندرو رابرت شاو, متخصص تاریخ نظامی که درفیلم ( اسب جنگ ) ساخته استیون اسپلبرگ کارکرده بود دعوت به همکاری کرد., یک مقام سابق وزارت دفاع که سالها دراین زمینه با فرانسه و بلژیک کار کرده بود. علاوه براین پل بیدیس , چتربازسابق که چندین دهه درارتش انگلستان خدمت میکرد مشاورفنی فیلم درامورنطامی بود وی بازیگران را درجلسات طولانی پیاده روی آموزش میداد. پیش از آغاز فیلمبرداری یک اردوگاه آموزشی نیز برپاشد که بیشتر برروی تاکتیک های حمله استواربود . دربخش لباس ژاکلین دوران و دیوید کراسمن دو طراح لباس با کارگردان همکاری داشتند . این دو طراح لباس تحقیقات خود را از تابستان ۲۰۱۸ آغازکردند و بدین منظور حدود صدها عکس مربوط به سالهای جنگ جهانی اول مورد بررسی و مطالعه قرارگرفت .ماموریت خطرناک

بازیگراصلی فیلم جرج مک کی ( ۲۷ ساله ) نقش یک سربازجوان بنام شوفیلد را بازی میکند . جوانی که ششم آوریل ۱۹۱۷ درگرماگرم جنگ جهانی اول درمی یابد که به دوست و همرزمش بلیک ( دین – چارلز چاپمن بازیگر ۲۲ ساله انگلیسی ) یک وظیفه دشوار محول شده است . شوفیلد گرچه به موفقیت دراین ماموریت خوش بین نیست ولی به دلیل دوستی اش با بلیک همراه وی رهسپاراین ماموریت خطرناک می شود : آلمانی ها تمام خطوط ارتباطی را قطع کرده اند و بنابراین این دو سرباز باید از خطوط دشمن عبورکنند تا پیام را به سربازان انگلیسی که جانشان درخطراست تحویل دهند ضمن اینکه برادربلیک نیز جزو گروه سربازان انگلیسی است .آنها از میان اسب های مرده که بدن انها با لشگری از مگس ها ی حریص احاطه شده و نیز اجساد متلاشی شده سربازان و سنگرهای کم عمق می گذرند .

نخستین نکته ای که تماشاگرفیلم را جلب می کند جوانی همراه با معصومیت ومهربانی این دو قهرمان فیلم است .جوانهایی که به تازگی ازپوسته ی پسربچه بودنشان خارج شده اند و بناگهان با عفریت جنگ روبروشده و اندوه و غم جایگزین خوشی و شادمانی دوران کودکی سپری شده آنهامی شود. جنگ جهانی اول که به ( جنگ بزرگ ) نیز معرو ف است یکی از مرگبارترین جنگهای تاریخ بشمارمی رود .حنگ خانمانسوزی که از ۲۸ ژوئیه ۱۹۱۴ آغاز و تا ۱۱ نوامبر ۱۹۱۸ ادامه داشت . دراین فیلم مندس همه غم و اندوه شدید درسال ۱۹۱۷ را به نمایش میگذارداما درکنار آن همراه با مصیبت های جنگ گهگاه طبیعت زیبا , درختی که شکو فه کرده و گاوی که درمزرعه ای متروک تنها فارغ ازجنگ زندگی میکند و یک سطل پراز شیرگاو نشانه این است که صاحبش احتمالا درحین بمباران دشمن کشته شده است .

زندگی ادامه دارد

فیلم ۱۹۱۷ به رغم موضوعش که به مرگ و یا خطرمرگ می پردازد کاملا زنده و همانند تابلویی است که با دقت ترسیم و پرداخته شده است . فیلم هرچند مستند نیست ولی به دنیال واقع گرایی است ودراین میان فداکاری و امید به زندگی بخشی از آن بشمارمی رود .این فیلم همچنین می تواند یاد آورفیلم معروف لوئیزمایلستون درسال 1۱۹۳۰ بنام ( درجبهه غرب خبری نیست ) باشد که احتمالا نخستین فیلم درباره جنگ جهانی اول بود . فیلم مزبور اقتباس ازداستانی به همین نام نوشته ی اریخ ماریا ریمارک نویسنده مشهورآلمانی بود . سام مندس می گوید :

نخستین باری که واقعیت جنگ را درک کردم زمانی بود که پدربزرگم درباره تجربه خود در جنگ جهانی اول به من گفت . این فیلم داستان پدربزرگم نیست ولی من به جای آنکه به پد ربزرگم بپردازم با این فیلم خواستم آنچه که مردم درطول جنگ متحمل شدند فداکاری وایمان آنها به چیزی که فراتر از هرچیزاست بپردازم. دوشخصیت اصلی ما باید دریک ماموریت خظرناک شرکت کنند که لازمه اش عبورآنها از خاک دشمن است تا بتوانند پیامی حیاتی را به سربازان انگلیسی تحویل دهد. پیامی که میتواند جان ۱۶۰۰ سرباز را نجات دهد .

همه فیلم درانگلستان فیلمبرداری شد به عنوان نمونه اسکله های گاوان در گلاسکو , رودخانه تیس در شمال انگلستان , یک معد ن سنگ متروکه دراکسفوشایرو فرودگاه بوینگد ون در هرتفوردشایر.مندس پیش از ا ین درسال ۲۰۰۶ فیلم جنگی Jarhead درباره جنگ درعراق دراوایل دهه ی ۱۹۹۰ را ساخته بود ولی بیشتریین شهرت او درسینما به دلیل ساخت فیلم ( زیبایی آمریکایی ) درسال ۱۹۹۹ است او همچنین سازنده دو فیلم پرفروش Skyfall و Spectre به ترتیب درسالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ است که بازیگرهردو فیلم دانیل کریگ درنقش جیمزباند بود.نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد