logo

۷۰درصد شهرستان آق‌قلا در گلستان زیر آب رفت

تداوم سیل در ۱۰ شهر گلستان؛ ۹ نفر در سه استان جان باختند

شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۳ مارس ۲۰۱۹دویچه‌وله: فرماندار آق‌قلا در استان گلستان ایران می‌گوید، علاوه بر شهرستان مرزی آق‌قلا ۱۴ روستای منطقه نیز در محاصره کامل سیل قرار گرفته و گستردگی مناطق خسارت‌دیده به مانعی جدی در راه تسریع در امدادرسانی بدل شده است.

امانگلدی ضمیر، فرماندار شهرستان مرزی آق‌قلا در شمال غربی استان گلستان و هم‌مرز با ترکمنستان می‌گوید، ۷۰درصد این شهر در محاصره سیل قرار گرفته است.

ضمیر در گفت‌وگو با ایرنا گفت: «اگر چه با تمام توان در حال امدادرسانی و کمک به رفع این مشکل هستیم اما گستردگی مناطق خسارت دیده، مانع جدی و اصلی تسریع در فرایند خدمت‌رسانی و رفع کامل مشکلات است.»

به گفته او، علاوه بر این شهر، ۱۴ روستای آق‌قلا نیز در محاصره کامل سیل قرار دارند و نیازمند امدادرسانی هستند. برخی از این روستاها تخلیه شده و برخی دیگر هم به دلیل دشواری در استفاده از منازل در حال تخلیه است.

تا کنون ۹ نفر جان خود را بر اثر سیل استان‌های گلستان، مازندران و خراسان شمالی از دست داده‌اند. سیل در استان مازندران موجب مرگ پنج نفر و ناپدید شدن یک نفر دیگر شده است. همچنین دو نفر در استان خراسان شمالی و دو نفر دیگر در استان گلستان جان باخته‌اند.

در پی انتشار اخباری از عدم حضور استاندار گلستان که موجب خشم بسیاری شده، وزیر کشور ایران این خبر را تأیید کرده است. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیمای مرکز گلستان گفت، استاندار گلستان "از قبل از نوروز تقاضای مرخصی کرده و مجبور به اعزام به خارج از کشور بود."

هشدار نماینده استان گلستان

نبی هزارجریبی، نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس از عملکرد وزارت کشور و ستاد مدیریت بحران به‌شدت انتقاد کرد و گفت، ستاد بحران در گلستان، گرگان و آق‌قلا می‌توانست مسیر سیل را به سمت دیگری سوق دهد.

او با اشاره به خسارت‌های فراوان سیل به استان گلستان و شهرستان‌های آن عبدالرضا رحمانی فضلی را تهدید کرد و گفت: «رحمانی فضلی را به دلیل ضعف در مدیریت بحران سیل گلستان به مجلس می‌کشانم.»

هزارجریبی یادآور شد: «به‌شخصه مسیر راه‌آهن را برای تغییر آب تغییر دادم و اگر با مدیریت لازم تمهیداتی برای تغییر مسیر سیل به کمربندی و یا دیگر مناطق زودتر انجام می‌شد شاهد گسترش بحران نبودیم.»

او با اشاره به خدمت‌رسانی هلال‌احمر در چند روز گذشته افزود: «در روز اول به دنبال بیل مکانیکی می‌گشتیم تا بتوانیم مسیرهای سیل را به سمت دیگری هدایت کنیم در حالی که ستاد بحران استان گلستان می‌توانست پیش‌بینی‌های لازم را در این خصوص انجام دهد.»

این نماینده مجلس از مردم برای کمک به مردم آق‌قلا کمک خواست و گفت: «تا مسیر ضلع شرقی‌ آق‌قلا بازگشایی نشود نمی‌توانیم مسیرهای مواصلاتی این شهر را باز کنیم. در روز گذشته با گسیل هلی‌کوپترهای حاوی امکانات و خدمات وضعیت کمی تغییر پیدا کرده است.»خسارت به ۶هزار واحد مسکونی در مازندران

ایسنا از وارد آمدن خسارت به ۶هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی در استان گلستان خبر داده است. ایسنا می‌گوید، ۱۲ شهرستان تحت تأثیر قرار گرفته و اوضاع همچنان در میاندورود، سیمرغ، جویبار، ساری، بهشهر و بابل بحرانی است.

همچنین ۵۰۰ واحد مسکونی غیر قابل سکونت است و مردم قائم‌شهر با مشکل گازرسانی روبرو شده‌اند.

ایسنا می‌نویسد، بسیاری از راه‌های روستایی به دلیل رانش‌های مکرر مسدود است و وضعیت مناسبی ندارند. ریزش سنگ و رانش در محورهای هراز و فیروزکوه نیز تمام‌نشدنی است و با وجود تلاش راهداران، این مناطق برای رفت و آمد هنوز ناامن است و مسئولان نسبت به این امر هشدار داده‌اند.

مهدی رازجویان، معاون عمرانی استانداری مازندران "تجاوز و دست‌درازی به بستر و حریم رودخانه در گذشته" را مسبب مشکلات فراوان این منطقه خوانده و گفته است: «ماشین‌های لجن‌کش در حال انجام فعالیت‌های پاکسازی هستند تا زندگی مردم به حالت عادی برگردد.»

مقام‌های ایران می‌گویند، ارتش، سپاه پاسداران و دیگر نهادها برای کمک به مردم سیل‌زده بسیج شده و در صددند تا اوضاع منطقه هر چه زودتر به حال عادی بازگردد. در همین حال در شبکه‌های اجتماعی از خشم مردم از نارسایی کمک‌های مسئولان به سیل‌زدگان منطقه اخبار فراوانی منتشر شده است.

تداوم سیل در ۱۰ شهر گلستان؛ ۹ نفر در سه استان جان باختند

رادیو فردا: راساس گزارش‌ها، در سیل چند روز گذشته در استان‌های گلستان، مازندران و خراسان شمالی، ۹ نفر کشته شده‌اند و یک نفر نیز مفقود است. سیل در ۱۰ شهر استان گلستان ادامه دارد و تعدادی از روستاها و ۷۰ درصد سطح شهر آق قلا به زیر آب رفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، علی عباسی، رئیس پزشکی قانونی مازندران، روز جمعه دوم فروردین خبر داد که در سیل چند روز اخیر پنج نفر شده‌اند و یک نفر نیز مفقود است.

علیرضا مظاهری فرمانده انتظامی خراسان شمالی، روز ۲۸ اسفند، خبر داده بود که بر اثر وقوع سیل در شهرستان مانه و سملقان در غرب این استان دو چوپان فوت شده اند.

در همین حال به گزارش خبرگزاری ایرنا، دو کودک در شهرهای کلاله و مینودشت در استان گلستان بر اثر سیل فوت شدند.

علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر، روز جمعه خبر داد که از ۲۶ اسفند ۹۷ تا صبح دوم فرودین ۹۸ به ۳۷ هزار و ۳۶۳ حادثه‌دیدۀ سیل در استان گلستان امدادرسانی شده است.

به گفته آقای پیوندی، از این تعداد، شش هزار و ۲۴۷ نفر اسکان موقت داده شده‌اند و شش هزار و ۱۲۸ بسته مواد غذایی بین حادثه‌دیدگان سیل توزیع شده است.

مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر، نیز اعلام کرد که در ۱۰ شهرِ گرگان، بندرترکمن و گمیشان، آزادشهر، آق قلا، گنبدکاووس، بندرگز، علی آباد، کلاله، کردکوی و مینودشت سیل رخ داده است.

در همین حال امانگلدی ضمیر، فرماندار شهرستان مرزی آق قلا در شمال غرب استان گلستان، خبر داد که حدود ۷۰ درصد این شهر به زیر آب رفته و همچنان در محاصره سیل است.

به گفته فرماندار آق قلا ، همچنین ۱۲ روستای این شهرستان در محاصره سیل هستند.

میر محمد غراوی، معاون عمرانی استانداری گلستان، نیز خبر داد که ۹ روستای شهرستان آق قلا زیر آب رفته است. وی گفت که این روستاها تخلیه شده بودند.

درهمین حال روزنامه ایران خبر داد که ساکنان برخی از روستاهای شهرستان گمیشان در سیل گرفتار شده‌اند و مردم و امدادرسانان با قایق در حال کمک‌رسانی به آنان هستند.


اسماعیل نجار، معاون وزیر کشور، روز جمعه خبر داد که سیل به بیش از ۶ هزار خانه شهری و روستایی مازندران آسیب زده است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، روز جمعه به وزیر کشور دستور داد «علاوه بر امکانات موجود در استان‌های سیل‌زده، تجهیزات و امکانات لازم از مناطق همجوار نیز برای مدیریت مشکلات ناشی از سیل، کاهش خسارات و هر گونه کمک فوری و لازم به سیل‌زدگان بسیج شوند».

وی همچنین در تماس تلفنی با استاندار مازندران و معاون استاندار گلستان در جریان آخرین وضعیت این استان‌ها قرار گرفت.

در شبکه‌های اجتماعی و برخی از وب‌سایت‌ها انتقادات متعددی از امدادرسانی نشدن به برخی از مناطق سیل زده مطرح شده است.

در همین حال حضور نداشتن مناف هاشمی، استاندار گلستان، در این استان انتقاد برخی از وب‌سایت‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی را به دنبال داشته است.

استانداری گلستان توضیحی درباره دلیل حضور نداشتن آقای هاشمی در این استان ارائه نکرده است.

شماری از کاربران علت وقوع سیلاب‌های اخیر را «جنگل تراشی» در سال‌های گذشته، ساخت و ساز در حریم رودخانه‌های استان گلستان و بهره‌برداری غیرمسئولانه از معادن را ذکر کره‌اند..

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد