logo

سوزاندن بال های جوانی

يکشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۲ سپتامبر ۲۰۱۸

مجید صدقی

majid-sedghi.jpg
majidsedghi@yahoo

نخستین فیلم بلند کامی ویدال ناکه, فیلمساز فرانسوی به نام ( وحشی ) تصویری غمباراز لئو, جوانی 22ساله با نقش آفرینی ستایش برانگیز فلیکس ماریتوست که به طوراساسی به مساله جوانان همجنسگرا که از راه تن فروشی امرارمعاش می کنند می پردازد. گرجه فیلمهایی درباره همجنس گرایی درسالهای اخیرنسبت به سالهای قبل رشد قابل توجهی داشته ولی لزوما کمترفیلمی چون فیلم اخیردراین زمینه - که همچنان دربسیاری از کشورها به عنوان یک مساله بزرگ و غامض تلقی می شود – موفق شده به نوعی به یک تحلیل اجتماعی هوشمندانه دست بزند.

دربیش از یکساعت و نیم تماشاگرفیلم , لئوی سرگردان را می بینیم که زندگی روزمره اش همراه با ضرب و شتم و توهین و گاهی هم دوست داشتن است . شخصیتی که کارگردان دراین فیلم ارائه می دهد جوانی است که گویی درجستجوی مطلق است . او مانند دیگران که هرشب درپارک / جنگل بولوین ( bois de Bologne ) درانتظارمشتری هستند نیست . برای لئو پول چندان مطرح نیست و زمانی که جوان دیگری به نام Ahd ( اریک برنار ) را در پارک می بیند احساس امنیت می کند ولی Ahd تنها می خواهد که به عنوان یک برادر بزرگتراز او حمایت کند .هرچند کارگردان بیشتر برروی لئو درفیلم تاکید کرده ولی تراژدی لئو همچنین شامل جوانهای دیگری است که با روی آوردن به مواد مخدردرواقع بالهای جوانی خود را می سوزانند . فیلمساز بخوبی خشونت را حتی درزمانی که صحنه خشونت باری نیست به تماشاگرمنتقل می کند . چرا که فیلم با حسی عمیق از یک واقعیت خشن بازسازی شده است . لئوی تنها و سرگردان با عشق ورزیدن تلاش می کند تا خشونت های جامعه را متوقف کند . او تنها می خواهد لحظه های خوشی را با کسی که با او عشق ورزی می کند داشته باشد ولی افسوس که نمی شود ادامه داشته باشد . دریک صجنه زمانی که با دوجوان مشتری به خانه آنها می رود به نحو خشنی مورد آزار و اذیت قرارمی گیرد. او می پذیرد که اینگونه آزارشود ولی زمانی که از آنها درخواست دادن پول می کند با خشونتی حیوانی روبرومی شود.

لئو قهرمانی است که برغم همه ناملایماتی که می بیند وضعیت خود را عادی می بیند و هرگزشرایط زندگی اش را زیرسئوال نمی برد.او خشونت ها و تحقیرها رامی پذیرد و همواره پس از یک توهین و کتک خوردن دوباره شروع می کند . لئو همانند خورشیدی دریک جهان تاریک است .

به گمان من فیلم بیش از هرچیز به مساله عشق می پردازد . عشق بین زن و مرد و با دو همجنس واین که چگونه جوانی سرگردان می تواند عاشق شود . فیلم وحشی تحت تاثیراین واقعیت در رابطه با روح و روان است که لئو از آن عبورمی کند . لئو تصویری تاریک از یک جوان دچارآشفتگی ذهنی , بی خانمان و معتاد به مواد مخدراست که از گذشته اش هیچ نمی دانیم . او درجواب زن پزشکی که درباره پدرومادرش او می پرسد جوابی نمی دهد و دریک لحظه بسیارزیبا و تاثیرگذار وقتی پزشک سینه اورا معاینه می کند بناگاه اورا درآغوش می گیرد وبرای مدتی این درآغوش گرفتن که با واکنش مثبت پزشک همراه است ادامه می یابد , گویی مادری فرزند بیمارخود را درآغوش گرفته است . دراینجاست که تماشاگر با لئو احساس همدردی میکند .

درباره ی کا رگردان

کامی ویدال – ناکه در 20 اکتبر 1972 در Nevers فرانسه زاده شد . او که کارشناس ارشد درادبیات است سینما را باساخت فیلمهای کوتاهی چون ( زبان اشاره ) , ( پشت صحنه ) , ( سربد ) و نیز ( نبوغ آرتور رمبو ) شروع کرد . وی فیلمنامه نخستین فیلم بلندش( وحشی ) را سه سال پیش نوشت او دراین مدت از طریق یک انجمن با جوانهای پارک /جنگل بولوین ملاقات های متعددی داشت و برای ساخت فیلمش از قهرمانان فیلمهایی که پیش از این دیده بود الهام گرفت به طورمثال فیلم Sans toit ni loi ساخته ی 1958 انیس واردا که عنوان انگلیسی آن ( ولگرد ) بود. وحشی نخستین بار در هفته فیلم منتقدان جشنواره کن شرکت کرد و نامزد دریافت دوربین طلایی , نخل طلایی دگرباشان وهفته منتقدان جشنواره فیلم کن شد ولی درجشنواره فیلم اورشلیم موفق به دریافت حایزه بهترین کارگردان برای نخستین فیلم شد.

بازیگران فیلم

فلیکس ماریتو ایفا گرنقش لئو درفیلم 25 ساله و زاده شده دریک روستا در Berry واقع درمرکزفرانسه است . زمانی که نوجوان بود خانه اش را برای دیدن اروپا ترک کرد و مشاغل کوچکی بدست آورد . درسال 2012 به مدت یکسال ونیم درهنرهای زیبای پاریس تحصیل کرد. درسال 2017 زمانی که دریک بار کارمیکرد وتجربه ای درزمینه بازیگری نداشت نقش کوتاهی را درفیلم 120 ضربه دردقیقه ساخته ی تحسین برانگیز روبن کامپیل درنقش یکی از فعالان انجمن همجنسگرایان ACT-UP پاریس بازی کرد .فیلم بعدی ا و نیز نقش کوتاهی درفیلم چاقودرقلب ساخته ی یان گونزالس بود . وی همچنین دریک فیلم 23 دقیقه ای ازاین کارگردان به نام جزایر بازی کرد . بازی زیبای ا و درفیلم وحشی در بخش هفته منتقدان جشنواره فیلم کن باعث شد تا جایزه این بخش بعنوان بهترین بازیگرخوش آتیه به او تعلق بگیرد.

بازیگردیگرفیلم اریک برنار که نقش Ahd را درفیلم برعهده دارد متولد 18 آوریل 1982 درپاریس است وتاکنون بیشترین فعالیت او در تلویزیون بوده است . وی بجز بازی درفیلمهای بلند درچند فیلم کوتاه نیز بازی کرده از جمله فیلم ملاقات درسال 2008. فیلم معروف او انتخاب شده برای مردن درسال 1990 است .نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد