logo

پزشکی قانونی ایران: سیل در ایران ۳۹ کشته به جا گذاشته است

چهار شنبه ۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۷ مارس ۲۰۱۹بی بی سی: سازمان پزشکی قانونی ایران می‌گوید جاری شدن سیل در روزهای اخیر در نقاط مختلف ایران تا کنون ۳۹ کشته به جا گذاشته است.

مهرداد علی بخشی، جانشین مدیریت بحران سازمان پزشکی قانونی گفته است که ۱۹ نفر در شهر شیراز (استان فارس)، یک نفر در استان خوزستان، یک نفر در استان کهگیلویه و بویراحمد، پنج نفر در استان گلستان (واژگونی قایق)، دو نفر در استان لرستان (ریزش آوار)، یک نفر در استان سمنان و یک نفر در استان کرمانشاه (سرپل ذهاب) بر اثر وقوع سیل جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته آقای علی بخشی این کشته‌ها مربوط به "موج دوم بارندگی‌ها" در ایران است و پیش از آن ۹ نفر در استان‌های مازندران، گلستان و خراسان شمالی جان خود را از دست داده بودند.

سیل بیشترین تلفات را در شهر شیراز به جا گذاشت. جاری شدن آب در دروازه قرآن شیراز که عکس‌ها و فیلم‌های زیادی از آن منتشر شد، یکی از تکان‌دهنده‌ترین حوادثی بود که در روهای اخیر رخ داد.

مقام‌های استان فارس روز پنج‌شنبه هشت فروردین را در این استان عزای عمومی اعلام کردند.

واقعه مرگبار دیگری که شش نفر در آن جان خود را از دست دادند در گمیشان واقع در استان گلستان و بر اثر واژگونی یک قایق موتوری رخ داد.

در این حادثه سه نفر مفقود بودند که اجساد آنها روز چهارشنبه هفت فروردین پیدا شد.

این قایق موتوری که ۲۵ نفر از امداگران و سیل‌زدگان را حمل می‌کرد، بعد از برخورد با یک پل در مسیر آب واژگون شد. ۱۸ نفر از سرنشینان نجات پیدا کردند.

گمیشان در کرانه شرقی دریای خزر در غرب استان گلستان یکی از مناطقی است که مانند آق‌قلا بیشترین آسیب را در سیل اخیر دیده و بخشی از آن زیر آب رفته است.

وعده بازسازی منازل تخریب‌شده تا تابستان امسال

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که به مناطق سیل‌زده در استان گلستان سفر کرده ابراز امیدواری کرد که منازل تخریب‌شده تا تابستان امسال بازسازی شود.

آقای روحانی به مردم آق‎قلا گفت که بنیاد مسکن مسئول پرداخت خسارات وارده به منازل است و این بنیاد "با کمک بیمه برای پرداخت بخش دیگر آسیب‌ها، آلام مردم را تا حد امکان کاهش خواهد داد."

آقای روحانی که بعد از بیش از یک هفته از وقوع سیل در شمال ایران به این منطقه سفر کرده با انتقاد کسانی روبرو است که می‌گویند او باید زودتر در میان ساکنان آسیب‌دیده این مناطق حاضر می‌شد.

هم‌زمان رئیس بانک مرکزی ایران از اختصاص بیش از چهارهزار میلیارد تومان "تسهیلات ارزان‌قیمت" برای بازسازی واحدهای آسیب‌دیده در سیلاب‌های اخیر خبر داده است.

عبدالناصر همتی در صفحه اینستاگرام خود نوشته این وام‌ها و تسهیلات علاوه بر کمک‌های بلاعوض دولت اعطا می‌شود.

توصیه‌های پزشکی قانونی ایران هنگام وقوع سیل:

۱. برای آگاهی و اطلاع بیشتر از وضعیت پیشروی سیل به پیام‌های رادیو و تلویزیون گوش کنید.

۲. از جویبارها، کانال‌های فاضلاب، تنگه‌ها و... که به ظاهر آرام هستند دور شوید ، زیرا به طور ناگهانی و بدون هشدار باعث ایجاد سیل می‌شوند.

۳. در آب سیل در حال جریان و حرکت راه نروید، سرعت آن ممکن است باعث به هم خوردن تعادل و افتادن شما در آب آلوده شود.

۴. وارد آب سیل نشوید. احتمال دارد در تماس با خطوط نیروی برق، آب سیل دارای جریان برق باشد.

۵. از توقف در مناطق آب‌گرفته به هر دلیل بپرهیزید، هر چند هوا بارانی نباشد، و به سرعت از منطقه دور شوید.

۶. اگر برای بیرون آمدن از منطقه ناچار به گذشتن از آب سیلاب هستید، برای حفظ تعادل و بررسی عمق زمین با کمک یک چوب‌دستی یا عصا در آب سیل حرکت کنید.

۷. برای حفظ ایمنی خود هنگام وقع سیل از پل‌های چوبی سست بر روی رودخانه‌ها عبور نکنید.

۸. در زمان بارش شدید باران و احتمال وقوع سیل، از عرض و سواحل رودخانه‌ها و پل‌های آن عبور نکنید و به سرعت منطقه خطر را ترک کنید.

۹. اگر احتمال وقوع سیل ناگهانی وجود دارد و منزل شما در معرض سیل است، خیلی سریع به مناطق مرتفع و امن بروید.

۱۰. وارد سیلاب نشوید، آب سیل آلوده به روغن، گازوییل و آب فاضلاب است.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد