logo

اعلامیه کمیته مرکزی سازمان راه کارگر درباره تازه ترین جنایات رژیم اسرائیل

مردم زجرکشیده فلسطین بیش از هر زمان به همبستگی بین المللی نیاز دارند!

چهار شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶ مه ۲۰۱۸

سازمان ما از بدو تاسیس، خود را در کنار مبارزه برحق مردم فلسطین دانسته و اینبار نیز ضمن همدردی عمیق با خانواده های کشته شده گان روز نکبت، خواستار مشارکت فعال همه فعالین چپ و مترقی در کمپین های بین المللی همبستگی با خلق مبارز فلسطین میباشد.
دونالد ترامپ همزمان با هفتادمین سالروز تاسیس دولت و کشور اسرائیل و علیرغم مخالفت اکثریت قریب به اتفاق دولتهای جهان، تصمیم گرفت در یک اقدام کاملا تحریک کننده ، دختر و داماد خود را به اسرائیل بفرستد تا همزمان با این روز که فلسطینی ها آنرا "روز نکبت" میخوانند، از انتقال سفارت امریکا از تل آویو به بیت المقدس (اورشلیم) رونمایی کند. این اقدام جنجال برانگیز، موج جدیدی از اعتراضات توده ای خلق ستمدیده فلسطین، بویژه در نوار غزه را بدنبال داشت.

در طی روزهای دوشنبه و سه شنبه 14 و 15 مه بیش از شصت فلسطینی در مرز میان غزه و اسرائیل کشته شدند و حدود سه هزار نفر نیز مجروح گشتند. مردم معترض فلسطین بدون سلاح با سر دادن شعار و گاهی سنگ پرانی به آن سوی دیوار مرزی که مطلقا هیچ آسیبی به دیوار و سربازان اسرائیلی نمیزد، بیرحمانه از زمین و هوا مورد اصابت گاز اشک آور، گلوله های پلاستیکی و گلوله های جنگی قرار گرفتند. جنایتکاران اسرائیلی در یک مورد حتی از شلیک گلوله تانک نیز ابایی نداشتند. در میان کشته شدگان حداقل هفت کودک زیر هیجده سال دیده می شوند.

از دسامبر سال گذشته و با برسمیت شناخته شدن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت ابدی و یکپارچه اسرائیل از سوی دونالد ترامپ، موج جدیدی از اعتراضات در سرزمین‌های فلسطینی آغاز شده است.

در ادامه این مقاومت توده ای بوده که مردم فلسطین در ابتکاری جدید، اعتراضاتی شش هفته‌ای را اغاز کردند که « راهپیمایی برای بازگشت » نام گرفت.

این راهپیمایی از «روز زمین» (جمعه 30 مارس۱۰ فروردین) آغاز شد و تا «روز نکبت» (سه‌شنبه 15 مه، ۲۵ اردیبهشت) ادامه پیدا کرده است. فلسطینی‌ها در چهارچوب این کارزار عادلانه و انسانی، از حق بازگشت فلسطینی ‍‌هایی که از سرزمین‌هایشان رانده شده‌اند یا در جریان جنگ‌های دهه چهل میلادی که منجر به تشکیل کشور اسرائیل شد فرار کرده‌اند، حمایت نموده اند. این در حالیست که دولتهای اسرائیل بر فرض هم اگر روزی حاضر به قبول تشکیل دولت نیمه مستقل فلسطینی در نوار غزه و کرانه باختری شوند به هیچوجه حاضر به پذیرش انبوه آواره گان فلسطینی ساکن در لبنان و اردن و سوریه و دیگر کشورهای عربی و خارجی نیستند.

از سویی دیگر انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس در شرایطی صورت میگیرد که طبق قطعنامه های متعدد سازمان ملل، شرق بیت المقدس متعلق به فلسطینی ها است و جزیی جدایی ناپذیر از کشور مستقل آتی و احتمالی فلسطینی ها. ولی رژیم اسرائیل که اکنون از حمایت یکی از صهیونیست ترین دولتهای طول تاریخ امریکا برخوردار است و با سوء استفاده از بحران خاورمیانه و سکوت کامل اکثریت دولتها و مردمان جهان بویژه در خود اسرائیل و امریکا، تمام مرزهای توحش و جنایت را درنوردیده است و جرائم جنگی و فاشیستی اش را تحت عنوان "دفاع از خود" توجیه میکند.

واقعیت این است که مردم فلسطین در طول هفتاد سال مبارزه خود از همه اشکال مبارزاتی بهره جسته و فداکاری های عظیمی انجام داده اند. این در حالی صورت گرفته که اکثریت قریب به اتفاق مردم اسرائیل تمام قد از اقدامات دولت صهیونیست خود حمایت کرده اند. نیروهای مترقی و صلح دوست اسرائیلی متاسفانه در اقلیت محض هستند و مبارزه جانکاهی را برای روشنگری و افشای جنایات دولت خود به پیش میبرند. از سویی دیگر، مادام که امریکا با تمام قوا از جنایات رژیم اسرائیل حمایت میکند و حتی آنرا مورد تشویق قرار میدهد و بیشترین کمکهای مالی و تسلیحاتی را در اختیار آن قرار میدهد، مادام که اکثریت مردم امریکا سکوت اختیار کرده اند و حاضر نشده اند همچون دوران جنگ ویتنام دولت خویش را تحت فشار جنبش توده ای ضدجنگ قرار دهند، متاسفانه درب بر همین پاشنه خواهد چرخید.

خلقی ستمدیده هفتاد سال است که شب و روز از مال و جان مایه میگذارد اما گوش فلک برای شنیدن صدای حق طلبانه آنها کر است. با این همه گزینه تسلیم، راهی نیست که بتوان در جلوی این مردم زجرکشیده گذاشت. ادامه مقاومت و انتفاضه، بکارگیری تاکتیک های مبارزاتی جدید مستقل از احزاب سیاسی فاسد و مرتجع حاکم بر غزه و کرانه غربی، تقویت پیوند با نیروهای چپ و مترقی اسرائیلی و راه اندازی کارزارهای جهانی علیه جنایات رژیم صهیونیستی آن راه برحق ولی دشواری است که میتوان و باید تداوم داد.

سازمان ما از بدو تاسیس، خود را در کنار مبارزه برحق مردم فلسطین دانسته و اینبار نیز ضمن همدردی عمیق با خانواده های کشته شده گان روز نکبت، خواستار مشارکت فعال همه فعالین چپ و مترقی در کمپین های بین المللی همبستگی با خلق مبارز فلسطین میباشد.

کمیته مرکزی سازمان راه کارگر

15 مه 2018


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد