logo

بیانیه همبستگی جمهوری خواهان ایران در خصوص خروج آمریکا از برجام و شدت گرفتن تنش با اسرائیل

هشدار به جمهوری اسلامی: بیش از این با امنیت ملی ایران بازی نکنید

دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴ مه ۲۰۱۸

haja2.jpg
حل مشكلات در سياست خارجى و حفظ كشور از تهديدات بيرونی نيازمند اقداماتی چون "خارج شدن نابودى اسرائيل و آمريكا ستيزى از رویکرد های سياست خارجى كشور" ، " خروج سریع نیرو های نظامی ایران از سوریه"،" كاربست منافع ملى به عنوان تنها معيار كلان تنظيم كننده ديپلماسى كشور" و" کاربست راهكار گفتگو و تعامل در حل اختلافات" است. اوضاع كشور وخیم تر از آن است كه بار دیگر مسئولان جمهورى اسلامى با ندانم كارى و رفتار غيرمسئولانه بحران را گسترش داده و در دقيقه ٩٠ شتابزده در پى حل مشكل به صورت مقطعى و ناقص برآيند.
ترك برجام از سوى دولت آمريكا و تشديد تقابل جمهورى اسلامى با اسرائيل در هفته های اخیر نگرانى ها نسبت به آينده ايران را تشديد كرده است. در شرايطي كه كشور با چالش ها و تنگناهاى متعددى دست و پنجه نرم كرده و مشكلات معيشتى مردم و بحران ساختارى اقتصاد رو به افزايش است ، گسترش تنش در سياست خارجى می تواند امنيت و منافع ملى ايران را در مخاطره جدى و چه بسا گرفتاری در مشكلات حل ناشدنى قرار دهد. تصميم دونالد ترامپ در خروج يك طرفه از توافق چندجانبه برجام در حالى كه طبق ارزيابى سازمان بين المللى انرژى اتمى ، ايران به تعهدات خود پايبند بوده ، اقدامى ناموجه و مغاير با موازين حقوق بين الملل است ، اما در مواجهه با اين عمل غلط و كنترل پيامدهاى منفى آن بر اقتصاد ايران و امنيت خاورميانه بايد برخوردى عقلاني داشت و از ستيزه جويى و اقدام به مثل اجتناب كرد. سياست درست مذاكره با اروپا بايد با جديت دنبال شده و تدابير مناسبى جهت رسيدن به توافق و حداقل سازى آسيب هاى ناشى از خروج آمريكا اتخاذ شود. در اين ميان واكنش هاى خشمگينانه نيرو هاى افراطى حامى نهاد ولايت ففقیه كه در اقدامى غيرمدنى و خجالت بار پرچم آمريكا را در صحن مجلس آتش زدتد، شرايط را به ضرر ايران و منافع ملى كشور مى سازد.

ژرف كاوى ماجرا روشن مى سازد كه بحران در روابط خارجى ايران محصول رويكرد افراطى است كه از ابتداى شكلگيرى جمهورى اسلامى تحت پوشش پارادايم صدور انقلاب و راهبرد دشمن محوردر مواجهه با غرب ، دستگاه ديپلماسى و مناسبات جهانى ايران را گروگان خود ساخته است. ترويج آمريكا ستيزى و نابودى اسرائيل و اتکا به قطب روسیه به به جای رابطه متوازن با قدرت های جهانی عملا ايران را در صحنه جهانى آسيب پذير و تا حدى منزوى ساخته است. از همان ابتداى تصويب برجام مشخص بود كه تداوم اين توافق مهم نيازمند تغيير معنادار و بزرگ در سياست خارجى با انتقال از نگاه ايدئولوژيك به رويكرد متعهد به منافع ملى است. اما مقاومت و تدابير كنترل كننده ولى فقیه در كنار ضعف و انفعال روحانى باعث شد تا برجام به يك الگوى رفتارى در سياست خارجى تبديل نشود. تجربه ١٢ سال تلاش بى حاصل در ماجراجويى هسته اى كه هزينه هاى زياد و غير ضرورى را بر كشور و مردم تحميل نمودو در مسير استفاده مناسب از تکنولوژی هسته اى ایجاد اختلال كرد ، پيشاپيش مهر ابطال بر پيشانى هر اقدامى مى زند كه به دنبال بازگشت برنامه هسته اى به سطح پيش از برجام باشد. اين مسير تهديدات را افزايش مى دهد. راهكار مناسب در پيش گرفتن رويكرد مذاكره با غرب در چارچوب رعايت منافع و امنيت ملى ايران در تمامی حوزه هاى محل اختلاف و بازدارندگی در برابر جنگ است تا در قالب رويكرد برد-برد اختلافات به نحو مسالمت آميزى حل شوند. اعلام خوددارى دولت روحانى و نهاد هاى انتصابى از گفتگو بر سر برنامه موشكى و سياست هاى منطقه اى سازنده و معقول نيست.گفتگوهايى كه حل مشكل رقابت تسليحاتى در منطقه را در دستور كار قرار داده و آمادگى ايران براى حضور در ساختار امنيتى مشترك منطقه ای جهت ثبات خاورميانه را نشان دهد، از مسائل ضروری روز هستند. حل مشكلات از يك سو نيازمند تغيير سياست منطقه اى مداخله جویانه جمهورى اسلامى است. تا زمانى كه مداخله مخرب حكومت در سوريه ، عراق، لبنان و يمن وجود دارد و سپاه قدس با دادن آدرس غلط "امن كردن ايران با مقابله با ناامنى ها در خارج از مرز ها" این پروژه را هدایت می کند ، ايران وضعيت عادى در مناسبات بين المللى نخواهد يافت و منافع ژئوپلتيك و ژئواكونوميكى کشور قربانى مطامع ايدئولوژيك و ماجراجويى هاى جمهورى اسلامى مى شود.از سوى ديگر غرب اگر بواقع خواهان كاهش بى ثباتى در منطقه است ، بايد سياست دوگانه سختگيرى بر ايران و تبديل عربستان سعودى و متحدانش به انبار بزرگ تسليحات پيشرفته را متوقف سازد.

برخورد های نظامی که در سوریه رخ داده اند و تنش ها بين ايران و اسرائيل را به بالاترين درجه خود رسانده است، بشدت نگران كننده بوده و ريسك جنگ و يا برخورد نظامى محدود در داخل ایران را افزايش داده است. همبستگى جمهورى خواهان ايران ( هجا) به مقامات نظام هشدار مى دهد كه بيش از اين با امنيت ملى ايران بازى نكنند. هرگونه اقدام تحريك آميز مى تواند به زنجيره اى از اتفاقات غير قابل كنترل منجر شده و پيامد هاى ويرانگرى را براى كشور به بارآورد. دستيابى به حق مشروع ايران براى توسعه ظرفیت دفاعی نظامی خود و امکانات موجود در بهره برداری مسالمت آمیز از فناوری هسته ای مستلزم كنار گذاشتن رويكرد تقابلى در سياست خارجى و اتخاذ تنش زدائى در شكلى همه جانبه و راهبردى است. به باور هجا ديدگاه هايى كه در واكنش به سياست هاى افراطى ترامپ دعوت به اتحاد با حكومت و ناديده گرفتن بحران سازى هاى نهاد ولايت فقیه و دیدگاه های همسو مى كنند نه تنها ظرفيت مؤثرى براى صلح و حفاظت میهن در برابر خطر ها ندارند، بلكه با يكسونگرى و غفلت از ريشه مشكلات به افراطى هاى داخلى فرصت مى دهند تا به توجيه اقدامات تقابلى بپردازند. صلح پايدار از مسير طرد توامان ديدگاه هاى خامنه اى و ترامپ مى گذرد و ناديده گرفتن شكاف استبداد-دموكراسى در ایران به صلح پايدار منتهی نمى شود.

هجا در پايان تأكيد مى كند كه حل مشكلات در سياست خارجى و حفظ كشور از تهديدات بيرونی نيازمند اقداماتی چون "خارج شدن نابودى اسرائيل و آمريكا ستيزى از رویکرد های سياست خارجى كشور" ، " خروج سریع نیرو های نظامی ایران از سوریه"،" كاربست منافع ملى به عنوان تنها معيار كلان تنظيم كننده ديپلماسى كشور" و" کاربست راهكار گفتگو و تعامل در حل اختلافات" است. اوضاع كشور وخیم تر از آن است كه بار دیگر مسئولان جمهورى اسلامى با ندانم كارى و رفتار غيرمسئولانه بحران را گسترش داده و در دقيقه ٩٠ شتابزده در پى حل مشكل به صورت مقطعى و ناقص برآيند.

هیات سیاسی و اجرائی همبستگی جمهوری خواهان ایران
24 اردیبهشت 1397

کانال رسمی تلگرام هجا:
https://goo.gl/ubhMTx


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد