logo

بغداد: گلوله‌باران مقرهای دو حزب کرد توسط سپاه نقض حاکمیت عراق است

يکشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹ سپتامبر ۲۰۱۸


نمایی از ساختمان تخریب شده یکی از احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی در حملات سپاه. تصویر اختصاصی از رادیو فردا (عکاس: رسول محمود)

رادیو فردا: عراق روز یکشنبه ۱۸ شهریور گلوله‌باران پایگاه‌های دو حزب مخالف کرد ایران توسط سپاه پاسداران را رد کرد و آن را «نقض حاکمیت» خود خواند.

احمد محجوب، سخنگوی وزارت خارجه عراق، تاکید کرد: «عراق علاقمند به (حفظ) امنیت کشورهای همسایه است و مخالف هرگونه استفاده از خاک خود برای تهدید امنیت این کشورهاست، بنابراین بغداد قاطعانه هرگونه نقض حاکمیت خود بواسطه بمباران هر هدفی در داخل خاک عراق بدون کسب موافقت قبلی مقام‌های عراقی را رد می‌کند».

اظهارنظر این مقام عراقی یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که سپاه پاسداران با استفاده از پهپاد و موشک به اردوگاه‌های دو حزب دمکرات کردستان ایران و حزب کردستان دمکرات در نزدیکی شهر کوی‌سنجق در اقلیم کردستان عراق حمله کرد.

در این حمله دستکم ۱۴ نفر کشته و ۳۰ نفر زخمی شدند که حال برخی از آنها وخیم است.

سپاه پاسداران روز یکشنبه با انتشار اطلاعیه‌ای مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

سپاه گفته است: «یگان موشکی نیروی هوافضای سپاه با مشارکت یگان پهپادی نیروی زمینی سپاه در واکنش به عملیات‌های هفته‌های گذشته گروه‌های کُرد در مناطق مرزی مریوان و کامیاران، روز شنبه محل استقرار و جلسه سران یکی از این گروه‌ها و مرکز آموزش وابسته را با هفت فروند موشک زمین‌به‌زمین کوتاه‌برد مورد هدف قرار دادند».

یک مقام اقلیم کردستان عراق روز یکشنبه این حملات را محکوم کرد و از جمهوری اسلامی خواست تا چنین حملاتی را «تکرار» نکند و به «قوانین اقلیم کردستان» احترام بگذارد.

نیروهای نظامی ایران و ترکیه مرتبا مقرها و پایگاه‌های نظامی گروه‌های کرد مخالف خود را در کوهستان‌های کردستان عراق هدف حمله قرار می‌دهند و آنها را متهم می‌کنند که از خاک این اقلیم دست به حملاتی علیه مواضع‌ نیروهای ایرانی و ترک می‌زنند.

به گزارش خبرنگار رادیو فردا در عراق، حملات موشکی به مقر حزب دمکرات کردستان که مصطفی مولودی هدایت آن را برعهده دارد، بامداد شنبه هنگام برگزاری جلسه کمیته مرکزی این تشکل مخالف جمهوری اسلامی صورت گرفت.

یک کمیسیون حزب دمکرات کردستان گفته که شماری از اعضای کمیته مرکزی، از جمله کرمی مهدوی، ابراهیم ابراهیم، نسرین حداد، رحمان پیروتی و سهیلا قادری کشته شده‌اند. نام سه تن از پیشمرگه‌های کردستان عراق نیز در میان کشته‌شدگان است.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد