logo

تشابه انتخابات استرالیا با انتخاب دونالد ترامپ

پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳ مه ۲۰۱۹

دنیز ایشچی

Deniz
در انتخابات استرالیا محافظه کار ها پیروز شدند. پیش بینی خود من در این مورد که حزب کارگر برنده خواهد شد، غلط از آب درامد. بیشتر از دو سال بود که تمامی نظرخواهی ها به جلو بودن حزب کارگر از رقیب محافظه کار استناد داشتند. تمامی تحلیلگران سیاسی با استناد به شاخص های مختلف از پیروزی حزب کارگر در این انتخابات صحبت میکردند. حتی اکثریت آنهایی که در این زمینه شرطبندی کرده بودند، باختند. جهت موشکافی قضیه، سرفصل مسائلی را در این زمینه به ذهن من میرسد را در زیر می آورم.

مقدمه:

ائتلاف احزاب لیبرال و ناسیونال، که عموما بنام "ائتلاف" مشهور است، رقیب اصلی حزب کارگر استرالیا میباشند. انتخابات دوره قبل را حزب کارگر با کم آوردن یک کرسی به ائتلاف اپوزیسیون محافظه کار خود باخت. بعد از دو سال، اختلافات داخلی حزب لیبرال و حزب ناسیونال، موجب گردید تا رهبران هر دو حزب بصورتی جنجالی برکنار شوند. ائتلاف دو حزب محافظه کار، با سیاست های ضد محیط زیستی، مقابله با افزایش حقوق کارکران، کاهش مالیات به نفع اقشار مرفه با درآمد کلان جامعه و سیاست های ضد مهاجرتی خود، وجهه خود را تا حد زیادی از دست داده بودند. حتی رهبران تازه به میدان رسیده این احزاب، پختگی و کاریزمای چندانی نداشته و مورد پسند مردم نبودند.

در مقابل، حزب کارگر با تیم مجرب، استمرار ثبات ساختاری، انسجام برنامه های مالیاتی، زیست محیطی، تامین رفاه حداقل عمومی، تشویق سرمایه گذاری در زمینه صنایع توسعه صنعتی و افزایش بودجه های تعلیم و تربیت و بهداشت و هنر به میدان آمده بود. حزب کارگر با پیام تبلیغ مثبت روی برنامه هایش و تاثیرات آن بر زندگی مردم عادی به میدان آمده بود.

در مقابل، ائتلاف محافظه کاران با این شعار که همه چیز خوب است و لازم نیست چیزی تغییر بکند. به موازات آن تمام توان عمده تبلیغاتی آنها بر تبلیغ منفی علیه حزب کارگر، ترساندن مردم از این حزب به این صورت که، اگر حزب کارگر روی کار بیاید، از شماها مالیات بیشتری خواهد گرفت، دست به جیب شماها خواهد برد، مالیات بازنشستگان را افزایش خواهد داد، در را بروی مهاجران و پناهندگان باز خواهد کرد و سیل پناهندگان به مملکت ما سرازیر خواهد شد، به میدان آمده بود.

انتخابات ایالتی سال گذشته

ساختار حکومتی کشور استرالیا سیستم فدرالی است. همه ایالت ها پارلمان، دولت و نخست وزیر خود را دارند. به موازات سهم خود از بودجه دولت فدرال، مالیات های ویژه خود را جمع کرده و بودجه خود را دارند. چند ماه پیش در انتخابات ایالتی ایالت ویکتوریا، حزب کارگر با اکثریت قابل توجهی برنده شد. از هفت ایالت و ولایت استرالیا، سه ایالت دست محافظه کارها و چهار ایالت دست حزب کارگر میباشد. انتخابات ایالت ویکتوریا، اعتماد به نفس حزب کارگر در انتخابات فدرال را به میزان زیادی افزایش داد.

اتحادیه های کارگری و حزب سبزها

با وجود اینکه احزاب محافظه کار با اتحادیه های کارگری همیشه برخورد تندی داشته و سر راه آنها سنگ اندازی کرده و برایشان مشکل تراشی کرده و سختگیری می نمایند، اتحادیه های کارگری هم از سمتگیری غیر رادیکال حزب کارگر چندان دل خوشی ندارند. با وجود اینکه اتحادیه های کارگری عموما از حزب کارگر حمایت می نمایند، بخشی از آنها از اتحادیه سوسیالیستها و بخشی دیگر از حزب سبزها حمایت می نمایند. رای گیری در استرالیا این امکان را فراهم میکند که هر رای دهنده بر مبنای اولویت به چند نفر رای بدهد. لذا حزب کارگر اکثرا رای دوم سبزها و اتحادیه سوسیالیستها را در کیسه خود دارد. سبزها هم رای دوم حزب کارگز را دارند.

شکل گیری احزاب افراطی دست راستی کوچک

طی یکی دو دهه گذشته و خصوصا سالهای اخیر احزاب کوچک دست راستی محافظه کار افراطی شکل گرفته اند، که از نظر آنها ائتلاف احزاب لیبرال و ناسیونال به اندازه کافی در محافظه کاری افراطی نمیباشند. احزابی مانند "ملت واحد" که حزبی ضد مهاجر و پناهنده میباشد، حزب "محافظه کار" استرالیا که شامل چند نفر کنده شدگان از حزب لیبرال میباشند، حزب "تیراندازان و موتورسواران" که از اسمش معلوم میباشد چه دستجاتی را نمایندگی میکند، و بالاخره حزب "اتحاد استرالیا" که توسط یک میلیاردر استرالیائی تشکیل شده است، که عینا شعارهای دونالد ترامپ را تکرار میکند. محور کارکردی همه این احزاب تبلیغ بر علیه حزب کارگر و خصوصا شخص رهبر این حزب بود. همه این احزاب هم ترجیح دوم انتخاباتی خود را به ائتلاف لیبرال – ناسیونال ها میدادند.

طی سالهای اخیر شرکت های مهمات سازی آمریکائی از طریق سرمایه گذاری و تشکیل شرکت های زیر مجموعه ای، به لابیگری شدید در استرالیا پرداخته اند تا قانون ممنوعیت داشتن سلاح های اتوماتیک در این کشور را ملغی کنند. تشکیل حزب تیراندازان، یکی از تبلور های کوچک آن میباشد.

درگذشت "باب هوک" یکی از رهبران بزرگ حزب کارگر

حزب کارگر بر اساس عموم شواهد، بااعتماد به نفس بیش از اندازه ای در این انتخابات با اهستگی پیش میرفت. آنها معتقد بودند بر اساس آمار نظرخواهی 52 درصد در مقابل 48 درصد، تنها کافیست اشتباه بزرگی نکنند، تا در انتخابات برنده گردند. در مناظره های تلویزیونی هم نظرخواهی ها از برنده شدن رهبر حزب کارگر خبر میداد. دو روز مانده به رای گیری "باب هوک" رهبر هشتاد و سه ساله سابق حزب کارگر که خیلی پروژه های بزرگ و اساسی را در این مملکت پیاده کرده بود، در اثر کهولت، از دنیا رفت و این خبر انتخابات فدرال کشوری را تحت الشعاع قرار داد. رهبر فعلی حزب کارگر، عملا به احترام ایشان، تبلیغات انتخاباتی خود را تعطیل و به مراسم بزگداشت خاطره "باب هوک" مشغول شد. روز انتخابات رسید و همه سر صندوق های رای رفتند.

روش تبلیغاتی مثبت حزب کارگر، در مقابل دروغگویی و تبلیغات منفی محافظه کاران

محافظه کاران سه درصد اضافه آراء را احتیاج داشتند تا سنگینی توازن انتخاباتی را بسمت خویش بچرخانند. آنها تنها با استراتژی تبلیغات منفی بر علیه حزب کارگر و رهبر آن آقای "بیل شورتن" به میدان آمده بودند، که نباید به اینها اعتماد کرد، آنها دست در جیب های شما کرده و از شما مردم عادی مالیات بیشتر ی خواهند گرفت. راه را برای هجوم پناهندگان باز خواهند کرد، به میدان آمدند. همه احزاب کوچک و بزرگ محافظه کار بطور همنوا در تمام رسانه های عمومی و مجازی این پیغام را تکرار میکردند.

باید اینجا به تفاوت شخصیتی رهبران احزاب کارگر و محافظه کار نیز اشاره کرد. آقای "بیل شورتن" رهبر حزب کارگر مردی مثبت، آرام و نه چندان پر سر و صدایی بود. برعکس، رهبر ائتلاف لیبرال ناسیونال، آقای "اسکات ماریسون" فردی نسبتا درنده، پر سر و صدا، نه طرفدار دگرباشان، نه حفاظت از محیط زیست، نه طرفدار مهاجران و پناهندگان و نه طرفدار حقوق کارگران، زحمتکشان و فقیران میباشد. با وجود این، شعار آنها ترساندن مردم از بازتاب های سرکار آمدن حزب کارگر بود. آنها باید سه درصد از رای حزب کارگر را کم میکردند.

غلط در آمدن نظرخواهی ها

عصر انتخابات همزمان با شمارش آرا معلوم شد که آرا به سمت جناح محافظه کاران سنگینی میکند. آنها موفق شده بوند سه درصد از آرا حزب کارگر را کاهش داده و بصورت خزنده ای خود را به مرز بالای پنجاه دصد آرا برسانند و باز هم مثل انتخابات دوره قبل با یکی دو کرسی بیشتر از پنجاه درصد برنده انتخابات گردند. ظاهرا مردم از ترس اینکه اگر حزب کارگر بر سر کار بیاید، ممکن است وضع آنها بدتر شود، ترجیح داده بودند وضعیت فعلی دوام پیدا بکند.

چگونه چنین اتفاقی افتاد که هم نظرخواهی ها، هم نظر عموم تحلیلگران غلط در آمده احزاب محافظه کاران برنده شوند. در مورد غلط از آب درآمدن نتایج نظرخواهی ها، یکی از تحلیل گران به این مساله اشاره میکرد که روش نمونه برداری آماری در مورد نظر خواهی ها، با مسلط شدن تکنولوژی دیجیتال، در مقایسه با روش قبلی تلفن خانگی خیلی متفاوت میباشد. به این دلیل در این روش نمونه برداریها بازتاب نظرات مردم محلات بطور مستقیم منعکس نمی شود.

شاید بشود این مساله را یک قدم فراتر برده و اینطور نتیجه گیری نمود که روش هدفمند کردن تبلیغات در دنیای تکنولوژی دیجیتال به صاحبان جناح سرمایه داری کلان رسانه ای امکان تاثیرگذار چنان قدرتمندی بر اذهان مردم را میدهد ، تا که آنها میتوانند انتخابات را در راستای برنامه ریزی شده هدفمند خویش هدایت نمایند. آمار هم نشان میداد که نقد و برررسی های این رسانه ها با نسبت بیش از سه بر یک بر علیه حزب کارگر کار میکردند.

نتیجه گیری

تکرار مکرر تبلیغات ضد اخلاقی دروغ و ترساندن مردم از این بابت که ممکن است امنیت شغلی و درآمدی آنها به نحوی به خطر بیافتد، یا که پناهندگان هجوم آورده و کارهای شما را گرفته و نا امنی ایجاد خواهند کرد، بطور موثری بر اذهان و رفتار مردم و در نهایت تصمیمات آنها در صندوق های رای تاثیر میگذارد. با شمشیر های چوبی صداقت و راستی، برنامه و تیم منسجم و مثبت و سازنده، به تنهایی نمیشود به جنگ آسیاب های بادی، و پیام آوران دروغ و ترس و رعب و وحشت رفت. حزب کارگر میتونست در عین اتکا به پلاتفورم و برنامه های خویش، رزمندگی قدرتمند سیاسی خود را در صحنه به نمایش بگذارد. در شرایط سردرگمی بین جناح اتحادیه های کارگری، احزاب سبزها و کارگر، تمامی کنده شدگان از نظام ساختاری سیاسی کشور، به سمت احزاب کوچک محافظه کار افراطی جهت گیری نموده اند، نه حزب کارگر. احزاب "اتحاد ملی" ، "یک ملت" و "حزب محافظه کار استرالیا" رویهم رفته سه درصد بیشتر رای نیاوردند. همین سه درصد کافی بود تا حزب کارگر ببازد، و محافظه کاران برنده انتخابات گردند.

دنیز ایشچی
23 مئی 2019نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد