logo

واکنش سرد اتحادیه اروپا به سفر غیرمنتظره پمپئو به بروکسل

آلمان به دنبال ایجاد کانال مالی برای تجارت با ایران است

دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳ مه ۲۰۱۹دویچه وله: فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در برابر اعلام خبر سفر غیرمنتظره مایک پمپئو به بروکسل واکنشی سرد نشان داد. موضوع بر سر اجلاس وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا پیرامون توافق هسته‌ای با ایران است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به گونه‌ای غیرمنتظره سفر خود به مسکو را تغییر داده و برای شرکت در اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیرامون موضوع نجات برجام ابراز تمایل کرده بود.

نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت (۱۳ مه) برگزار می‌شود. از همین رو، پمپئو، قرار سفر خود به مسکو را که برای همین روز پیش بینی شده بود، لغو کرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت امور خارجه آمریکا، قرار دیدار پمپئو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و همچنین با سرگئی لاوروف، نخست‌وزیر این کشور در روز سه‌شنبه ۱۴ مه در سوچی به قوت خود باقی است.

موگرینی و سفر غیرمنتظره پمپئو

فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نسبت به سفر غیرمنتظره پمپئو به بروکسل واکنشی خویشتن‌دارانه از خود نشان داده است.

خبرگزاری آلمان روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت (۱۳ مه) با انتشار گزارشی از واکنش سرد فدریکا موگرینی نسبت به تغییر برنامه سفر مایک پمپئو خبر داده است.

موگرینی گفته است که او در ساعات بامدادی روز دوشنبه از سفر غیرمنتظره پمپئو به بروکسل مطلع شده است.

هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده است که برنامه نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیرامون یافتن راه حلی برای اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران بسیار فشرده است و معلوم نیست که آیا امکان دیدار با وزیر امور خارجه آمریکا وجود داشته باشد.

فدریکا موگرینی گفته است: «ما در طول روز خواهیم دید که آیا فرصت برای سازماندهی یک دیدار با وزیر امور خارجه آمریکا وجود دارد یا خیر.»

موگرینی و توافق هسته‌ای با ایران

هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از شروع اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل تاکید کرده است که او از سیاست و مواضع اتحادیه اروپا در قبال برجام حمایت و پشتیبانی می‌کند.

موگرینی قرار است در حاشیه دیدار روز دوشنبه وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیرامون توافق هسته‌ای با ایران، با وزیران سه کشور حاضر در گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران، یعنی با وزیران امور خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه نیز دیدار و گفت‌وگو کند.

هدف از این دیدار یافتن راه حلی برای اجرای کامل تعهدات پیش‌بینی شده در برجام اعلام شده است. موگرینی گفته است که نقش توافق هسته‌ای با ایران در ایجاد امنیت در منطقه، برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا از اهمیت بسیاری برخوردار است.

موضوع محوری گفت‌وگوهای روز دوشنبه ۱۳ مه وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممکن ساختن تجارت و بازرگانی خارجی با ایران به‌رغم تحریم‌های این کشور از سوی آمریکا اعلام شده است. آمریکا تهدید کرده است که هر کشوری که تحریم‌های وضع شده از سوی این کشور را نقض کند، مشمول مجازات خواهد شد.

آلمان به دنبال ایجاد کانال مالی برای تجارت با ایران است

وزرای خارجه آلمان و آمریکا در بروکسل با یکدیگر دیدار و درباره ایران گفت‌وگو کردند. هم‌زمان سخنگوی وزارت خارجه آلمان از ایجاد یک کانال مالی بین آلمان و ایران خبر داد.

سخنگوی دولت المان، اشتفان زایبرت، روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت (۱۳ مه) گفت آلمان برای حفظ برجام و پیدا کردن راهکاری قانونی برای داد وستد با ایران تلاش می‌کند.

اشتفان زایبرت که در کنفرانسی خبری دربرلین سخن می‌گفت افزود: «با همکاری سه شریک اروپایی خود در جستجوی ایجاد ساز و کاری قانونی برای تجارت از طریق ایجاد کانال پرداخت مالی برای جمهوری اسلامی هستیم.»

زایبرت هم‌چنان گفت اگر تهران به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند بماند، طرف‌های اروپایی این معاهده در صدد حفظ آن هستند.

سه کشور اروپایی که زایبرت به آنها اشاره کرد و از آنها به اختصار با E3 یاد می‌شود شامل آلمان، فرانسه و بریتانیا هستند که سه کشور امضا کننده برجام در سال ۲۰۱۵ بوده‌اند.

به نظر می‌رسد سفر غیرمنتظره مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به بروکسل به منظور شرکت در اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا موقعیت مناسبی برای اروپایی‌ها برای نجات برجام باشد.

دیدار وزرای خارجه آلمان و آمریکا

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در حاشیه دیدار وزرای خارجه اروپایی در بروکسل با مایک پومپئو همتای امریکایی‌اش دیدار کرد.

وزیر خارجه آلمان پس از این دیدار دو نفره تصریح کرد: «ما درباره اتفاقات و تنش‌های اخیر در منطقه به شدت نگران هستیم.» ماس همچنین تاکید کرده است: «ما نمی‌خواهیم که انی تنش‌ها به یک درگیری نظامی منجر شود.»

به گفته وزیر خارجه آلمان هردو طرف یک هدف مشترک را در قابل تهران دنبال می‌کنند و آن "عدم دسترسی ایران به سلاح اتمی" و نیز "سایر نقش‌آفرینی‌های ایران در منطقه" است.

با این حال به گفته هایکو ماس آلمان بر این نظر است که توافق اتمی با ایران "پایه و اساسی برای این است که ایران به سلاح اتمی دست پیدا نکند.

مایک پومپئو با اتخاذ یک تصمیم غیرمنتظره روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت (۱۳ مه) به جای سفر به مسکو که از قبل برنامه‌ریزی شده بود مقصد خود را به بروکسل تغییر داد تا در نشست وزرای خارجه اروپایی شرکت کند.

این تصمیم با سردی از سوی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا استقبال شد.

سخنگوی پومپئو گفته هدف او از این سفر بحث درباره "اقدامات و صحبت‌های تنش‌آمیز اخیر" از سوی ایران با متحدان اروپایی ایالات متحده است.

تهدید ایران به کاهش تعهدات برجام

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران روز هشتم ماه مه برابر با سالروز خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با انتشار بیانیه‌ای به کشورهای اروپایی دو ماه مهلت داده بود، به تعهدات خود در قبال ایران عمل کنند.

جمهوری اسلامی ایران تهدید کرده است که هرگاه ایران نتواند نفت صادر کند و مسائل ناظر بر تراکنش‌های مالی این کشور با کشورهای دیگر ظرف این مدت بر طرف نشود، به محدودیت‌های پیش‌بینی شده برای غنی‌سازی اورانیوم پایبند نخواهد ماند.

تلاش اروپا برای حفظ برجام

کشورهای بریتانیا، فرانسه و آلمان ضمن رد کردن مهلت تعیین شده از سوی ایران، گفته‌اند که برای نجات توافق هسته‌ای تلاش خواهند کرد.

فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده است که باید مانع از افزایش تنش در مناسبات با ایران شد و تاکید کرده که کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید همه توان خود را برای نجات برجام به کار گیرند.

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اجلاس روز دوشنبه ۱۳ مه، برآنند تا ساز و کار مالی مربوط به بازرگانی خارجی با ایران را عملی سازند.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد