logo

پرونده‌ی مونا

جمعه ۱۵ تير ۱۳۹۷ - ۰۶ ژوييه ۲۰۱۸

مجید صدقی

majid-sedghi.jpg
majidsedghi@yahoo

فیلم ( سرپناه ) ساخته ی اران ریکلیس، کارگردان اسرائیلی که با عنوان ( پرونده ی مونا لینا ) در سینماهای فرانسه به نمایش درآمده، فیلمی است که با بهره گیری از یک موضوع پرتنش تلاش می کند تا تماشاگران را درپیج وخم های داستان فیلم گرفتارکند و به نوعی هیجان و تعلیقی که لازمه چنین فیلمهایی است را به خوبی و با پرهیز از کلیشه های رایج به بینندگانش القا کند :

نائومی ( با نقش آفرینی نتا ریسکسین ) که مامور موساد است، دوسال پیش شوهرش را در زمانی که قراربود با گلوله ای کشته شود، از دست میدهد و حالا پس از دوسال به سرکار سابق خود برگشته است . این بار به او ماموریت داده می شود تا از یک زن جوان لبنانی بنام مونا ( گلشیفته فراهانی ) که قبلا همسرنعیم (دوراید لیداوی) رهبرحزب الله بوده و از سوی این حزب متهم به جاسوسی برای سرویس مخفی اسرائیل است محافظت کند. مونا که درحال انجام عملیاتی برای تغییرچهره است در آپارتمانی درهامبورگ مستقرشده . جایی که بزودی نائومی هم به او می پیوندد. در این آپارتمان ما شاهد روابط روزانه این دو زن هستیم .سرپناه که نخستین بار در نوامبرسال پیش درسینماهای آمریکا به نمایش درآمد بیش از هرچیز روایت این دو زن با ویژگیهای متفاوت است که رابطه آنان به طورمدام بین اعتماد و بی اعتمادی، فریب و صداقت درنوسان است و ضمن آنکه تعلیق را در زاویه ای بدیع نشان می دهد به نوعی با جانبداری ازاین دو زن به موقعیت دشوار زنان دربرخورد با دنیای مردان می پردازد . محل امنی که زنان فیلم در آنجا سکنی گزیده اند درواقع امن نیست و هر لحظه می تواند برای آنان خطرآفرین باشد. درمفهومی گسترده ترمی توان ا ین طوراستنباط کرد که درواقع در دنیایی که ما زندگی می کنیم برای هرکسی با هرمرامی که دارد، دنیای امنی وجود ندارد .
فیلم دربین فانتزی و واقعیت مسیرخود را طی می کند و بهتراست گفته شود اگربازیهای درخشان دو بازیگر برجسته فیلم نبود شاید به یک فیلم صرفا معمولی و سرگرم کننده سوق داده می شد . این فیلم جاسوسی درواقع یک فیلم تریلر روان شناختی است که دریک اتاق می گذرد

درباره ی کارگردان

اران ریکلیس 63 ساله متولد اسرائیل به عنوان فیلمنامه نویس و تهیه کننده نام شناخته شده ای است او پس از تحصیل در دانشگاه تل آویو درسال 1975 به انگلستان رفت و درمدرسه فیلم و تلویزیون انگلستان درس سینما خواند نخستین فیلمش یک تریلر پلیسی به نام ( دریک روز روشن می توانی دمشق را به بینی ) درسال 1985 بود . وی درسال 1991 با فیلم CUP FINAL درجشنواره جهانی فیلم مسکو شرکت کرد . فیلمی که نام اورا سرزبانها انداخت وباعث شهرت او شد فیلم ( عروس سوریه ای ) درسال 2004 بود درباره ی مشکلات یک خانواده برای برپایی جشن عروسی به هنگام منازعات اعراب و اسرائیل. یک جشن عروسی بدون حضورعروس و تنها با شرکت برادران و خواهران . این فیلم که با شرکت هیام عباس ساخته شده درجشنواره جهانی فیلم لوکارنو جایزه گرفت به علاوه جوایزی دیگر از جشنواره های معتبرجهانی .

فیلم معروف دیگروی ( درخت لیمو ) درسال 2008 و باشرکت هیام عباس و علی سلیمان است .

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد