logo

بیانیه وزارت خارجه آمریکا در مورد نشست ورشو

شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۶ ژانويه ۲۰۱۹

دویچه وله: وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، نشست مشترک این کشور و لهستان در ورشو در سطح وزرا در ۱۳ تا ۱۴ فوریه برگزار خواهد شد و محور آن "صلح و امنیت در خاور میانه" خواهد بود.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای در صفحه فیس‌بوک خود از برگزاری نشست بین‌المللی ورشو در سطح وزرا در روزهای ۱۳ تا ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن‌ماه) با محوریت "صلح و امنیت در خاور میانه" خبر داد.

در این بیانیه آمده است، این نشست که مشترکا توسط ایالات متحده و لهستان برگزار می‌شود "شامل گفت‌وگو درباره بحران‌های جاری منطقه‌ای و همچنین تلاش‌های بین‌المللی برای پرداختن به آن‌هاست."

به علاوه این نشست "فرصتی خواهد بود برای کشورها تا نظرات خود را هم از داخل و هم از خارج این منطقه با هم درمیان بگذارند."

در بیانه آمده است، آمریکا "واکنش‌های بسیار مثبتی از شرکا و متحدان خود در سراسر دنیا" در مورد نشست ورشو دریافت کرده "و چندین کشور تمایل و قصد خود را برای شرکت در این گفت‌وگوی سازنده ابراز کرده‌اند."

در ‌آغاز مقابله با سیاست‌های ایران از محورهای اصلی گفت‌وگوهای این نشست خوانده شده بود. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا ۱۱ ژانویه به "فاکس نیوز" گفته بود، از اهداف مهم نشست ورشو حصول اطمینان از این مسئله است که ایران به عنوان عامل "بی‌ثبات‌‌ کننده" در منطقه خاور میانه نقش‌آفرینی نخواهد کرد.

جاناتان کوهن، معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد توضیح داد، هدف از این نشست نشان دادن "چهر‌ه‌ای اهریمنی" از ایران نیست و هدف، پیشبرد صلح و ثبات در خاور میانه است. او افزود، توافق اتمی با ایران و موضوعات مربوط به آن در بحث‌های این نشست مطرح نخواهد شد.

ده‌ها کشور به این نشست دعوت شده‌اند. روسیه اعلام کرده که در نشست شرکت نخواهد کرد. ایران نیز با آن مخالفت کرده و وزارت خارجه این کشور در اقدامی اعتراض‌آمیز کاردار لهستان در تهران را احضار کرده است.

اینک وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود محورهای مذاکرات این نشست را به ترتیب بحران‌های منطقه‌ای و اثرات آن‌ها بر غیرنظامیان در خاورمیانه، تولید و گسترش موشک‌ها، امنیت سایبری و تهدیدات نوظهور در حوزه انرژی و مقابله با افراط‌گرایی و انتقال غیرقانونی پول نامیده است.

در این بیانه آمده است: «کشورها گرد هم خواهند آمد تا این چالش‌ها را اولویت‌بندی کرده، تبادل اطلاعات کنند، و در مورد چگونگی همکاری برای پرداختن مؤثر به این چالش‌ها گفت‌وگو کنند.»

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید، در پایان نشست کنفرانسی مطبوعاتی برگزار خواهد شد و بیانیه ‌مشترکی نیز توسط آمریکا و لهستان، دبیران نشست ارائه می‌شود.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد