logo

مزار پویا بختیاری در «محاصره نیروهای امنیتی است»

پنجشنبه ۵ دی ۱۳۹۸ - ۲۶ دسامبر ۲۰۱۹دویچه‌وله: بستگان خانواده پویا بختیاری به دویچه‌وله فارسی گفتند، محل دفن این قربانی اعتراضات آبان‌ماه در بهشت سکینه کرج کاملا "محاصره" شده است. برخی "با حضور مأموران امنیتی" بر سر مزار پویا رفته و سپس تا خودروهای خود هدایت شده‌اند.

به گفته بستگان پویا بختیاری، اعضای بازداشت‌نشده خانواده پویا تلاش کرده‌اند تا مراسم چهلم این جان‌باخته اعتراضات آبان‌ماه را در بهشت سکینه کرج برگزار کنند، اما به دلیل "محاصره کامل" قطعه ۲۶ این آرامستان توسط نیروهای امنیتی تاکنون موفق به این کار نشده‌اند.

منوچهر بختیاری و ناهید شیربیشه، پدر و مادر پویا بختیاری که روز ۲۵ آبان در مهرشهر کرج به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شد، پیش از بازداشت شدن اعلام کرده بودند که برخلاف خواست نهادهای اطلاعاتی ایران مراسم چهلم فرزندشان را امروز پنجشنبه پنجم دی‌ماه در بهشت سکینه کرج برگزار خواهند کرد.

بهمن صادقی نور، پسردایی ناهید شیربیشه مادر پویا بختیاری، به دویچه‌وله فارسی گفت: «نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی اعضای اصلی خانواده بختیاری را بازداشت کرده‌اند و اعضای بازداشت‌نشده را هم به‌شدت تحت فشار قرار داده‌اند. اعضای باقی‌مانده خانواده برای برگزاری مراسم به آرامستان بهشت‌سکینه رفتند.»

اما اعضا و آشنایان خانواده بختیاری به آقای صادقی نور گفته‌اند که نیروهای امنیتی «قطعه ۲۶ یعنی قطعه‌ای که مزار پویا در آنجا واقع شده است را بسته‌‌اند و محاصره پلیسی کرده‌اند.»

به گفته بهمن صادقی نور، مادر منوچهر بختیاری، خواهران او و برادران ناهید شیربیشه از جمله کسانی هستند که به همراه شماری دیگر از دوستان و آشنایان خانواده برای برگزاری مراسم به آرامستان بهشت سکینه رفته‌اند.

بر سر مزار "با حضور مأمور"

آقای صادقی نور و همسرش همچنین می‌گویند که گویا برخی از بستگان خانواده بختیاری تنها اجازه یافته‌اند "با حضور مأموران امنیتی" بر سر مزار پویا حاضر شوند و سپس نیز بدون اینکه امکان تجمع و برگزاری مراسم را بیابند، توسط همین مأموران تا خودروهای خود هدایت شده‌اند.

همسر آقای صادقی‌نور به دویچه‌وله فارسی گفت: «دو تن از بستگان خانواده پویا با من تماس گرفتند و گفتند که توانسته‌اند تنها با حضور مأموران امنیتی بر سر مزار پویا حاضر شوند و با مأمور هم تا کنار ماشین خود بدرقه شده‌اند. و بدین ترتیب اجازه برگزاری چیزی مانند مراسم را نداده‌اند.»

مراسم چهلم زیر سایه "تهدید"

به گفته بهمن صادقی نور: «همانطور که مادربزرگ پویا هم گفته، مراسم چهلم پویا حتی اگر تمام اعضای خانواده بازداشت شوند، برگزار خواهد شد. حتی اگر نگذارند مراسم را در خانه هم برگزار کنیم، مراسم پویا و پویاهای دیگر را در هر جایی که بشود برگزار می‌کنیم. حتی اگر تا پاسی از شب هم بکشد و زمان و مکانی به دور از نیروهای امنیتی پیدا شود مراسم برگزار خواهد شد.»

این عضو خانواده بختیاری تأکید می‌کند: «خیلی از دوستانی که با خانواده پویا در پیوند هستند و خود را با پویا و پویاها هم‌درد و هم‌رزم می‌دانند، با خانواده تماس گرفته‌اند و به سمت آرامگاه هم رفته‌اند. اما برگزاری مراسم و حضور آنها در آن بستگی به فشارهای حکومتی دارد.»

آقای صادقی نور همچنین از "تهدید" اعضای بازداشت‌نشده خانواده بختیاری خبر داده و می‌گوید: «مأموران اطلاعاتی هم به اعضای بازداشت‌نشده خانواده هشدار داده‌اند که حق برگزاری مراسم را ندارید و هم به من و خانواده‌ام در ایران هشدار داده‌اند که نباید ادامه بدهید و با حالت تهدید گفته‌اند که تلاش‌تان بیهوده است و بیش از این هزینه خواهید داد.»

"انگار اینجا جنگ شده است"

همسر بهمن صادقی‌نور نیز با تأکید بر "فضای به‌شدت امنیتی" حاکم بر آرامستان بهشت سکینه می‌گوید: «قطعه ۲۶ بهشت سکینه کلا محاصره شده است. دوستی برای من نوشته بود که انگار اینجا جنگ شده است.»

هم‌زمان کاربران شبکه‌های اجتماعی دویچه‌وله فارسی نیز با ارسال پیام‌هایی "جو به شدت امنیتی" و مسدود کردن قطعه ۲۶ بهشت سکینه را تأیید کرده‌اند. این کاربران همچنین در پیام‌های خود از قطعی یا محدودیت شدید اینترنت از جمله در شهرهای مشهد، شیراز، اهواز، دزفول، کرمانشاه، سنندج، نسیم‌شهر، رشت، هشتگرد، تبریز، اسلام‌شهر، فولادشهر و پاکدشت خبر داده‌اند. برخی کاربران نیز نوشته‌اند که وصل شدن به فیلترشکن "به‌خصوص در آیفون" ناممکن شده است.

برخی از پیام‌ها نیز حاکی از حضور پررنگ نیروهای امنیتی در تهران از جمله در "میدان‌های فاطمی، ولیعصر، هفت‌تیر و حتی میدان‌های کوچک و خیابان‌های فرعی" و گشت‌زنی "نیروهای لباس‌شخصی بسیج و سپاه" در این مناطق تهران است.

اخیرا شماری از مادران کشته‌شدگان سیاسی و مدنی چهار دهه اخیر ایران، از جمله ناهید شیربیشه مادر پویا بختیاری، با انتشار فراخوانی اعلام کرده بودند: «روز ۵ دی مصادف با چهلمین روز کشته شدن فرزندان‌مان را روز بین‌المللی ادای احترام به قربانیان آبان‌ماه اعلام‌کرده و با برگزاری مراسم یادبود، یک دقیقه سکوت کنیم. یا به هر طریق که می‌توانیم یاد عزیزان‌مان را گرامی داشته و این جنایات را محکوم کنیم.»

والدین پویا بختیاری اما در نخستین ساعات بامداد سه‌شنبه گذشته به همراه شمار دیگری از اعضای خانواده این جان‌باخته اعتراضات آبان‌ماه توسط مأموران اطلاعاتی بازداشت شدند.

خبرگزاری رویترز دو روز پیش با استناد به سه منبع نزدیک به محافل پیرامونی رهبر جمهوری اسلامی و یک مقام دیگر حکومتی، تعداد قربانیان اعتراضات اخیر را "حدود ۱۵۰۰ نفر" اعلام کرده بود. مقام‌های جمهوری اسلامی این آمار را تکذیب کرده، اما در عین حال خود به‌رغم گذشت بیش از چهل روز از آغاز اعتراضات، درباره شمار کشته‌شدگان سکوت کامل اختیار کرده‌اند. عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود شمار قربانیان را "دست‌کم ۳۰۴ نفر" اعلام کرده، اما تأکید کرده بود که آمار واقعی می‌تواند بسیار فراتر از این تعداد باشد.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد