logo





حملات نیوزیلند؛ سوگواری مردم برای قربانیان حمله به دو مسجد

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶ مارس ۲۰۱۹



دویچه وله: مردم بهت‌زده نیوزیلند میلیون‌ها یورو برای بازماندگان قربانیان جمع‌آوری و همدردی خود را با آن‌ها اعلام کرده‌اند. مظنون اصلی حمله به دو مسجد در نیوزیلند در دادگاه تفهیم اتهام شده است.

مردم نیوزیلند هنوز در بهت و حیرت حملات خونین به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ این کشور به سر می‌برند.

به گزارش "تاگس ‌شاو"، آ‌ن‌ها روز شنبه، ۲۵ اسفند (۱۶ مارس) به یاد قربانیان در محلی تعیین‌شده در کرایست‌چرچ گرد آمده و بر زمین گل نهادند. آن‌ها به یاد قربانیان آواز خواندند و برایشان دعا کردند.

مردم نیوزیلند نه تنها تا کنون چندین میلیون یورو برای بازماندگان قربانیان جمع کرده‌اند بلکه در تلاشند تا این ضربه غافلگیرکننده را بهبود بخشند.

مردم در مراسم یادبود یکدیگر را در آغوش گرفته و تسلی می‌دادند. به گفته امام یکی از دو مسجد مورد حمله، افراد ناشناس زیادی آمده و او را در آغوش گرفته‌اند. او گفت: «ما مثل قبل عاشق این کشوریم.» او افزود، افراطیون نمی‌توانند اعتماد مسلمانان نیوزیلند را خدشه‌دار کنند.

در میان دسته‌گل‌هایی که در برابر مساجد سراسر کشور بر زمین نهاده شد این جملات به چشم می‌خورد: «این نیوزیلند نیست. ما در این زمان سخت به فکر همه شما هستیم. شما باید اینجا ایمن می‌بودید، اما این‌‌اتفاق نیافتاد.»

ادامه تشخیص هویت اجساد

در این میان کار تشخیص هویت اجساد همچنان ادامه دارد. در میان کشته‌شدگان یک سوری تعیین هویت شده که چند ماه پیش با خانواده خود از جنگ داخلی در سوریه گریخته و به نیوزیلند پناه آورده بود. یکی از پسران او زخمی شده و دیگری نیز در مسجد ناپدید شده است.

جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند در دیدار با بازماندگان قربانیان در یک مرکز پناهجویی در کرایست‌چرچ گفت، پلیس و پزشکی قانونی در تلاش‌اند تا همه اجساد پیدا و شناسایی شوند.

او گفت: «ما کوشش می‌کنیم این کار هر چه سریع‌تر انجام شود چرا که می‌دانیم این مسئله چقدر برای خانواده‌ها مهم است.»

مهاجم در صدد حملات بیش‌تر بود

نخست‌وزیر نیوزیلند از عملکرد پلیس ستایش کرد و گفت، آن‌ها به سرعت بعد از اولین تماس خود را به محل حادثه رساندند.

جاسیندا آردرن ادامه داد: «عامل حادثه ۳۶ دقیقه بعد از اولین تلفن بازداشت شد. او با اتومبیل در حال حرکت بود و دو سلاح دیگر به همراه خود داشت. روشن است که می‌خواست باز هم حمله کند.»

در تصاویری که با یک موبایل برداشته شده دیده می‌شود که پلیس به سمت اتومبیل این مظنون یورش برده، او را محاصره و بازداشت می‌کند.

فرد بازداشتی از وثیقه چشم پوشید

مظنون بازداشت‌شده در دادگاه تفهیم اتهام شده است. او هم‌اکنون در بازداشت موقت به سر می‌برد و قرار است پنجم آوریل دوباره دادگاهی شود.

این مرد ۲۸ ساله از وثیقه صرفنظر کرده و با علنی شدن اسمش نیز مخالفتی نکرده است. بلکه برعکس به نظر می‌رسد که به افشای اسمش تمایل هم دارد تا هم‌فکرانش کاری که کرده را جشن بگیرند.

بعد از حمله به این دو مسجد که ۴۹ کشته و ۴۰ زخمی بر جا گذاشت در اینترنت "مانیفستی" منتشر شد که گمان می‌رود نویسنده آن همین مظنون بوده باشد. این مانیفست به‌وضوح منعکس‌کننده افکار افراطی دست راستی و ایدئولوژی‌های بیگانه‌ستیزانه نویسنده آن است.

در کرایست‌چرچ در حال حاضر پلیس حضور گسترده دارد و مساجد تحت مراقبت قرار دارند. حضور آن‌ها تا وقتی که اوضاع شهر به حال عادی برگردد ادامه خواهد یافت. بسیاری از مسلمانان این شهر کارگرانی‌اند که به این‌جا آمده‌اند تا در بازسازی شهر بعد از زلزله سال ۲۰۱۱ همکاری کنند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد