logo

جشنواره بدون درد و افتخار

دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۷ مه ۲۰۱۹

مجید صدقی

majid-sedghi.jpg
majidsedghi@yahoo.com
برگزیدگان هفتاد و دومین دوره جشنوره سینمایی کن , شنبه شب درمراسم پایانی جشنواره معرفی ودرکمال ناباوری درحالی که انتظارمیرفت آخرین ساخته ی پدرو آلمودوار کارگردان مطرح اسپانیایی به نام ( درد و افتخار ) برنده نخل طلای چشنواره شود این بزگترین جایزه کن به فیلم پارازیت ( انگل ) ساخته بونگ جون – هو تعلق گرفت که هرچند فیلم قابل تاملی است ولی درمقایسه با فیلم آلمودوار در رده پایین تری قرارمی گیرد . فیلم درد و افتخار که پس ا ز نمایش درجشنواره و نیز دراکران عمومی درفرانسه با نظرهای بسیارمثبت منتقدان سینمایی مواجه شد بی تردید تا امروزیکی از بهترین آثارآلمودواربشمارمیرود . فیلم روایت زندگی سنماگری است ( بانقش آفرینی تحسین برانگیز آنتونیو باندراس که خوشبختانه حایزه بهتریین بازیگرمرد را برای بازی دراین فیلم گرفت ) که اکنون به افسرگی دچارشده و درخلوت خود به سالهای فعالیت خود و سالهای پیشتراز آن بویژه زمانی که کودک بود می اندیشد . فیلم همچون دیگرفیلمهای این کارگردان گرم و صمیمی است .

آلمودوار 69 ساله که برای ششمین بار با این فیلم دربخش رقابتی کن شرکت کرده بود بیش از ا ین جوایزی را از این جشنواره دریافت کرده بود ولی هیچگاه موفق به کسب نخل طلا نشده بود . وی نخستین بار درسال 1983 در کن شرکت کرد و در 1999 با فیلم ( همه چیز درباره مادرم ) جایزه بهترین کارگردانی را دریافت نمود . این فیلم د رهمان سال درمراسم اسکارجایزه بهترین فیلم خارجی را گرفت . آلمودوار پس ارآن نیز چهاربار دربخش مسابقه کن با فیلمهای ( دزد ) , ( آغوش های گسسته ) ( پوستی که در آن زندگی میکنیم ) و ( خولینا ) شرکت کرد و دوسال پیش نیز رییس هیات داوران بخش مسابقه کن بود .برادران داردن

لوک وژان پیر داردن دوبرادربلژیکی که درجشنواره سینمایی کن نامهای آشنایی هستند تاکنون دوبار نخل طلای کن دریافت کرده اند و ا مسال با فیلم ( احمد جوان ) درباره نوجوانی که دچارتعصب خشک مذهبی ا ست در کن شرکت کردند و جایزه بهترین کارگردان را گرفتند . متاسفانه فیلم برخلاف فیلمهای پیشین این دو برادرپرداختی ضعیف و معمولی دارد وبعلاوه این دو موضوع تعصب دینی را که پیش از این بارها درفیلمهای دیگرشاهد آن بوده ایم عرضه کرده اند که هیچگونه تازگی ندارد و تنها می توان آن را به عنوان یک فیلم هشداردهنده درباره تاثیرتبلیغات مخرب دینی در نوجوانان ارزیابی کرد . درنشست مطبوعاتی برادران داردن فیلمشان را درخدمت صلح دانستند و یاد آورشدند : مابه دنبال آن بودیم که درک کنیم چطورپدیده مذهب می تواند کسی را چنان تغییردهد که کشتین یک نفردیگر را درسربپروراند .
فیلم بینوایان که درجشنواره کن به نمایش درآمد و درمراسم پایانی جشنواره کن همراه فیلم دیگری به نام Bacurau جایزه هیات داوران را دریافت کرد . فیلم مزبور به بهانه ی طرح موضوع خشونت دردنیای امروز با نشان دادن صحنه های مستند خشونت پلیس فرانسه درجریان ناآرامی های اخیردرپاریس تنها به یک طرف قضیه میپردازد درجالی که اگرقراراست به پدیده خشونت درجامعه پرداخته شود می بایست همچنین به خشونت های گروهی راکه مظلومانه خود را قربانیان جامعه معرفی کردند - و همچنان خود را قربانی می دانند - وبه این بهانه بسیاری از مغازه ها و یا آثارقدیمی و فرهنگی فرانسه را نابود کردند نیز نمایش داده میشد . خشونت خشونت است چه از جانب پلیس و چه از جانب خرابکاران و به روایتی آنارشیست ها.
فاجعه هجرت
ماتی دیوب کارگردان فرانسوی – سنگالی جایزه بزرگ هیات داوران را برای فیلم ( آتلانتیک ) را ربود. این فیلم که از بخت بسیار برای کسب نخل طلا برخورداربود درباره عشق سوزان یک زن و مرد جوان سنگالی است که برای فرار از فقر به دریا می زنند تا خود را به اروپا برسانند . کارگردان درنشست مطبوعاتی یاد آورشد پس از گفت و گو با بازماندگان از دریا فکر ساخت این فیلم ا ورا بخودمشغول کرده بود . فیلمی که به گفته ی ا و روایتی خیال انگیز از فاجعه واقعی هجرت است .
دربخش نوعی نگاه جشنواره کن فیلم ( زندگی پنهان اوریدیس گوسماتو ) ساخته ی کریم آینور کارگردان برزیلی جایزه این بخش را نصیب خود کرد. این فیلم درباره زندگی زنان درجامعه ی مردسالار برزیل است . کیاروماسترویانی بازیگرفرانسوی جایزه بهترین بازیگرزن را برای فیلم ( اتاق 212 ) ساخته کریستف اونوره دریافت کرد . دوفیلم اسپانیایی هم دراین بخش برنده جایزه شدند : آتش خواهد آمد ساخته الیویه لکس و آزادی ساخته آلبرسرا .
دربخش هفته منتقدان نیز فیلم انیمیشن ( من بدنم را گم کرده ام ) ساخته جرمی کلاپین جایزه بزرگ این بخش را دریافت کرد لازم به ذکراست که جوایز بخش های جنبی جشنواره دوسه روز پیش از مراسم رسمی پایانی به برگزیدگان اهدا شد .


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد