logo

روبان های سپید سزار

شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۳ مارس ۲۰۱۸

مجید صدقی

majid-sedghi.jpg
majidsedghi@yahoo.com
یک هفته مانده به چهل و سومین مراسم جشن سینمایی ( سزار ) درپاریس آکادمی سزاراز مدعوین دراین جشن سالانه که به اسکارفرانسوی مشهوراست درخواست کرد با یک روبان سپید برروی لباس خود به نشانه مبارزه برعلیه خشونت نسبت به زنان درمراسم شرکت کنند. آلن ترزیو , رییس آکادمی که درضمن بازیگرو تهیه کننده سینما ست یاد آورشد که این ابتکار به پیشنهاد خانم تونیه مارشال کارگردان و فیلمنامه نویس و درجهت همکاری با بنیاد زنان در فرانسه پی ریزی شده است . اندکی بعد نیزخانم فرانسواز نی سن وزیرفرهنگ فرانسه که از سال پیش و با آمدن رییس جمهورجدید فرانسه به این سمت منصوب شد این اقدام سزار را ستود واز آن حمایت کرد.

و بدین ترتیب جشن سزار, جمعه دوم مارس درحالی برگزارشد که گرچه لباسها ی مدعوین متفاوت بود ولی روبان ها ی سپید یکسان بود . سزارامسال بجز این موضوع تفاوتهایی نیز نسبت به سالهای پیش داشت . مانوپایه , ۴۲ ساله , بازیگر, گوینده و مجری رادیو و تلویزیون فرانسه که درضمن یکی از محبوب ترین طنزپردازان فرانسه است میزبان مراسم بود و بخوبی توانست با شوخ طبعی اش بویژه با دست اندرکاران سینمای فرانسه توانایی خودرا دراین زمینه نیز نشان دهد. مانو حدود ده سال درصحنه تئاتر و بازی درفیلمها توانست موقعیت خود را به عنوان یک چهره محبوب فرانسویها بدست آورد .زنده باد مورو

درابتدای مراسم درفیلمی از ژان مورو که سزارامسال یاد واره اورا دربرنامه داشت صحنه هایی کوتاه از فیلمهای معروفش نمایش داده شد .فیلمهایی چون زنده بادماریا , خلیج فرشتگان , شب , اوا , عشاق , خاطرات روزانه یک مستخدمه , ژول و ژیم , روابط خطرناک و... همانند مراسم اسکار درمراسم سزار همجنین از درگذشتگان اهالی سینما نیز با نشان دادن تصویر و ذکرنامشان تجلیل شد . سزارهمچنین از دوچهره محبوب فرانسه یاد کرد : دانیل داریوبازیگرزیبا و البته هنرمند سینمای فرانسه که فعالیت خود را دراواخر دهه ۱۹۳۰ آغاز کرد و دیگری جانی هالیدی که البته به عنوان یک خواننده محبوب فرانسویها درهمه دوران معروف بود . وی همچنین درچند فیلم سینمای نیز بازی کرد که نمایش قسمتهایی از فیلمهایش خالی از لطف نبود .

نخستین کسی که برای دریافت حایزه سزار بروی صحنه آمد بازیگربا استعداد و جوان سینمای فرانسه نائول پرز بیسکایار که درواقع آرژانتینی است به عنوان بهترین بازیگرخوش آتیه برای فیلم ۱۲۰ ضربه دردقیقه ساخته رومن کامپیلو بود .بازیگرجوان دیگراین فیلم آرنو والوا که نقش مقابل وی را بازی میکرد نیز جزو نامزدهای این بخش بود که ناکام ماند . هرچند بازی آرنو نیز یکی از نقاط قوت این فیلم بشمارمیرود .

درمجموع فیلم مزبور موفق شد درشش رشته دیگرنبز جایزه دریافت کند :

بهترین فیلم , بهترین کارگردانی , فیلمنامه ی ارژینال و تدوین: رومن کامپیلو , بهترین موسیقی ارژینال : آرنو ربوتینی , بهترین بازیگرمرد نقش مکمل ; آنتوان رنار . کارگردان پس از دریافت جایزه بهترین تدوینگر اعلام کرد که تدوین فیلم با همکاری دوتن دیگر بوده است.

برای معرفی بهترین کارگردانی نخستین فیلم , گلشیفته فراهانی برروی صحنه آمد و از میان نامزدهای این رشته نام اوبرشا روئل را برای فیلم ساده و درعین حال جذاب ( کشاورز کوچک ) خواند .این فیلم نیز موفق شد دراین رشته ها نیزبرنده شود : بهترین بازیگرزن نقش مکمل : سارا ژیرودو وبهترین بازیگرمرد : سوان آرلو. آخرین بازیگری که درجشن سزار جایزه اش را دریافت کرد ژان بالیبا به عنوان بهترین بازیگر زن برای فیلم ( باربارا ) بود .

پنه لوپه و سزار

پنه لوپه کروز بازیگر چند فیلم از پدرو آلمودوار که برای دریافت سزار افتخاری به پاریس آمده بود میهمان سرشناس این مراسم بود .این بازیگر ۴۳ ساله نخستین بار در شانزده سالگی درنخستین فیلمش به نام ژامبون ژامبون درسال ۱۹۹۲ به کارگردنی بیگاس لونا بازی خوبی ارائه داد. ولی شهرت واقعی او زمانی بود که درفیلمهای آلمودوار نقش آفرینی کرد . فیلمهایی مانند همه چیز درباره مادرم , جسم زنده , و بازگشت .

پنه لوپه که همراه همسربازیگرش خاویرباردم و نیز پدرومادرش درمراسم حاضرشده بود به هنگام دریافت حایزه از آلمودوار گریست و از آلمودوار به عنوان یک فیلمساز برجسته نام برد.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد