logo

«مادر لطفی» نماد برجسته‌ی «مادران خاوران» چشم از جهان فروبست

يکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰ فوريه ۲۰۱۹خانم فروغ تاجبخش (مادر لطفی) ساعت پنج و نیم عصر یکشنبه ۲۱ بهمن در بیمارستان توس تهران چشم از جهان فروبست. پیکر مادر فروغ روز سه شنبه ساعت هشت و نیم صبح از مقابل این بیمارستان تشییع خواهد شد.

مادر لطفی از جمله مادرانی بود که از اوائل دهه پنجاه، با بازداشت فرزندش انوشیروان لطفی، از کادرهای فدائیان خلق، در جست وجوی پسر، گذرش به زندان‌های شاه افتاد. تا عاقبت رژیم شاه رفت و در زندان ها گشوده شد. این آزادی فرزند اما طولی نکشید، این بار رژیم جمهوری اسلامی او را به زندان برد. این بار دیگر انوش آزاد نشد، بر عکس ، از جمله‌ی هزاران زندانی سیاسی بود که در سال ۱۳۶۷ بر اساس حکم خمینی قتل عام شدند.

مادر لطفی بعد از کشتار شصت و هفت، هم چون هزاران مادر داغدار همواره به دنبال یافتن نشانی از فرزند خود در گورهای دسته جمعی خاوران و در پیشاپیش دادخواهان خانواده های کشتار ۶۷ در تلاش کشف واقعیت این جنایت بزرگ،اجرای عدالت در مورد آمران و عاملان آن و نماد برجسته‌ی دادخواهی بازماندگان قربانیان کشتار ۶۷ در زندان های جمهوری اسلامی بود.

با درگذشت مادر فروغ یکی از شاخص ترین چهره‌های مادران خاوران چشم از جهان فروبست، بدون آن که به آرزوی بزرگ عدالت و دادخواهی رسیده باشد. آرزوئی که هم‌چنان بازماندگان هزاران قربانی کشتار ۶۷ به دنبال تحقق آن هستند.

مادر لطفی نه تنها مادر انوشیروان لطفی، بلکه مادری مهربان برای بسیاری دیگر از یاران او در جنبش چپ به‌خصوص فدائیان خلق بود؛ حضورش همواره تسلی خاطر بازماندگان جانباختگان راه آزادی بود. خلاء حضور او در پیکار برای آزادی و عدالت همواره احساس خواهد شد.

عصرنو درگذشت خانم فروغ تاجبخش (مادر لطفی) را به همه‌ی اعضای خانواده‌ی بزرگ خاوران و مبارزان راه آزادی، عدالت اجتماعی در ایران، تسلیت می گوید.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد