logo

در بزرگداشت یاد و خاطره گرانقدر دکتر قاسملو

به مناسبت بیست و هشتمین سالگرد ترور او در وین - اتریش

پنجشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۶ - ۱۳ ژوييه ۲۰۱۷

Abdolrahman-Ghassemloo1.jpg
۲۸ سال از ترور دکتر عبدالرحمن قاسملو و همراهان او در شهر وین گذشت. بیست و هشت سال پیش ، در ۱۳ ژوئیه ۱۹۸۹ برابر با ۲۲ تیر ۱۳۶۸، دکتر قاسملو بر سر میز مذاکره برای صلح و پایان دادن به جنگ و خصومت در کردستان و برای تامین حقوق حقه مردم کردستان ترور شد.

ترور دکتر قاسملو ضایعه ای بزرگ نه فقط برای حزب دمکرات کردستان ایران و خلق کرد، بلکه در عین حال برای جنبش دمکراسی در ایران بود. دکتر قاسملو همواره در تلاش بود که با تاکید بر نزدیکی ها بین نیروهای سیاسی جبهه وسیعی برای تحقق دمکراسی در ایران ایجاد نماید و شکل گیری چنین جبهه ای را تنها راه موفقیت در برابر حکومت جمهوری اسلامی و تحقق خواست دمکراسی و تضمینی برای تامین خواست های مردم ایران می دانست. او همواره در مذاکرات خود با همه نیروها چه آن ها که در کردستان حضور داشتند و چه آن ها که در خارج از کشور بودند، براین امر تاکید ویژه داشت. دکتر قاسملو به همین دلیل نیز از اعتبار و محبوبیت کم نظیری بین همه نیروهای مبارز کشور ما برخوردار بودو به تنهائی حلقه اتصال بخش مهمی از این نیروها بود.

دکتر قاسملو در عین حال در عرصه بین المللی نیز یک سیاستمدار شناخته شده و مورد احترام احزاب و جریانات مترقی بین المللی بود. او اولین رهبر یک حزب ایرانی بود که توانست حزب خودش، حزب دمکرات کردستان ایران را به عضویت بین الملل سوسیالیستی در آورد که محل تجمع احزاب سوسیال دمکرات همه کشور ها ست. اهمیت این مساله زمانی قابل فهم است که بدانیم، احزاب سوسیال دمکرات، علاوه بر حکومت در کشور های خود، در مجموع نقش مهم و برجسته ای در شکل دادن به سیاست های بین المللی دارند.

در سالگرد ترور دکتر قاسملو و همراهان او، بر شخصیت همه جانبه او به عنوان یک انسان مبارز، آرمانخواه و رهبر سیاسی برجسته، ادای احترام می کنیم.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد