logo

مقام ائتلاف ضدداعش: شاهد افزایش تهدید گروه‌های متحد ایران نبوده‌ایم

«سنتکام» ارزیابی ژنرال بریتانیایی را رد کرد: به‌ خاطر ایران در آماده‌باش هستیم

چهار شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵ مه ۲۰۱۹بی بی سی: یک مقام نظامی بریتانیا روز سه شنبه گفته است که شاهد افزایش تهدید از سوی گروه های شبه نظامی متحد ایران در عراق و سوریه نبوده است.

با این حال ساعاتی بعد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، در بیانیه ای اظهارات ژنرال کریس گیکا که معاون فرمانده ائتلاف تحت رهبری آمریکا در نبرد با داعش است را رد کرد.

سنتکام در بیانیه ای نوشت این اظهارات "مغایر تهدیدهای شناسایی شده معتبری است که در دسترس دستگاه های اطلاعاتی آمریکا و متحدان آن در مورد نیروهای تحت حمایت ایران در منطقه قرار دارد."

براساس این بیانیه ائتلاف ضدداعش "هم اکنون و درحالی که مترصد تهدیدهای معتبر و احتمالا قریب الوقوع علیه نیروهای آمریکایی در عراق است، در حالت آماده باش بالایی قرار دارد."

ژنرال گیکا گفته بود: "نه، ما شاهد افزایش تهدید از سوی نیروهای مورد حمایت ایران در عراق و سوریه نبوده ایم. معلوم است که ما از حضور آنها آگاهیم و آنها را در کنار طیف بزرگ دیگری از سایر گروه ها زیر نظر داریم چون ما اصولا در چنین محیطی فعالیت می کنیم."

او درحالی چنین اظهار نظر می کند که تنش میان آمریکا و ایران در هفته های اخیر بعد از تروریستی قلمداد کردن سپاه پاسداران از سوی آمریکا درحال افزایش بوده است.

مقام‌های ارشد دولت آمریکا هفته پیش در روز ششم ماه مه گفتند که اعزام ناوگروه "یواس‌اس آبراهام لینکلن" به آب‌های خلیج فارس در واکنش به "تحرکات و رفتار‌های نگران‌کننده ایران" صورت می‌گیرد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت ایالات متحده شاهد افزایش تحرکات ایران در منطقه بوده‌ و تاکید کرد که هر حمله‌ای به منافع آمریکا در منطقه را از چشم ایران می‌بیند و افزود حتی اگر گروه‌هایی مثل حزب‌الله (لبنان) یا حوثی‌ها (یمن) چنین اعمالی انجام دهند آمریکا، ایران را مقصر می‌داند.

یک روز بعد پاتریک شاناهان، وزیر موقت دفاع آمریکا، گفت که اعزام ناوهواپیمابر و چهار بمب افکن به ناحیه تحت مسئولیت سنتکام "در واکنش به نشانه های قطعی تهدیدی از سوی نیروهای رژیم ایران انجام شده است."

او افزود: "ما از رژیم ایران می خواهیم به همه تحریک ها پایان دهد. ما رژیم ایران را مسئول هر گونه حمله ای به نیروهای آمریکایی یا منافع آمریکا می دانیم."

روز یکشنبه چهار کشتی تجاری در آب های نزدیک تنگه هرمز هدف "عملیات خرابکارانه" قرار گرفتند.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت ارزیابی اولیه یک تیم نظامی ارتش آمریکا این است که ایران یا گروه های مورد حمایت آن برای ایجاد حفره های بزرگ در چهار کشتی لنگرانداخته در آب های ساحلی امارات از مواد منفجره استفاده کرده اند. اما او نگفت چه نشانه هایی از نقش احتمالی ایران در حادثه وجود دارد.

در پی افزایش تنش میان ایران و آمریکا در هفته‌های اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به ایران هشدار داده که اگر مرتکب خطایی شود "متحمل رنج زیادی خواهد شد."

آمریکا حدود ۵۰۰۰ نیرو در عراق و حدود ۲۰۰۰ سرباز در سوریه دارد که به عنوان بخشی از عملیات برای شکست گروه موسوم به "دولت اسلامی" در آنجا هستند.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت که تحرکات نظامی آمریکا در خاورمیانه مقدمه چینی برای شروع جنگ با ایران نیست.

«سنتکام» ارزیابی ژنرال بریتانیایی را رد کرد: به‌ خاطر ایران در آماده‌باش هستیم

رادیو فردا: ستاد فرماندهی ارتش آمریکا در خاورمیانه، موسوم به سنتکام، ارزیابی افسر ارشد بریتانیا در ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا، از تهدید و خطر نیروهای مورد حمایت ایران را رد و بر لزوم آماده‌باش نیروهای خود در منطقه به خاطر ایران تاکید کرد.

ژنرال کریس گیکا، سخنگو و معاون فرماندهی عملیات تحت رهبری آمریکا علیه «حکومت اسلامی» در عراق و سوریه، روز ۲۴ اردیبهشت ماه، گفته بود که «شاهد افزایش تهدیدها از سوی نیروهای مورد حمایت ایران در عراق و سوریه نبودیم».

ژنرال گیکا که از طریق تلفن در وزارت دفاع آمریکا به پرسش خبرنگاران پاسخ می‌داد، افزوده است «تغییراتی در مواضع یا پایگاه‌های» گروه‌های شیعه «حشد الشعبی» در عراق «مشاهده نشده‌است».

او تاکید کرد که شبه‌‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران، دربرگیرنده گروه‌های مختلف در گستره‌ای وسیع هستند و رصد فعالیت‌های آن‌ها نیز به‌طور مداوم ادامه دارد.

ژنرال بریتانیایی همچنین این موضوع ‌که سخنانش در رد هشدارهای مقام‌های ارشد دولت دونالد ترامپ در رابطه با افزایش تهدیدهای ایران در منطقه باشد را نیز تکذیب کرده‌است.

آمریکا اقدام به اعزام ناوگروه، بمب‌افکن و سامانه پدافندی پاتریوت به غرب آسیا کرده‌است. ایالات متحده می‌گوید می‌خواهد در برابر تهدیدهای احتمالی ایران علیه نیروها، منافع و متحدان خود، آمادگی داشته باشد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه گفت کشورش به دنبال جنگ با ایران نیست، «اما در عین حال صریحا به ایران گفته‌ایم که اگر منافع آمریکا مورد حمله واقع شود، به طور قطع پاسخ مناسبی به آن خواهیم داد».

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی نیز گفته است «بنا نیست جنگی انجام بگیرد. نه ما دنبال جنگ هستیم، نه آنها؛ که می‌دانند به نفع‌شان نیست».

اظهارات ژنرال کریس گیکا با واکنش «سنتکام»، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، ناظر بر عملیات در غرب و مرکز آسیا و شرق آفریقا روبه‌رو شده‌است.

این ستاد در بیانیه‌ای می‌گوید «اظهارات اخیر معاون فرماندهی ‘عملیات عزم راسخ’ (عملیات علیه گروه حکومت اسلامی)، بر خلاف تهدیدهای رویت‌شده و قابل اطمینانی‌ست که به دست نیروهای امنیتی ایالات متحده و متحدانش رسیده و مربوط به نیروهای مورد حمایت ایران در منطقه می‌شود».

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا افزوده است که «با هماهنگی با عملیات عزم راسخ، بر سطح ظرفیت‌های نظامی خود برای تمامی پرسنل حاضر در ‘عملیات عزم راسخ’ در عراق و سوریه افزوده‌ایم. در نتیجه، و در حالی‌که ما از نزدیک به رصد تهدیدهای احتمالی علیه نیروهای آمریکایی در عراق ادامه می‌دهیم، این عملیات در حال حاضر در سطح بالایی از آماده‌باش قرار دارد».

پیش از این سفارت ایالات متحده در بغداد نیز به شهروندان این کشور در مورد «افزایش تنش‌ها» در عراق هشدار داده و بر «لزوم حفظ هوشیاری» تاکید کرده‌ بود.

از سوی دیگر مجید تخت روانچی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل، گزارش‌ها درباره «تهدیدهای جدید ایران علیه نیروهای آمریکایی»، را «جعلی» توصیف کرده‌است.

عملیات عزم راسخ، نام عملیاتی‌ست که ایالات متحده و ائتلاف بین‌المللی به رهبری این کشور، از ژوئن ۲۰۱۴ به این سو، علیه گروه موسوم به «حکومت اسلامی» در عراق و سوریه انجام می‌دهد.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد