logo

مبارزه برای رعایت حقوق بشر در ایران نیاز به یک عزم ملی دارد

ده دسامبر روز جهاني حقوق بشر گرامی باد!

دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰ دسامبر ۲۰۱۸

علی صمد

alisamad02.jpg
مبارزه برای رعایت حقوق بشر در ایران، نیازمند دیالوگ، همسویی و همکاری های مشخص و قبول تفاوت ها در میان همه مخالفان استبداد حاکم است. فعالین و نیروهایی طرفدار حقوق بشر در ایران می توانند اقدامات خود را برای واداشتن ارگان های بین المللی حقوق بشر و سازمان ملل به برخورد فعال تر با امر حقوق بشر در ایران گسترش دهند. مبارزه برای رعایت حقوق بشر در ایران نیاز به یک عزم ملی و توافق شده در داخل و خارج از کشور دارد.
هفتاد سال پیش اعلامیه جهانی حقوق بشر بعنوان یک پیمان بین‌المللی در تاریخ ۱۰ دسامبر سال ۱۹۴۸، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید. در مواد این اعلامیه برای اولین بار حقوقی را که تمام انسان‌ها مستحق آن هستند، بصورت جهانی مطرح شده است. این نظام حقوقی، جهانشمول است و برای همه کشورهایی که اسناد مربوطه را امضا کرده اند الزام آور می باشد.

ایران از امضاکنندگان اعلامیه جهانی حقوق بشر است. بعد از انقلاب، کارنامه حکومت اسلامی در پایمال کردن حقوق بشر بسیار سیاه است. نقض وسیع و سیستماتیک حقوق بشر در کشور و قوانین تبعیض‌آمیز و قوه قضائیه غیرمستقل و مجریان دست ‌نشانده در تمام زمینه‌ها آشکار است.

جمهوری اسلامی در ۴۰ سال گذشته با پایمال کردن شدید و گسترده حقوق بشر و انجام یکسری اقدامات تبلیغاتی و سیاسی همواره تلاش کرده این تصور را تقویت کند که برایش رعایت قوانین بین المللی دارای اهمیت نیست، واعتراضات بین المللی و داخلی در رفتار ضد حقوق بشری جمهوری اسلامی چندان تاثیری ندارد.

اما وضعیت کنونی حکومت ایران در موقعیتی نیست که بتواند همچنان بی اعتنا به افکار عمومی و خواست های حقوق بشری باشد. فشار بر جمهوری اسلامی برای رعایت حقوق بشر در کشور می بایست همچنان ادامه یابد. بسیاری از زندانیان ایران گفته اند در بد ترین شرایط، اقداماتی بین المللی مانند کمپین ها، آکسیونها و حمایت های افکارعمومی جهانی و ارگان های حقوق بشری و بین المللی برای آنان امیدوارکننده بوده است.

*آمارها چه می گویند؟

دهم دسامبر، روز جهانی حقوق بشر، فرصت مناسبی است که به وضعیت حقوق بشر در ایران توجه صورت گیرد. در سال ۹۶ آمار اعدام ها به قرار زیر بوده است:" مجموعاً ۵۱۷ نفر در سال ۲۰۱۷ اعدام شدند."

در اعتراضات سراسری دی ماه ۹۶ دانشجویان زیادی بازداشت شدند و حکم زندان گرفتند. بیانیه شورای صنفی دانشجویان به تاریخ ۱۵ آذر ۱٣۹۷ به این موضوع اشاره کرده است: " در دی ماه ۹۶ تلاش‌های چشمگیری برای سنگ‌‌اندازی در مسیر فعالیت‌های شورای صنفی صورت گرفته است. بازداشت بیش از ۳۰۰ دانشجو، صدور بیش از ۱۰۰ سال حبس، مجازات شلاق و ممنوع‌الخروجی صرفا نمونه‌های بارز خشونت ورزی علیه دانشجویان است".

وضعیت حقوق بشر در ایران در سال ۱۳۹۷ همچنان از وخامت بسیار برخوردار است. جمهوری اسلامی در سالی که گذشت بار دیگر سرسختی بسیاری در برابر خواست های مردم ایران و جامعه بین المللی در عرصه حقوق بشر از خود نشان داد. اما با این وجود نشانه های پرقوتی در فعالیت های حقوق بشری در داخل کشور دیده می شود. مخالفت با حکم اعدام و اجرای آن در سراسر کشور گسترش یافته است. فعالین عرصه مدنی، صنفی، اجتماعی و سیاسی علیرغم همه فشارهای امنیتی و بگیر ببندهایی که حکومت علیه آنها بکار می برد، اما در طرح خواست های خود در عرصه حقوق مدنی و صنفی و حتی سیاسی جدی و مصمم می باشند. همبستگی با خانواده های جان باختگان و قربانیان نقض حقوق بشر بسیارگسترده است. در واقع رژیم و ارگان های امنیتی آن نتوانسته اند با اعمال فشار بر زندانیان سیاسی، مدنی و سندیکالیست ها، آنها را وادار به سکوت و عقب نشینی وا دارند.

*در دفاع از حقوق بشر در ایران

لغو حکم اعدام، لغو مجازات اعدام نوجوانان زیر ۱۸ سال، لغو اعدام ها ی سیاسی، لغو شکنجه، آزادی تمام زندانیان سیاسی، مدنی و صنفی و دیگر آزار و اذیت ها، مواردی هستند که تمام گرایش های سیاسی، مدنی، فرهنگی و حقوق بشری بر سر آن خواسته ها توافق عمومی دارند. تجربیات و واقعیت های موجود نشان می دهند که تمام آکسیون هایی که اپوزیسیون و یا فعالین مدنی و اجتماعی در چارچوب حقوق بشر برگزار می کنند عموما خواسته های مشترک فوق را مطرح می کنند.

شاید بسیاری موافق باشند که مبارزه برای خواسته های حقوق بشری نیاز به بالا بردن شعار حزبی، آوردن نام تشکل، هویت سیاسی، پرچم حزبی یا سازمانی نیست. طرح مطالبات فوق که همگی در چارچوب اعلامیه جهانی حقوق بشر است می تواند ما را در رسیدن به توافقات حداقلی برای همکاری مشترک یاری رساند. بنابراین در دفاع از حقوق انسانی می بایست مرزها را به کناری گذاشت و برای رعایت حقوق بشر، لغو اعدام، شکنجه، آزار و اذیت و ... در ایران گام ها را مشترک و متحد برداشت. در این راستا، اقدامات مشترک نیروهای جمهوریخواه، آزادیخواه و دمکرات چه متشکل و چه منفرد می تواند بسیار مؤثر واقع شود. اگر صدای ما متحد باشد با چنین پشتوانه نیرومندی می توانیم فشار به جمهوری اسلامی را برای رعایت حقوق بشر در ایران افزایش دهیم.

بنابراین مبارزه برای رعایت حقوق بشر در ایران، نیازمند دیالوگ، همسویی و همکاری های مشخص و قبول تفاوت ها در میان همه مخالفان استبداد حاکم است. فعالین و نیروهایی طرفدار حقوق بشر در ایران می توانند اقدامات خود را برای واداشتن ارگان های بین المللی حقوق بشر و سازمان ملل به برخورد فعال تر با امر حقوق بشر در ایران گسترش دهند. مبارزه برای رعایت حقوق بشر در ایران نیاز به یک عزم ملی و توافق شده در داخل و خارج از کشور دارد.

علی صمد
دوشنبه ۱۹ آذر ۱٣۹۷ - ۱۰ دسامبر ۲۰۱٨نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد