logo

سازمان ملل سرکوب اعتراضات غزه توسط حماس را محکوم کرد

يکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷ مارس ۲۰۱۹دویچه وله: فرستاده سازمان ملل برای صلح خاور میانه، گروه حماس را به دلیل سرکوب شدید تظاهرات اعتراضی مردم غزه محکوم کرده است. این تظاهرات که چند روز ادامه داشت در اعتراض به گرانی و افزایش مالیات بر پا شده است.

نیکولای ملادنوف، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای صلح خاور میانه سرکوب تظاهرات مردم غزه را محکوم کرد که با شعار "ما می‌خواهیم زندگی کنیم" بر پا شد.

به گزارش خبرگزاری رویتزر، صدها نفر در این تظاهرات شرکت کرده‌ و به گفته مقام‌های حقوق بشری، ده‌ها نفر از آ‌ن‌ها بازداشت یا زخمی شده‌اند.

ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده حاکی از ضرب و شتم معترضان توسط نیروهای امنیتی و اقدام به تیراندازی هوایی است. تظاهرکنندگان نیز لاستیک ‌اتومبیل‌ها را آتش زده و به سوی مأموران سنگ پرتاب کرده‌اند.

نیکولای ملادنوف عملکرد نیروهای امنیتی را محکوم کرده و گفته است، مردم غزه که "مدت‌های طولانی در رنج بوده‌اند" حق دارند بدون ترس به "وضعیت وخیم اقتصادی" اعتراض کنند.

او گفت: «من قویا کمپین بازداشت و اعمال خشونت نیروهای امنیتی حماس علیه معترضان، از جمله زنان و کودکان غزه در سه روز گذشته را محکوم می‌کنم.»

خبرگزاری رویترز می‌نویسد، تماس‌‌اش با سخنگوی حماس برای واکنش به اظهارات ملادنوف بی‌‌‌ثمر مانده است.

تظاهرات غزه از روز پنج‌شنبه ۲۳ اسفند (۱۴ مارس) آغاز شد. اکثریت جمعیت دو میلیونی این شهر تحت کنترل حماس در فقر زندگی می‌کنند. معیشت مردم غزه متأثر از محاصره‌های اقتصادی اسرائیل و مصر و دعواهای داخلی با تشکیلات خودگردان فلسطین است که کنترل کرانه باختری رود اردن را در دست دارد.

حماس سرویس‌های امنیتی گروه رقیب خود فتح را به مدیریت اعتراضات در جهت تضعیف خود متهم کرده است. مقام‌های فتح این اتهام را رد کرده‌اند.

مقام‌های فلسطینی به منظور واداشتن حماس به اجرای توافق تقسیم قدرت میان خود، تحریم‌های اقتصادی بر غزه وضع کرده‌اند.

یک اقتصاددان محلی می‌گوید، وزیر اقتصاد غزه در تلاش برای بالا بردن درآمدهای دولت مالیات بر واردات را افزایش داده که همین باعث افزایش قیمت مواد غذایی شده است.

نیکولای ملادنوف، فرستاده ویژه سازمان ملل به‌ویژه "ضرب و جرح شدید خبرنگاران و کارکنان کمیسیون مستقل حقوق بشر (ICHR) و حمله به خانه‌ها" را هشداردهنده یافته است.

گروه‌های حقوق بشری محلی می‌گویند، چند نفر از همکارانشان به هنگام نظارت بر اعتراضات مورد ضرب و جرح قرار گرفته یا توسط پلیس حماس بازداشت شده‌اند.

سازمان‌دهندگان راه‌پیمایی‌ها که هویت‌شان را علنی نکرده‌اند در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند، معترضان حق خود برای آزادی از سرکوب تحت قوانین فلسطینی را تجربه کرده‌اند.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد