logo

اکسیون اعتراضی مقابل سفارت جمهوری اسلامی در کانبرا

کمیته دفاع از مبارزات مردم ایران- سیدنی استرالیا

يکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۱ ژانويه ۲۰۱۸اکسیون اعتراضی مقابل سفارت جمهوری اسلامی در کانبرا

به فراخوان کمیته دفاع از مبارزات مردم ایران، آکسیونی در حمایت از مبارزات مردم در ایران و آزادی دستگیر شدگان اعتراضات اخیر در روز چهارشنبه 17 ژانویه مقابل سفارت رژیم در شهر کانبرا سازمان داده شد.

تدارکات آکسیون از چند روز قبل شروع شده و فراخوان از طریق رادیو، میدیای اجتماعی و انترنت به اطلاع عموم رسید. همچنین با فعالین ایرانی در دیگر شهرهای استرالیا جهت شرکت در آکسیون تماس گرفته شد که فعالینی از شهر ملبورن به فراخوان پیوستند.

وسیله نقلیه جهت رفت و برگشت، تهیه و جمعیت حاضر صبح روز چهارشنبه با مینی بوس وماشینهای شخصی از سیدنی و ملبورن عازم محل تظاهرات شدند.

تظاهرات ساعت 11:30 صبح مقابل سفارت رژیم با شعارهای مرگ بر جمهوری اسلامی ، اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا آغاز شد.

سخنران اول آکسیون اسد حیدری (جواد) فعال سیاسی و سخنگوی کمیته دفاع از مبارزات مردم ایران ضمن اشاره به سرکوبهای اخیر، دستگیریهای وسیع و قتل تعدادی از دستگیر شدگان توسط رژیم بر بیهوده بودن تقلاهای رژیم برای در هم شکستن عزم مردم بجان آمده ایران جهت سرنگونی جمهوری اسلامی؛ بر تشابهات خیزش اخیر با عزم انقلابی مردم در سال 57 تاکید کرد. وی از شکست جمهوری اسلامی در اسلامیزه کردن جامعه و روند بازگشت ناپذیر سرنگونی سخن گفت و اینکه عوامل رژیم باید در دادگاههای مردمی بجرم جنایات بیشمارشان علیه مردم محاکمه و مجازات شوند.

سخنران بعدی منصور رزاقی ، فعال سیاسی؛ ضمن حمایت از مبارزات حق طلبانه مردم در ایران؛ بر تلاش مردم در جهت سرنگونی رژیم تاکید کرد و خطاب به عوامل رژیم در سفارت گفت "با سرنگونی رژیم اسناد اعمال جنایتکارانه و جاسوسیتان را از سفارتخانه بیرون میکشیم و علنی میکنیم".همچنین بر این امر که ایرانیان مبارز تا سرنگونی رژیم بارها و بارها مقابل سفارتشان تظاهرات و اعتراض راه خواهند انداخت و سرانجام بزیرشان خواهد کشید، تاکید کرد .

بهمن یوسفی فعال سیاسی ؛ سخنران بعدی؛ در بخشی از سخنانش اعلام کرد که " ما حکومتی که کارگران ، دانشجویان و معلمان را که برای حقوقشان بپا میخیزند را سرکوب و زندانی میکند، نمیخواهیم . ما حکومتی که بچه ها در آغل گوسفندان ، کاهدانیها و کپرها درس میخوانند، نمیخواهیم . حکومتی که کارگران معترض را شلاق میزند، نمیخواهیم " وی تاکید کرد که ما و مردم ایران برای سرنگونی کلیت رژیم اسلامی بپا خواسته ایم.

سخنران بعدی ریک کوهن فعال سوسیالیست وفعال سازمان ضد جنگ در سالهای 2002-3 علیه اشغال عراق ضمن حمایت از مبارزات مردم ایران؛ به بافت اجتماعی معترضین اشاره کرد و اینکه اعتراضهای اخیر علیه سرمایداری است و رویکرد چپی دارد. ریک به جنایات رژیم در بشکست کشاندن انقلاب 57 اشاره کرد و اینکه کارگران در انقلاب 57 اتحادیه ها و شوراها را سازمان دادند و حال نیزکارگر با خواستها و مطالبات طبقاتیش بمیدان میاید. وی سیاستهای دولت استرالیا در همگامی با ترامپ که نه در جهت منافع مردم ایران بلکه در جهت داد و ستد و معامله با حاکمان است را محکوم کرد و تاکید کرد که برای دولتهای امپریالیستی اهمیتی ندارد که رژیم ایران مردم معترض را سرکوب میکند.

سخنران بعدی مارک از فعالین سندیکای معلمان و سازمان حمایت از پناهندگان؛ پشتیبانی خود را از مبارزات عادلانه مردم ایران اعلام کرد و اظهار داشت " هر چند اعتراضات ظاهرا فروکش کرده است ؛ ولی دوباره مردم بمیدان خواهند آمد. مهم نیست چه تعداد گلوله و بسیج بکار میگیرند تا روحیه اعتراضی را در هم بکوبند ؛ زیرا که خواستها و محرکه این اعتراضات از تهران و مشهد تا تبریز و اصفهان همچنان باقیست." . وی در ادامه بر توطیه رژیم برای در هم شکستن انقلاب 57 و سرکوب 40 ساله مبارزات مردم اشاره کرد و تاکید کرد که رژیم از اینکه انقلاب دیگری آنها را همانند رژیم شاه جارو کند وحشت زده است.

آخرین سخنران عامر صابر از حزب کمونیست کارگری کردستان؛ مبارزات مردم ایران علیه رژیم اسلامی را بر حق و عادلانه توصیف کرد. وی اشاره کرد که آنها از مبارزات مردم ایران دفاع کردند ولی جریانات ارتجاعی و اسلامی عراق علیه مردم مبارز ایران موضع گرفتند. وی تاکید کرد که سرنگونی جمهوری اسلامی بنفع مردم منطقه است و تروریسم و ارتجاع اسلامی را بشدت تضعیف میکند.

پایان بخش آکسیون قرائت قطعنامه ای بود توسط خانم فرخنده فعال سیاسی که بندهای آن به تایید تظاهر کنندگان رسید.

قطعنامه آکسیون تصریح میکند: "ما ضمن پشتیبانی از مبارزه بر حق مردم ستمدیده ایران و در جهت تسهیل امر رسیدن به جامعه ای ازاد، برابر و سکولار خواهان:

1- کلیه زندانیان سیاسی و دستگیر شدگان اخیر فورا و بدون قید و شرط باید آزاد شوند.

2- رفع فضای نظامی و برچیدن نیروی سرکوب از محیط کار و زیست مردم

3- اعلام علنی داراییهای سران رژیم در بانکها و موسسات مالی کشورهای خارجی و بلوکه کردن آنها بنفع مردم ایران

4- دخالت از بالای سر مردم ایران و هرگونه زد و بند دول خارجی اعم از نظامی و غیر نظامی برای قطع روند دخالت مردم در سرنوشت خود قویا محکوم است.

5- ما خواهان قطع کلیه روابط سیاسی دول خارجی با ج.ا وبستن سفارتخانه های رژیم هستیم.

6- تعیین سرنوشت سیاسی جامعه توسط خود مردم و در روندی شفاف و سیاسی که امکان دخالتگری آگاهانه و آزاد آحاد مردم و جریانات سیاسی و اجتماعی در آن تضمین و امکان انتخاب آزادانه را برای توده های مردم فراهم و تامین نماید.

7- ما معتقدیم هر گونه تحرک نظامی جریانات و گروهها در شرایط کنونی به میلیتاریزه کردن فضای جامعه و به حاشیه راندن اعتراضات توده ای کمک میکند و بهانه سرکوب بیشتر به رژیم میدهد و زیانبار ارزیابی میکنیم.

8- ما ضمن محکوم کردن هر گونه دخالت کشورهای امپریالیستی در تعیین سر نوشت مردم ایران، تمام گروه هایی را که برای کسب قدرت سیاسی خواهان مداخله نیروهای خارجی هستند را محکم میکنیم و آن را با منافع ملی مردم ایران در تضاد میبینیم."


در فاصله میان سخنرانیها شعار علیه رژیم اسلامی و برای آزادی زندانیان سیاسی توسط تظاهر کنندگان با صلابت و کوبنده در محوطه طنین انداز بود. همچنین سرودهایی انقلابی درخلال برنامه پخش می شد.

آکسیون با شعار مرگ بر جمهوری اسلامی و بصورت راهپیمایی بسمت وسایل نقلیه تظاهرکننگان بپایان رسید.

کنالهای تلویزیونی و خبرنگاران روزنامه ها از تظاهرات فیلم و گزارش تهیه کردند.

کمیته دفاع از مبارزات مردم ایران- سیدنی استرالیا


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد