logo

جنگ با ایران؟ اروپایی ها میگویند روی ما حساب نکنید.

مترجم : ایرج واحدی پور

دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰ مه ۲۰۱۹

iraj-vahedipour.jpg
نیویورک تایمز هفدهم می ۲۰۱۹
نویسنده : Steven Erlanger

با خاطره های وحشتناک از جنگ مصیبت بار عراق، اروپایی ها متحد شده اند که با پدیده ای، که اکثریتی باور دارند که آمریکا مشغول به تحریک ایران به ورود به چنان جنگی در آن منطقه است مخالفت ورزند. با این حال با تنش های ترانس آتلانتیک در سالهای حاکمیت ترامپ، مخالفت با واشینگتن برای ملت های اروپایی ناراحت کننده است.

اساسا حتی انگلستان طرفدار آمریکا هم با دولت ترامپ هم آهنگی ندارد، وبه ویژه که ژنرال انگلیسی که در جمع مبارزه کننده با حکومت اسلامی(داعش) شرکت داشت و مورد تایید مقامات است، اظهار داشت که هیچ تهدیدی از جانب ایران در سوریه و عراق مشهود نبود. این اظهار نظر تقبیح آمریکا را به دنبال داشت. و آروپایی ها که تمایل نداشتند مستقیمآ در برابر آمریکا موضع بگیرند به انتقاد نرمی بسنده کردند. بریتانیا رسما عقب نشینی کرد و گفت که موضع
آمریکا را قبول دارد. اما آلمان و هلند از آموزش ارتشی ها در عراق به اعتبار اخطار آمریکا صرف نظر کردند. (آلمان کمی بعد گفت که برنامه آموزش مجدد نظامیان را دارد.) از جنبه های تبلیغی که بگذریم ، بهر حال تردیدی در مورد موضع اروپایی ها در رابطه با ایران وجود نداشت.

خانم کری شیک Kori Schake ، مقام سابق پنتاگون که در حال حاضر جانشین رئيس موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک است گفت:«هر دولت اروپایی باور دارد که افزایش تهدید ها که ازسوی ایران دیده میشود واکنشی به خروج آمریکا از پیمان برجام و کوشش آمریکا در وادار به تسلیم کردن ایران در سایر موضوعات است.»

خانم شیک اضافه کرد « آنها باور دارند که آمریکا حالت محرک را دارد و هراس دارند که آمریکا چنان به رفتارهای قابل پیش بینی ایران واکنش تند و پرسروصدا انجام یدهد که معنی آن میتواند
آماده شدن آمریکا برای حمله به ایران باشد.»

آقای توماس والاسک Tomas Valasek رئيس کارنگی اروپا ونماینده سابق اسلواکی در ناتو گفت، موضوع، نمایانگر مباحثه قبل از شروع جنگ عراق است که اروپا را از نظر موضع به دو بخش تقسیم کرد. این موردی است که همه دولت های اروپایی به واشینگتن بگویند این دیوانگی است، ما نباید اینجا باشیم، و این تقصیر شما است که ما اینجا در باره جنگ صحبت میکنیم.

او اضافه کرد« برای یک طرفدار روابط ترانس آتلانتیک، آخرین چیزی که شما میخواهید انجام دهید این است که اروپا را بر محور ضدیت با آمریکا متحد کنید.» و« این همان چیزی است که ترامپ و مشاور امنیت ملی او جان بولتون John Bolton انجام داده اند.»

اروپا ئيها بین ترامپ و تهوان گیر کرده اند و سعی میکنند روابط معقولی با آمریکا حفظ کنند، در حالی که خود را موظف می بینند از معاهده اتمی ۲۰۱۵ ایران که رئيس جمهور ترامپ ابتدائا آنرا استهزاء میکرد و سپس از آن خارج شد دفاع کنند مقامات بالای حکومتی اروپائی میگویند که آقای ترامپ همانطور که روز پنجشنبه بیان کرد نمیخواهد جنگ بزرگی در خاورمیانه اتفاق افتد، ولی آنها باور دارند که جان بولتون طالب آن است. آنها اغلب ابراز عقیده بولتون در سال ۲۰۱۵ را در نیویورک تایمز نقل میکنند که گفته بود برای متوقف کردن ساخت بمب اتم در ایران باید آن کشور را بمباران کرد. و مقامات اروپایی از پا فشاری آقای ترامپ که میخواهد تهران وارد گفتگوی تازه ای با آمریکا شود حیران هستند. آنها میپرسند چرا؟ تهران که رهبر عالی آن واشینگتن را در هر موضوعی حیله گر و نا صادق میداند، بپذیرد یا حتی به رئيس جمهوری که از معاهده اتمی که با آن همه مشکلات با رئيس جمهوری قبلی تنظیم شده بود خارج شده اعتماد کند.

خانم شیک گفت: آنها چرا باید به ما اعتماد کنند، وقتیکه ترامپ نتیجه آخرین مذاکرات را اینچنین نا دیده گرفت . موضع عمومی مقامات اروپایی آنچنانکه خانم موگرینی Federica Mogherini رئيس روابط خارجی اتحادیه اروپا عنوان میکند حد اکثر مقاومت است. این جواب قاطع به سیاست اعلام شده آمریکا، یعنی اعمال فشار حداکثری به تهران است که عبارت از اعمال تحریم های اقتصادی تنبیهی به منظور بستن راه معاملات بازرگانی بین المللی به ویژه نفت که اقتصاد ایران به آن متکی است.

وزرای خارجه منجمله جرمی هانت Jeremy Hunt از بریتانیا و هایکو ماس Heiko Maas از آلمان، از افزایش اختلافات و جنگ تصادفی صحبت کرده اند. آقای هانت گفت ما خیلی نگران هستیم که با افزایش اختلافات به طور نا خواسته جنگی اتفاق بیفتد.

آقای ماس به نمایندگان مچلس آلمان گفت، فشار زیاد به ایران خطر افزایش درگیری را تشدید کرد. او گفت « انچه در این روزها اتفاق افتاده است ـ اقدامات تخریبی علیه کشتی ها یا خطوط لوله
نشان میدهند که این خطرات واقعی و جدی هستند» اشاره او به گزارش مربوط به حمله به چهار کشتی نفتی در دهانه خلیج فارس بود.

در حالیکه مقامات اروپایی در ابتدا از هشدار آمریکایی ها در مورد خطر فزاینده از سوی ایران و متحدینش در حمله به نیروهای آنها مشکوک به نظر میرسیدند، اکنون اغلب مقامات اروپایی نگرانی آمریکا را باور دارند،هر چند که واکنش آمریکا را اغراقی و تحریک آمیز میدانند.

خانم شیک گفت، واکنش ایران به فشارهای آمریکا از طرف پنتاگون Pentagon ، سنتکام Centxome و سازمانهای اطلاعاتی پیش بینی شده بودند. با این وضعیت اروپایی ها ناراحتند که آمریکا از آنها توقع دارد در حالی که آنها این حرکت را غلط می پندارند با آمریکایی ها همکاری کنند. به ویژه با نتایجی که آنها، پنتاگون و سازمانهای اطلاعاتی به ترامپ گفته اند که باید انتظار داشت.

او ودیگران گفتند، هیچ کس نباید تعجب کند که ایران از همه امکاناتش شامل شروع به غنی کردن اورانیوم (که هنوز در قالب قرارداد هسته ای اجرا نمیشود)،حرکت نیروهای نظامی و غیر نظامی، نیروهای نیابتی و انتقال نیروها و تسلیحات در داخل منطقه در جواب واشینگتن استفاده کند جرمی شاپیرو Jeremy Shapiro مقام بالای سابق وزارت خارجه، که اکنون رئيس تحقیقات شورای اروپایی در مورد روابط خارجی است گفت که «ایرانی ها ممکن است پا در تله ای که افراطیون آمریکایی برای آنها ساخته اند گذاشته باشند.» او گفت «ایران مانند معمول گذشته مشغول فرستادن پیام ها و بالا رفتن تدریجی از نردبان با سرعت یک هشتم قدم از میان نیروهای نیابتی است» «آنها دستورالعمل را تعقیب میکنند. افراطیون ایرانی و آمریکایی مقابله مسمومی با یکدیگر دارند و همدیگر را تغذیه میکنند.»

در جنگ اول خلیج فارس (۱۹۹۰-۱۹۹۱)، ایالات متحده رهبری اتحادی چند ملیتی را به عهده داشت، در جنگ دوم خلیج در سال ۲۰۰۳ اتحاد هواداران اروپایی به دو کشور بریتانیا و لهستان
کاهش یافت. بخشی از شک وبد بینی اروپایی ها ریشه در جنگ ۲۰۰۳ خلیج دارد که اتهامات دروغین یا اغراقی از طرف آمریکا به عراق وارد شد و هنوز با آبروی رهبران اروپایی صادق آن زمان مانند تونی بلر از انگلیس و الکساندر کوازنیوسکی از لهستان بازی میکند.

به گفته آقای شاپیرو «هر سیاستمدار اروپایی که از جرج بوش حمایت کرده بود طرد شد و به واقع اعدام شد.» «حتی در انگلستان آن حمایت تکرار نخواهد شد. اگر سیاست آمریکا اعمال زور است حمایتی از طرف اروپا در کار نخواهد بود» به گفته آقای شاپیرو اما در مورد دولت ترامپ، که هم اکنون به خاطر حرکات یک جانبه ر بازرگانی، تغییرات آب وهوایی، روابط با اسرائيل وروسیه(گذشته از روابط با ایران) روابط پر تنشی با اروپا دارد احتمالا زیاد توجه ندارد که اروپایی ها در مورد او چگونه فکر میکنند.هیچ
کس دردولت او انتظار کمکی ازاروپایی ها دراین زمینه ها ندارد.
آقای شاپیرو میگوید، با این احوال وزیر خارچه آمریکا به بروکسل آمد که با وزیران خارجه اروپا در رابطه با ایران و برداشت آمریکا از خطر افزوده آن صحبت کند. برای بحث های داخلی کابینه، نظرات اروپایی ها در نظر گرفته میشود. حمایت ضمنی یا حتی خودداری و بی میلی از حمایت نیز در بحث های داخلی اهمیت دارد، و اینکه آیا اروپایی ها از آنها حمایت میکنند یا تمایل ندارند.

مقامات اروپایی نظرشان این است که بحث در باره ایران در واشینگتن هنوز طولانی خواهد بود، و آنچنان که یکی از مقامات گفت، آنها میخواهند به بهترین وجهی ترامپ را یاری دهند که آنطور که مایل است در گیر جنگ کثیف دیگری در خاورمیانه نشود.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد