logo

بوتفلیقه با انصراف از کاندیداتوری وعده «نظام جدید جمهوری الجزایر» را داد

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱ مارس ۲۰۱۹دویچه وله: عبدالعزیز بوتلفیقه، رئیس‌جمهوری ۸۲ ساله الجزایر ضمن اعلام انصراف از کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری، سخنانی خطاب به مردم الجزایر ایراد کرد. او از تأسیس جمهوری جدید سخن گفت که آن را باید به دست نسل‌های تازه سپرد.

رئیس‌جمهوری ۸۲ ساله الجزایر پس از ۲۰ سال ریاست‌جمهوری در پی اعتراضات سراسری در این کشور از کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری در پیش رو انصراف داد.

گفته می‌شود تاریخ برگزاری انتخابات به تعویق افتاده است. این انتخابات قرار بوده است در ۱۸ آوریل برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری آلمان، بوتفلیقه با اعلام انصراف خود خطاب به مردم الجزایر گفت: «من روند اعتراضات را پیگری کرده‌ام [...] و من انگیزه بسیار از شهروندان را درک می‌کنم که چنین بیانی را برای خود برگزیده‌اند.»

عبدالعزیز بوتفلیقه پس از یک مدت بستری طولانی در بیمارستانی در سوئیس روز یکشنبه ۱۹ اسفند (۹ مارس) به الجزایر بازگشت. او از زمان سکته مغزی در سال ۲۰۱۳ قادر به حرکت نیست و بر صندلی چرخدار می‌نشیند.

بوتفلیقه با اعلام انصراف خود از کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری افزود که باید جمهوری جدیدی با نظامی جدید تأسیس شود: «این جمهوری جدید با یک نظام جدید باید به دست نسل‌های تازه زنان و مردان الجزایری سپرده شود.»

پیش از اعلام انصراف بوتفلیقه، بیش از ۱۰۰۰ تن از قضات الجزایر با انتشار بیانیه‌ای ضربه‌ای جدی بر این رئيس‌جمهوری ۸۲ ساله وارد آوردند.

این قضات در بیانیه‌ خود تصریح کرده‌اند: «ما قصد خود برای پرهیز از ... نظارت بر روند انتخابات را اعلام می‌کنیم؛ انتخاباتی که علیه خواست مردم، تنها منبع قدرت برپا می‌شود.» به گفته آن‌ها، قضات باید به جنبشی که می‌گوید، "ما مردم هستیم" بپیوندند.

طی هفته‌های گذشته کشور الجزایر شاهد اعتراضات گسترده علیه پنجمین دور ریاست‌جمهوری برای عبدالعزیز بوتفلیقه بوده است.

رئيس‌جمهوری الجزایر با جدی‌ترین چالش مبارزاتی دوران ریاست جمهوری خود روبروست. الجزایری‌‌ها از همه قشرهای جامعه با برنامه او برای پنجمین نامزدی‌اش در انتخابات به مبارزه برخاسته‌اند.

مولود محمد، یک داروساز ۲۹ ساله معترض به رویترز گفته است: «بوتفلیقه برگشته است. ما پیام خود را رسانده‌ایم و به پاسخ نیاز داریم و همین الان این پاسخ را می‌خواهیم.»

کناره‌گیری نخست‌وزیر

احمد اویحیی، نخست‌وزیر الجزایر نیز از مقام خود کناره‌گیری کرده است. در پی آن رئیس‌جمهوری بوتفلیقه وزیر کشور نورالدین بدوی را مأمور تشکیل کابینه جدید کرده است.

بوتفلیقه همچنین با یک حکم ریاست‌جمهوری رمطان لعمامرة، وزیر خارجه پیشین را به معاونت جدید نخست‌وزیر منصوب کرد.

عبدالعزیز بوتفلیقه به مدت ۲۰ سال کاندیدای مطلوب نظامیان الجزایر بوده است. در دوره‌های پیشین انتخابات تمام کاندیداهای رقیب صحنه از رقابت کناره‌گیری کرده بودند.

بوتفلیقه در سال ۱۹۹۹ قرار بود کشور را پس از گذراندن یک "دهه سیاه" از جنگ داخلی با اسلام‌گرایان نجات دهد و یکپارچگی کشور را احیا کند. بر اساس ارزیابی‌ها، در این جنگ داخلی میان ۶۰ تا ۲۰۰هزار نفر کشته شدند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد