logo

مراسم هشتم ماه مارس روزِ جهانی زن
در شهر کلُن آلمان برگزار شد.

سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲ مارس ۲۰۱۹

مرضیه دانشبه دعوت گروه کار زنان حزب چپ ایران (فدائیان خلق)، در عصر روز یکشنبه دهم ماه مارس ۲۰۱۹، مراسمی با حضور جمعی از هموطنانمان در بزرگداشت روز جهانی زن در شهر کلن آلمان برگزار شد. برنامه با پخش ویدئوکلیپی که توسط «گروه کار زنان حزب چپ ایران (فدائیان خلق)» تهیه شده بود آغاز گشت. پس از آن، گروه هنری "وارش"(باران) با اجرای موسیقی زنده و دلنشین خود در چند بخش، به ایجاد فضائی صمیمی و شاد در مراسم یاری رساند، فضائی که در آن، زنان هنرمند متعهد ما در این گروه توانستند با مخاطبین خود، احساس و روحی یگانه بیافرینند.

در ادامه، خانم مرضیه دانش مسئول گروه کار زنان حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در طی صحبتی کوتاه، ضمن خوشامد گوئی به حضار و شاد باش هشتم ماه مارس به آنان، زنان جهان و زنان زحمتکش میهنمان از خواست های بر حق آنها سخن گفته و از جمله بر مقاومت و پایداری زنان کشورمان در برابر رژیم مستبد و زن ستیز جمهوری اسلامی تاکید کرد. او یادآور گردید که زنان هرگز در برابر این حکومت دینی – مردسالار تسلیم نشده و خود خواهان در دست گرفتن سرنوشت خویشند و تا زمانی که زنان، خود حرکت نکنند، دنیا نیز حرکت نخواهد کرد. وی در ادامه، ضمن توضیح چگونگی روند کار مراسم، به معرفی خانم "عفت ماهباز" که گردانندۀ سخنرانی ها بود پرداخته و از وی درخواست نمود که برای پیشبرد ادامۀ برنامه. در جایگاه خود قرار گیرند. خانم ماهباز خود هفت سال از عمرش را در زندان های رژیم سپری ساخته، نویسنده و از فعالین اجتماعی است. او در آغاز برنامه از شرکت کنندگان خواست، تا در بزرگداشت یاد و خاطرۀ هزاران زن جانباخته و زندانی همچون نسرین ستوده، نرگس محمدی، سپیده قُلیان و نیز همه کسانی که برای برابر حقوقی زنان با مردان در راه آزادی و عدالت اجتماعی در ایران و جهان به مبارزه برخاسته اند و به یاد مادر لطفی (فروغ تاجبخش ) که تازگی ها از میان ما رفته است به شکل ایستاده بمدت یک دقیقه به کف زدن بپردازند. وی سپس به معرفی اولین سخنران، خانم ناهید کشاورز پرداخت و از او جهت ایراد سخنرانی دعوت کرد. خانم ناهید کشاورز، نویسنده و فعال حقوق زنان، در رابطه با مسئلۀ"چهار دهه مهاجران ایرانی در آلمان" به سخنرانی پرداخت. وی در طی این بحث به پیچیدگی ها و بغرنجی امر "وفق" فرهنگی مهاجران ایرانی در خارج از کشور و از جمله کشور آلمان اشاره کرد. خانم کشاورز در ادامه، یکی از داستان های کوتاهش را که در زمینه امر مهاجرت و مشکلات پیرامون آن نوشته بود، به سمع حاضرین رساند. این نویسنده و فعال زنان توانست با نوشتۀ خود که با قلم و بیانی روان، یک واقعیت تراژیک اجتماعی را به تصویر کشانده بود، شنوندگان را شدیدآ تحت تاثیر قرار دهد.

خانم ناهید نصرت، فعال حقوق زنان سخنران بعدی بود. نامبرده در زمینه اسلام سیاسی و زنان تحقیق کرده و با انجام کاری صبورانه در زمینه فعالیت جریانات اسلامی مقیم کشور آلمان و منابع مالی آنها و دول و حکومت های حامی آنان به ارائۀ آمار و ارقام پرداخت. خانم فرزانه عظیمی از اعضای هیئت سیاسی اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق) و از مسئولین سابق اتحاد فدائیان خلق ایران و نیز اتحاد جمهوریخواهان ایران، در سومین بخش از سخنرانی ها، به بررسی و اهمیت نقش مشارکت سیاسی زنان در مبارزه علیه تبعیض، اشاره داشت. وی در بررسی هایش، به حضور زنان کشورمان در عرصه های گوناگون سیاسی، اجتماعی و اقتصادی اشاره کرده و گفت: در طی دوره های مختلف مجلس، سهم زنان ما در دول بر سر کار آمده در ایران در پس از انقلاب بین ۳ تا ۶% بوده است. یعنی بسیار کمتر از کشوری مثل افغانستان که در صد زنان با سوادش بسیار پائین‌تر از ایران است. وی افزود، علیرغم این که روحانی، با آراء زنان توانست به ریاست جمهوری برسد، بر خلاف وعده و وعید هایش، در دو دولت گذشته و کنونی هیچ زنی دیده نمی شود و بر اساس آمار انتشار یافته، سهم زنان ایران در عرصۀ سیاسی در طی سال گذشته در بین ۱۹۳ کشور جهان رتبه ۱۷۷ بوده است. او گفت؛ حتی ایران را با کشور اتیوپی که صد میلیون جمعیت دارد و مردم آن نیز مسلمان هستند، نمی توان مقایسه کرد. در اتیوپی، نیمی از کُرسی های وزارتخانه ها به زنان این کشور اختصاص یافته است. خانم عظیمی در طی صحبت خود با ارائۀ آمار به ایفای نقش زنان در جریانات سیاسی اپوزیسیون ایران اشاره کرده و گفت، در شرایطی که امکان فعالیت آزادانۀ زنان در کشور ما وجود ندارد از آنها درخواست می کنم که در سازمان ها و جریانات سیاسی اپوزیسیون به فعالیت بپردازند، این خود می تواند تمرینی برای آنها بوده و زمینه های رشد آنها را در این زمینه موجب شود.

در پایانِ هر بخش از سخنرانی، سخنرانان به سئوالات شرکت کنندگان در جشن و گردانندۀ برنامه پاسخ گفتند. دیوار های سالن با عکس هائی از زنان زندانی و مبارز تزئین یافته و قسمتی از مطالبات آنها در اشکال نوشتاری بر دیوار های سالن دیده می شد که از جمله در مخالفت با حجاب اجباری، تبعیض بر علیه آنها، گرامی داشت هشتم ماه مارس و خواست به رسمیت شناخته شدن برابری آنها با مرد ها بود. در طی مراسم، در فضائی بسیار گرم و صمیمانه، از شرکت کنندگان با نوشیدنی و شیرینی پذیرائی گردید.

مرضیه دانش
مارس ۲۰۱۹ برابر با اسفند ماه۱۳۹۷

فیلم کامل برنامه روز جهانی زن را در آدرس زیر می توانید ببینید:
https://www.facebook.com//

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد