logo

کاخ سفید برنامه های جنگی علیه ایران را با الگوی عراق مطالعه می کند

مترجم : ایرج واحدی پور

پنجشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶ مه ۲۰۱۹

iraj-vahedipour.jpg
نویسندگان : Eric Schmitt and Julian E. Barnes
نیویورکز تایمز دوشنبه سیزدهم می

به گفته مقامات حکومتی، در جلسه پنجشنبه گذشته دستیاران امنیت ملی، وزیر دفاع پاتریک شاناهان Patrick Shanshan طرح آماده شده نظامی را ارائه کرد که فرستادن ۱۲۰هزار نظامی به خاور میانه را در صورت حمله ایران به نیروهای آمریکایی، یا افزایش کار ایران روی تسلیحات اتمی پیشنهاد میکرد.
تجدید نظرهایی در طرح، از طرف افراطی های حکومتی و در راس آنها مشاور امنیت ملی ترامپ، جان بولتون John R. Bolton قرار دارد ارائه شد. به کفته این مقامات، افراطیون طالب تهاجم نظامی زمینی به ایران نبودند که نیروهای بیشتری را نیاز دارد.
این اقدام تحت تاثیر افراطی ترین و دشمن شاهین صفت ایران جان بولتون صورت گرفت، که طرح تهاجم به تهران او در دوران ریا ست جمهوری جورج بوش پسر پذیرفته نشده بود.
اینکه آقای ترامپ که طراح خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه و افغانستان بود به فرستادن این همه نیروی نظامی به خاورمیانه رضایت دهد بعید به نظر میرسد.
به علاوه روشن نیست که آیا شماره نیروهای اعزامی یا دیگر اجزاء طرح به رئیس جمهور ترامپ Trump گزارش شده باشد. روز دوشنبه در پاسخ اینکه آیا او به دنبال تغییر رژیم در ایران است، آقای ترامپ جواب داد، «ما به اقدامات ایران توجه داریم، اگر آنها اقدامی علیه ما بکنند اشتباه خیلی بدی مرتکب شده اند.»
اختلاف نظرهای جدی در داخل حکومت آمریکا در باره واکنش نسبت به ایران در زمان افزایش تنش ها در زمینه سیاست اتمی ایران و هدف ها و اقداماتش در خاور میانه وجود دارد.
چند نفر از مقامات بالای حکومتی نظر دارند که برنامه تقابل، بستگی به خطر تهدید از جانب ایران دارد. دیگران که تلاش دارند برای تنش های موجود راه حل سیاسی پیدا کنند، گفتند لازم است تاکتیک های حتی ترس آور برای اخطار به ایران در باره اقدامات جدیدش به کار گرفته شود.
متحدین اروپایی که روز دوشنبه مایک پمپئو Mike Pompeo وزیر خارجه آمریکا را ملاقات کردند اظهار داشتند که از بالا گرفتن تنش ها هراس دارند که میتوانند حتی سهوآ به مرحله خطرناکی برسند.
حدود شش نفر از اعضای امنیت ملی آمریکا که از محتویات طرح مطلع بودند حاضر شدند به شرط افشاء نشدن نامشان با نیویورک تایمز در این زمینه صحبت کنند. سخن گوی آقای شاناهان Shanahan و ژنرال ژوزف دانفورد Joseph F. Dunford رئيس ستاد مشترک ارتش حاضر نشد که در این زمینه حرفی بزند.
میزان نیرویی که مطرح شده بعضی از مقامات را که از آن مطلع شده اند شوکه کرده است . بحث از شماره ۱۲۰ هزار نفر نظامی است که نزدیک به اندازه نیروی آمریکایی است که در سال ۲۰۰۳ به عراق حمله کرد.
به کار گرفتن این همه نیروی هوایی، زمینی و دریایی به تهران هدف های بیشتری برای حمله میدهد و به او صورت حق به جانب در حملات هم میدهد که میتواند خطر در گیرکردن آمریکا را در کشمکش طولانی به دنبال داشته باشد.
اما دو مقام امنیت ملی آمریکا گفتند که اعلان خارج کردن نیروهای آمریکایی در دسامبر گذشته از سوریه به وسیله آقای ترامپ و کاهش حضور ناو های آمریکایی در منطقه به نظر میرسد که بعضی رهبران ایرانی را تشجیع کرده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را متقاعد کرده است که آمریکا اشتهایی برای جنگ با ایران را ندارد.
در آخر هفته گذشته به چند تانکر نفتی در سواحل امارات عربی حمله شده و یا تخریب شده اند و باعث شده است که خطوط کشتی رانی خلیج فارس هراس انگیز معرفی و به عنوان خطوط آتش شناخته شوند. آقای ترامپ در حالیکه روز دوشنبه در مورد این حادثه کاوش مینمود اظهار داشت که «اگر اتفاقی به وسیله ایران صورت گیرد مشکل بدی برای این کشور ایجاد میکند.»
مقامات امارات مشغول بررسی حادثه به ظاهر خرابکاری هستند و مقامات آمریکایی به ایران در این رابطه مشکوک هستند. تعدادی از مقامات محتاط هستند و میگویند هنوز هیچ سند قطعی که دخالت ایران یا گروههای نیابتی آنرا ثابت کند وجود ندارد. به نقل از یکی از انتشارات داخل ایران، سخنگوی وزارت خارجه ایران واقعه را «حادثه رقت بار» ذکر کرده است. ه
آقای پمپئو در بروکسل با وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان، هم پیمانان ایران در معاهده هسته ای برجام و همچنین با خانم فدریکا موگرینی وزیر خارجه اتحادیه اروپا گفتگو کرد. او چیزی به مطبوعات نگفت ولی مقامات اروپایی گفتند که آنها از آمریکا تحمل و خودداری درخواست کرده اند زیرا آنها ترس این را دارند که اختلافات بالا بگیرند و به درگیری با ایران بیانجامند.
جرمی هانت Jeremy Hunt وزیر خارجه بریتانیا اظهار داشت که « ما در هراس فراوان هستیم که بدون خواست و تعمد هیچکدام از طرفین یک درگیری بطور تصادفی اتفاق بیفتد.»
دولت ایران این اواخر تهدید خشونت آمیز نکرده است ، ولی هفته قبل رئيس جمهور حسن روحانی گفته است که ایران از بخشی از توافق هسته ای که در سال ۲۰۱۵با قدرت های جهانی امضاء کرد صرف نظر میکند. آقای ترامپ یکسال قبل آمریکا را از این پیمان خارج کرد. ملل اروپا دولت ایران را ترغیب میکنند که به پیمان وفا دار باشد و تحریکات آقای ترامپ را نا دیده بگیرد.
در جلسه ای برای بررسی وسیع تر برنامه ها برای ایران، بررسی سطح بالای برنامه های پنتاگون مورد دقت قرار گرفت. این جلسه چند روز بعد از اینکه دولت ترامپ بدون ارائه هیچ مدرکی مدعی شد اطلاعاتی در دست است که ایران گروههای نیابتی را در سوریه وعراق به حرکت در آورده که به نیروهای آمریکایی حمله کنند تشکیل شد
پنتاگون Pentagon به عنوان اقدامی احتیاطی، یک ناو هواپیما بر، بمب افکن های B52، یک گروه باز دارنده ضد موشکی و چندین ناو شلیک کننده به منطقه خلیج فارس اعزام داشته است.
در جلسه هفته قبل، به گفته مقامات آقای شاناهان خلاصه ای از طرح پنتاگون را مطرح کرد و سپس از ژنرال دانفورد Dunford خواست که در مورد نیروهای مختلف توضیح بدهد. مهمترین موضوع بکار گیری ۱۲۰ هزار نفر نیروی نظامی بود که برای انجام آن ممکن است هفته ها یا حتی ماهها وقت لازم باشد.
از حاضرین در جلسه پنجشنبه، آقای شاناهان، آقای بولتون، ژنرال دانفورد، جینا هاسپل Gina Haspel رئيس سیا و دان کوتس Dan Coats رئيس اطلاعات ملی بودند.
روز دوشنبه گارت مارکیس Garrett Marquis یک سخن گوی شورای امنیت ملی در ای میلی email بیان داشت که «رئيس جمهور به وضوح میداند که آمریکا در پی درگیری نظامی با ابران نیست و او آماده مذاکرات با رهبری ایران است.» «بهر صورت در چهل سال گذشته گزینه عمده ایران خشونت بوده است و ما آماده گی داریم از اعضای آمریکایی و منافع آمریکا در منطقه دفاع کنیم.»
کاهش نیروهای آمریکایی در سالهای اخیر در خاورمیانه تحت تاثیر توجه جدید به چین و روسیه و آنچه که رقابت قدرت های بزرگ نامیده شده بوده است.
مهمترین استراتژی اخیر دفاع ملی که قبل از پیوستن بولتون به دولت ترامپ منتشر شد، نتیجه گیری میکرد که در حالیکه خاورمیانه مهم است و اایران تهدیدی نسبت به دوستان و متحدین آمریکا است، ایالات متحده باید بیشتر متوجه این باشد که چین که در حال چهره نمایی است نظم جهانی را تغییر ندهد.
تحلیلی از اطلاعات آمریکا در ماه آوریل نشان میداد که ایران در آینده نزدیک قصد ایجاد درگیری ندارد. ولی گزارش های اطلاعاتی جدیدترمانند رهگیری، تصویر برداری و اطلاعات دیگر حاکی از این است که ایران نیروهای نیابتی خود را آماده میکند که به جنگ علیه نیروهای آمریکایی در منطقه وارد شوند.
این گزارش های اطلاعاتی تازه علنی شده را آ قای شاناهان روز سوم ماه مه در هفته گذشته در کنگره بیان کرد. روز پنجم ماه مه آقای بولتون اولین مورد از اقدامات نظامی در خلیج فارس،شامل بمب افکن ها وناو هوا پیمابررا اعلام کرد.
مقامات اطلاعاتی آمریکا نمیدانند که چه عاملی باعث تغییر موضع ایران شده است. ولی مقامات اطلاعاتی و وزارت دفاع گفتند که تحریم های آمریکایی اثری بیشتر از آنکه پیش بینی میشد اعمال کرده اند. و به ویژه بعد از قطع کامل فروش نفت ایران در ماه گذشته به اقتصاد ایران خیلی صدمه زده اند.
به علاوه در ماه آوریل، وزارت خارجه آمریکا در حالیکه مقامات پنتاگون و اطلاعات، مخالف و نگران واکنش نظامی ایران بودند، سپاه پاسداران را سازمان تروریستی خارجی اعلام کرد.
در حالیکه اکثر اطلاعات جدید، از تقویت و آماده کردن نیروهای نیابتی در کشورهای منطقه، صحبت میکنند، آنها عمده ترین عامل درگیری را حرکت تحریک آمیز و یا حمله مستقیم دریایی سپاه بر آورد میکردند. ناوهای کوچک سپاه سابقه حرکت سریع به سمت ناوهای آمریکایی در گذشته را داشته اند. فرماندهان سپاه پاسداران کنترل ضعیفی روی نیروی دریایی خارج از نظم خود دارند.
بخشی از برنامه جدید متوجه این است که اگر ایران تولید سوخت هسته ای خود را که تحت قرارداد ۲۰۱۵(برجام) متوقف ماند، تجدید کند چه واکنش نظامی از سوی ایالات متحده صورت میگیرد. برای دولت ترامپ دشوار است که ادعا کند از حمله اتمی ایران وحشت دارد، زیرا در سال ۲۰۱۶ ایران ۹۷٪ سوخت آماده خود را از کشور خارج کرد و لذا در حال حاضر امکان ساخت بمب اتمی ندارد.
این حالت، اگر ایران شروع به غنی سازی اورانیوم کند تفاوت میکند. منتها برای اینکه بتواند میزان قابل توجهی از آن را تولید کند بیش از یکسال وقت میبرد، و برای تهیه اسلحه هنوز وقت بیشتری لازم دارد. این حالت اقلا در تئوری به آمریکا فرصت بیشتری میدهد که بخواهد اقدامی علیه این وضعیت بکند، مانند قطع بیشتر درآمد نفت، عملیات مخفی و یا حملات نظامی.
برنامه قبلی جنگی پنتاگون فرمول کلاسیکی داشت با نام نیترو زئوس Nitro Zeus ، وآن عملیات سایبری بود که شهرهای عمده ایران را از نظر شبکه برق و تجهیزات نظامی از کار می انداخت.
هدف این بود که اسلحه سایبری برای فلج کردن ایران در شروع درگیری بکار رود و نیازی به بمب اندازی ویا حمله کلاسیک نباشد. برای این شکل از جنگ نیاز به حضور وسیع در شبکه های ارتباطی و الکتریکی بود که بتواند بدافزار بی ثبات کننده را در همه سیستم های ایران وارد کند.
دو نفر از مقامات گفتند در سالهای اخیر این برنامه مرتبا به روز شده است.
اما حتی یک حمله سایبری بدون بمب اندازی نیز ریسک بزرگی در خود دارد. ایران برای خودش چنین سیستمی را ایجاد کرده است، که به طور موفقیت آمیزی در سال ۲۰۱۲ به بازارهای مالی حمله کرد و به کازینویی در لاس وگاس و به چندین هدف نظامی نیز حمله کرد. در ماه ژانویه مقامات اطلاعاتی آمریکا به کنگره گقتند که هکرهای ایرانی اکنون عاملین خبره ای محسوب میشوند که به تدریج میتوانند هدف هایی را در ایالات متحده مورد حمله قرار دهند.
از زمانیکه در آوریل ۲۰۱۸ آقای بولتون مشاور امنیت ملی شده، سیاست منزوی کردن و فشار بر ایران از طرف دولت ترامپ را تشدید کرده است. ستیز علیه رهبران ایران به زمان عضویت او در کابینه جرج بوش George W. Bush بر میگردد. بعدآ به عنوان یک شهروند مستقل، آقای بولتون دعوت به حملات نظامی علیه ایران و همچنین تغییر رژیم میکرد.
برنامه های جدید و به روز شده در کابینه ترامپ اولین طرحها نیستند که به وسیله بولتون به صورت فشار برای حمله به ایران به کار میروند.
مقامات وزارت دفاع و دولت آمریکا گفتند که مانند امسال، سال گذشته نیز آقای بولتون پس از اینکه ستیزه جویانی که ظاهرآ تحت حمایت ایران هستند سه خمپاره یا راکت را در ماه سپتامبر به حیاط خالی سفارت آمریکا در بغداد پرت کردند، همین درخواست مقابله با ایران را به پنتاگون کرد.
در پاسخ به درخواست آقای بولتون که به جیم ماتیس Jim Mattis وزیر دفاع هشدار داده بود، پنتاگون چند پیشنهاد کرد که یکی از آنها حمله هوایی با عبور از مرز به یکی از تاسیسات نظامی بود که بیشتر سمبولیک بود.
اما آقای ماتیس و دیگر رهبران نظامی به شدت با تلافی کردن حمله به بغداد مخالفت کردند و با موفقیت استدلال میکردند که حمله اهمیتی نداشته است.نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد