logo

به خاطر خطر سیل پلیس دستور تعطیل ۴۸ ساعته واحدهای صنفی شمال تهران را صادر کرد

سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۶ مارس ۲۰۱۹بی بی سی: امروز سه‌شنبه، ۶ فروردن (۲۶ مارس)، سرهنگ تقی افرند، معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ اعلام کرد که به متصدیان واحدهای صنفی واقع در دربند، درکه، فشم، لواسان، فرحزاد، کن و سولقان ابلاغ شده است که به مدت چهل و هشت ساعت واحدهای صنفی خود را تعطیل کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، وی دلیل این دستو را شرایط جوی و احتمال وقوع سیلاب و آب‌گرفتگی در این محل‌ها و به منظور حفظ جان و مال خود و شهروندان عنوان کرده است.

به واحدهای صنفی دستور داده شده از ارائه هرگونه خدمات به مشتریان خودداری ورزند و از مردم نیز خواسته شده است تا "به خاطر حفظ جان خود و عزیزانشان" به این مراکز مراجعه نکنند.

این خبرگزاری همچنین به نقل از سرتیپ پاسدار حمید هداوند، جانشین فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ، گزارش کرده است که با توجه به احتمال وقوع سیل در تهران، پلیس شهر در آمادگی کامل به سر می‌برد و به این منظور "مدیریت و مقابله با هرگونه سیلاب احتمالی در پایتخت" چهار قرارگاه ویژه تشکیل شده است. وی در عین حال تاکید کرد که "در حال حاضر هیچ خطری متوجه تهران نیست اما پلیس در آمادگی کامل قرار دارد."

در مورد خطر جاری شدن سیل در تهران، استاندار تهران گفته است که فعلا ظرفیت سدهای استان نیمه پر است و این سدها گنجایش ذخیره سازی بسیاری از حوضه‌های آبریز و سیلاب‌ها را دارد. وی در عین حال گفته است که به گزارش آب منطقه‌ای و هواشناسی در صورت رگبار سنگین به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، رودخانه‌های استان استعداد طغیان و جاری شدن سیل را دارد اما لایروبی مسیل‌های مناطق ۲۲ گانه شهرداری صورت گرفته است.

به گفته استاندار تهران در صورت سرریز آب از سد کرج، در مسیر رودخانه کرج مسیرهای انحرافی برای ایمن شدن شهرهای غرب استانطراحی شده و از تعدادی از معادن شن و ماسه که قبلاً مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به عنوان ذخیره گاه‌های آب استفاده خواهد شد. به گفته استاندار تهران، در حال حاضر دبی رودخانه کرج نصف شده و نیم دیگر آب رودخانه به سمت این حوضچه‌ها هدایت می‌شوند.

علاوه بر تهران، در شهرستان ایذه تمامی ادارات و دستگاه‌های دولتی به خاطر شدت بارندگی روز سه شنبه تعطیل شده است و تنها دستگاه‌های عضو ستاد بحران فعال خواهند بود.

سازمان هواشناسی همچنین در مورد احتمال وقوع سیل در تعدادی از استان‌های ایران هشدار داده است. این سازمان گفته است که با توجه به ورود سامانه بارشی جدید به ایران، روز سه‌شنبه و چهارشنبه در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، خوزستان، لرستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی احتمال بارش باران و در ارتفاعات، بارش برف سنگین وجود دارد.

احتمال وقوع سیلاب در استان‌های لرستان، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، مناطق غربی استان فارس و جنوب آذربایجان غربی وجود دارد.

در روزهای اخیر، بارش باران و جاری شدن سیل در نقاط مختلف ایران تلفات جانی و خسارات مالی سنگین برجای گذاشته است.

روز گذشته، در پی ریزش باران شدید در شهر شیراز، در منطقه دروازه قرآن، میدان ابوالکلام، هفت‌تنان و مسیرهای منتهی به این مناطق سیل جاری شد که در نتیجه آن، نوزده نفر جان باختند و بیش از ۱۱۰ تن زخمی شدند.

روز سه‌شنبه، پزشکی قانونی استان فارس اعلام کرد که سیزده تن از قربانیان این سیل شناسایی و برای آنان جواز دفن صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، استاندار فارس گفته است که اکثر کسانی که از این سیل آسیب دیدند مسافرانی بودند که ناگزیر می‌بایست از این مسیرها عبور کنند. وی گفته است که پس از ده دقیقه بارش باران سنگین، سیل به طور ناگهانی جاری شد و به همین دلیل، زمان کافی برای جلوگیری از ورود خودروها به منطقه دروازه قرآن، محل اصلی تلفات، وجود نداشت.

در عین حال، رئیس دادگستری فارس دادستان این استان را مامور رسیدگی به این حادثه کرده و گفته است که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که رودخانه منتهی به دروازه قرآن لایروبی نشده و مجرای عبور آب به طور کامل باز نبوده و دلیل راه افتادن سیلاب شدید این بوده است.

وی گفته است که سازمان هواشناسی از یک هفته پیشتر هشدارهای لازم در مورد ریزش شدید باران را صادر کرده بود ولی مقامات شهرداری پیش‌بینی لازم از جمله لایروبی رودخانه مجاور دروازه قرآن و را مورد توجه قرار ندادند. رئیس دادگستری استان فارس گفته است که این موضوع توسط دستگاه قضایی مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و "با مسئولین و متولیان خاطی قاطعانه برخورد خواهد شد."

رئیس پلیس راه شمال استان فارس به مسافران توصیه کرده است که با توجه به شروع بارش برف و باران از شب گذشته و احتمال جاری شدن سیلاب، از سفرهای غیرضروری در مسیرهای این استان خودداری ورزند.

برخی مناطق سیل‌زده ‌محل آثار و یادگارهای تاریخی است. خبرگزاری ایسنا تصاویری از تخت جمشید در فارس را پس از سیلاب منتشر کرده و خبرگزاری فارس نیز در گزارشی به نقل از یکی مقامات محلی استان لرستان گزارش کرده که یکی از پایه‌های پل تاریخی کشکان در این استان بر اثربارش شدید باران و سیلاب تخریب شده است.

در واکنش به جاری شدن سیل در ایران، دولت ترکیه آمادگی خود را برای کمک به آسیب‌دیدگان اعلام داشته و وزارتخارجه آمریکا نیز با درج پیامی در وبسایت فارسی خود همراه با تصویری از مناطق سیل زده، ضمن ابراز همدردی با سیل‌زدگان و آرزوی درمان سریع برای مجروحان، گفته است که "مانند همیشه آماده کمک هستیم، همانطور که در سایر نقاط جهان در اینگونه شرایط پیشتاز هستیم."

وبسایت سفارت فرانسه نیز پیام تسلیتی در این مورد منتشر کرده است.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد