logo

گزارش فيلم فستيوال رتردام ٢٠١٩

گزارشگر : رزیتا حاجیها

دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۴ فوريه ۲۰۱۹

چهلو هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فستیوال رتردام از تاریخ ۲۳ ژانویه تا ۳ فوریه ۲۰۱۹ با نمایش فیلم هلندی «خدای کثیف» Dirty God به کارگردانی ساشا پولاک آغاز به کار کرد. در جشنواره امسال که در تاریخ ۳ فوریه به پایان رسید حدودأ ۵۰۰ فیلم کوتاه و بلند به نمایش درآمد.

امسال بر خلاف سالهای گذشته سینماگران داخل ایران بختی برای حضور در این جشنواره نداشتند ، اما دو سینماگر ایرانی ساکن خارج از کشور،با فیلم بلند خود در این جشنواره حاضر بودند: بنی خشنودی با فیلم «کرمهای شب تاب» Fireflies ، علی جابر انصاری با فیلم «تهران شهر عشق» ، Tehran city of love

فیلم کرم های شب تاب
ساخته بنی خشنودیبنی خشنودی فیلمساز ساکن مکزیک ، پیش تر هم با فیلم های کوتاه در این جشنواره شرکت کرده بود. کرم های شب تاب داستان یک جوان ایرانی به نام رامین را دنبال می کند در یک شهر کوچک بندری در مکزیک . رامین می خواهد با کشتی به اروپا بازگردد. او که نخست قصد ترک ترکیه به یک کشور اروپایی داشته به اشتباه به مکزیک رسیده است .از ابتدا فیلم بر فیلمنامه ای شخصیت رامین محور میشود بی آن که فیلمساز قدرت پرداخت دقیق این شخصیت و همراه کردن تماشاگر به دنیای او را داشته باشد. فیلم خیلی زود رازش به تماشاگر می گوید : در یک مکالمه اسکایپی می فهمیم که او همجنسگراست و دوست او در ترکیه جا مانده است.

2

فیلم تهران شهر عشق ساخته علی جابر انصاریتهران شهر عشق طنز تلخ اجتماعی در مورد سه شخصیت است که علی رغم هیاهوی بی حد و حصر، احساس تنهایی می‌کنند و در راه پر کردن این تنهایی به شناخت عمیق تری از ابرشهر تهران و وجود خودشان می‌رسند. داستان‌های این سه شخصیت به طور موازی پیش می‌رود و در نهایت هر سه نفر مصمم‌تر و با درک عمیق تری از خود در هیاهوی تهران به راهشان ادامه می‌دهند.

بهناز جعفری، فروغ قجابلگی، مهدی ساکی ، امیر حسام بختیاری و... در این فیلم بازی داشته اند.
فیلم در مجموع صحنه های جذاب و بدیعی نسبت به دیگر فیلمهای اخیر ایرانی دارد. سناریوی این فیلم را جابرانصاری و مریم نجفی نوشته اند. کاربران سایت آی ام دی بی نیز ۸٫۳ از ۱۰ ستاره را به این فیلم درام داده اند.
فیلم محصول مشترک ایران، انگلستان و هلند است . کارگردان فیلم که عکاس نیز هست، وی قبلا فیلمهای کوتاه گوناگونی در تهران ساخته است . تهران شهر عشق به طور کامل در پایتخت فیلمبرداری شده است.

جایزه ببر چشنواره امسال به فیلم چینی «ماضی نقلی» Present.Perfect به کارگردانی زو شنگز Zhu Shengze تعلق گرفت.

جایزه انتخاب مردم در جشنواره به فیلم لبنانی «کافرنایم» capharnaüm به کارگردانی نادین لاباکی Nadim Labaki تعلق گرفت.


۳ فوریه ۲۰۱۹
گزارشگر : رزیتا حاجیها


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد