logo

پارلمان اروپا از ایران خواست فعالان حقوق بشر را آزاد کند

پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴ مارس ۲۰۱۹رادیو فردا:‌ پارلمان اروپا پنجشنبه ۲۳ اسفند، در قطعنامه‌ای ضمن انتقاد از وضعیت حقوق بشر در ایران، خواستار آزادی فوری نسرین ستوده، هشت فعال محیط زیست، فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران زندانی شد.

اعضای پارلمان اروپا همچنین خواستار پایان آزار و اذیت و تعقیب قضایی فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران و خانواده‌هایشان شده‌اند.

اعضای پارلمان اروپا «در شدیدترین وجه سرکوب حق آزادی بیان و تجمع مسالمت آمیز را محکوم کرده» و از حکومت ایران خواسته‌اند تا براساس تعهداتش میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی را اجرا کند.

این نمایندگان همچنین از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو خواسته اند، برای مقابله با نقض حقوق بشر در ایران از ابزارهای دیپلماتیک استفاده کنند.

در این قطعنامه تصریح شده است: پارلمان اروپا از ایران می خواهد تمامی فعالان حقوق بشر، زندانیان عقیدتی، روزنامه نگاران را به خاطرکه استفاده از حق آزادی بیان و تجمع مسالمت آمیز بازداشت شده اند، آزاد کند.

این قطعنامه در ادامه خواستار توقف سانسور اینترنت و محدودیت‌ها در این زمینه شده است.

نمایندگان پارلمان اروپا در بخش دیگری از این قطعنامه خواستار آزادی «فوری و بی قید و شرط » نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر، شده‌اند. آنها همچنین از صدور حکم اخیر برای نسرین ستوده انتقاد کرده‌اند.

خانواده خانم ستوده اخیرا اعلام کرده‌اند که این تلاشگر حقوق بشر در مجموع به ۳۸ سال زندان و حدود ۱۵۰ ضربه شلاق محکوم شده اما براساس قوانین ایران تنها بخشی از حکم او که باید اجرا شود، ۷ تا ۱۰ سال است.

نمایندگان پارلمان اروپا همچنین به پرونده هشت فعال محیط زیستی اشاره کرده و خواستار آزادی آنها شدند.

طاهر قدیریان، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، عبدالرضا کوهپایه و مراد طاهباز پارسال به اتهام «جاسوسی برای بیگانگان» توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند، اتهامی که وزارت اطلاعات و شورای عالی امنیت ملی ایران آن را رد کرده‌اند، اما قوه قضاییه و سپاه بر آن اصرار دارند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد