logo

اطلاعیه‌ی سازمان‌های جبهه ملی ایران در اروپا

در سوگ اندوهبار مهندس حمید ذوالنور
رییس شورای‌عالی نهضت مقاومت ملی ایران

يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۰۳ دسامبر ۲۰۱۷

Sazemanhaye-JM-E.jpg
در نهایت درد و اندوه از درگذشت دوست دیرین، برادر گرانمایه و مبارز دیرپای ملی، مهندس حمید(مصطفی) ذوالنور اطلاع یافتیم. او پس از یک نبرد سخت و طولانی با بیماری روز جمعه اول دسامبر ما را ترک کرد. خبر درگذست وی دوستداران او و همه‌ی مبارزان ملی و آزادیخواهان ایران را غرق غم و ... ساخت.

مهندس حمید ذوالنور در سال ۱۳۱۶ در شهر شیراز دیده به جهان گشود. او از همان آغاز نوجوانی و در دوران دولت ملی دکتر مصدق در صف هواداران رهبر ملی ایران درآمده‌بود. پس از ۲۸ مرداد در فعالیت‌های نیمه‌مخفی دانش‌آموزی علیه کودتا شرکت‌داشت. پس از عزیمت به تهران به عضویت حزب ایران و جبهه ملی درآمد و در دوران دانشجویی در دانشکده‌ی فنی در مبارزات دانشجویان دانشگاه تهران علیه دیکتاتوری حضوری فعال داشت و در تشکیل سازمان دانشجویان دانشگاه تهران ـ وابسته به جبهه ‌ملی نقشی مؤثر بر عهده گرفت و در سازماندهی مبارزات و تظاهراتی که با حادثه‌ی ۱۶آذر به خون کشیده‌شدشرکتی فعال داشت.در این دوران او به عضویت کمیته ی دانشکده ی فنی سازمان دانشجویان دانشگاه تهران انتخاب شده بودبه این صورت او از فعالان دوره‌ی تجدید تشکیلات جبهه ملی و برگذاری کنگره‌ی آن بود. حمید ذوالنور در حزب ایران نیز به عنوان یک عنصر پرشور حزبی فعال‌بود و از این طریق بود که ضمن آشنایی نزدیک با سران جبهه ملی از همان زمان با دکتر شاپور بختیار نیز آشنا شد و شیفته‌ی منش و دانش و شور او در مبارزه گردید. در دوران فعالیت‌های جبهه ملی دوم و دانشگاه چندبار همراه با رهبران جبهه ملی ایران بازداشت شد و روانه ی زندان گردید.

در بحبوحه‌ی مبارزات ۱۳۵۷ علیه دیکتاتوری در فعالیت های حزبی همراه مردم شرکت داشت. با تشکیل دولت بختیار او رابطه‌ی خود با این رهبر جبهه ملی و دبیرکل حزب ایران را ادامه‌داد و در حد مقدورات خود به او یاری رساند. پس از سقوط دولت شاپور بختیار نیز او کوشید تا در ایران به فعالیت‌های خود ادامه‌دهد.

وی در ایران همچنین به عضویت شورای مرکزی جبهه ملی ایران انتخاب شده‌بود.

با توجه به این که او هیچگاه ارتباط فعال خود با شاپور بختیار را قطع نکرده‌بود، پس از سفر به اروپا و دیدار با آخرین نخست وزیر رژیم مشروطه و احتمال پرونده‌سازی علیه او از سوی رژیم ولایت فقیه بازگشت او به وطن خطرناک شده بود و او ترجیح داد همکاری خود با دکتر بختیار را در مهاجرت دنبال‌کند. از آن پس او با اعتقادی که به راه مصدق و اعتمادی که به وفاداری بی‌کم‌وکاست بختیار به این راه داشت، در کنار شاپور بختیار به مبارزه علیه رژیم توتالیتر ملایان ادامه‌داد. در این شرایط جدید او به‌عنوان یکی از یاران نزدیک و مورد اعتماد شاپور بختیار و عضو هیأت اجرائی نهضت مقاومت ملی ایران تحت رهبری آخرین نخست وزیر مشروطیت ایران در کنار او مبارزه در تبعید را دنبال‌کرد. پس از قتل رهبر نهضت مقاومت ملی ایران او همچنان به عنوان عضو شورای‌عالی این سازمان و سپس همچون رییس آن به مبارزه ادامه‌داد.

در سالهای گذشته او در خارج از کشور نیز در یاری رساندن به دوستان خود کوشش‌های آنان برای تجدید سازمان جبهه ملی ایران با شرکت فعال در جلسات و کنگره هایی که به این منظور برگذار می‌شد دریغ‌ نداشت.

حمید ذوالنور ایرانی آزادیخواهی بود که به میهن خود ایران و فرهنگ و ادب و تاریخ آن عشقی بی‌پایان می‌ورزید و از دوری از وطن به‌سختی در رنج بود.

فقدان او برای جنبش آزادیخواهی ایران، برای جبهه ملی ایران و نهضت ملی ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر به‌شمار می‌رود.

سازمان‌های جبهه ملی ایران این ضایعه‌ی اندوهبار را به همسر ارجمند وی ژانین ذوالنور ـ اونتو و یگانه دختر وی آناهیتا ذوالنور، به برادران گرامی وی و خانواده‌های محترم ذوالنور و اونتو، به نهضت مقاومت ملی ایران، به دوستان و دوستداران حمید ذوالنور و به همه‌ی ملیون و آزادیخواهان ایران تسلیت می‌گوید و در سوگ این یار گرانمایه‌ی از دست رفته‌ی خود با آنان همدرد است.

آذرماه یکهزاروسیصدونودوشش

سازمان‌های جبهه ملی ایران در اروپا
دکتر علی راسخ افشار، دکتر پرویز داورپناه، علی شاکری زند، مهندس مهدی مقدس زاده.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد