logo

جامعه ی دفاع از حقوق بشر و دمکراسی در ایران - سوئد

گزارشی کوتاه از نمایشگاه سالیانه ی روزهای حقوق بشر سوئد – یوته بوری ۲۰۱۵

چهار شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱ نوامبر ۲۰۱۵

nemayeshgahe-salane-HB-01.jpg
هر ساله نمایشگاه/کنفرانسی سه روزه با عنوان "روزهای حقوق بشر" توسط نهادها و انجمنهای حقوق بشری در سوئد و اسکاندیناوی اوایل ماه نوامبر برگزار می شود. این حرکت ۱۵ سال پیش شروع شده و هر سال بزرگتر و وسیعتر برگزار می شود. هدف بالابردن آگاهی مردم، موسسات دولتی، شهرداریها و شرکتها در رابطه با حقوق بشر و قرار دادن حقوق بشر در دستور کار سیاستمداران است. موسسات تحقیقی، دانشگاهها، انجمنهای حقوق بشر چون امنستی، صلیب سرخ، مدافعان حقوق بشر، انجمنهای صنفی و سایر گروههای فرهنگی با اجاره ی غرفهایی و پرداخت مبلغی بخشی از هزینه ی نمایشگاه را تامین می کنند. سمینارهای و کارگاههای زیاد، کارشناسانه و متنوع در رابطه با حوزه های گوناگون حقوق بشر به غنای این نمایشگاه می افزاید.

نمایشگاه های تاکنون برگزار شده هر سال حدود ۵۰۰۰ – ۴۰۰۰ بازدید کننده داشت. اگر تعداد فعالین غرفه ها را به آن اضافه کنیم آمار افراد شرکت کننده بیشتر می شود. هر غرفه حدودن توسط ۱۰ نفر اداره می شود. حدود ۷۰ غرفه از نهادهای مختلف، فعالیتها و برنامه های آینده ی خود را به بازدیدکنندگان ارایه می دهند. بیش از ۱۰۰ نفر دواطلبانه به اداره ی کارهای جاری همت می گمارند. انجمنها و نهادهای زنان نقش جدی در برگذاری و ادره ی غرفه ها وارایه ی راهکارها و تئوریهای مربوط به جنسیت/زنان را بعهده دارند.لینک سایت اینترنتی نمایشگاه بزبان انگلیسی:
http://www.mrdagarna.nu/en/

با توجه به موج مهاجرت به سوئد و نیز فعالیتهای جریانهای راست و فاشیستی بر علیه مهاجرین غیر اروپائی سمینار بزرگی با شرکت خانم ناوی پیلای کمیساریای سابق حقوق بشر سازمان ملل در رابطه با تبیعض، اشکال تبعیض و درخواست برخورد قاطع با تبعیض برگزار شد. تصویر زیر تعداد شرکت کنندکان در این سمینار را بهتر تصویر می کند:جامعه ی دفاع از حقوق بشر و دموکراسی در ایران دوسال پیش برای اولین بار در این نمایشگاه بسیار با ارزش شرکت کرده و با غرفه ائی در رابطه با نقض حقوق بشر در ایران فیلمهای کوتاهی را نمایش داد. در ضمن به جمع آوری امضا برای آزادی زندانیان سیاسی، دفاع از حقوق زنان، کارگران، اقلیتهای قومی/مذهبی، دانشجویان، افشاگری در رابطه با تخریب محیط زیست ​(دریاچه ی رضائیه و رود کارون) ​ به پخش اطلاعیه اقدام نمود. معرفی جامعه ی دفاع از حقوق بشرو همکاری با نهادهای مشابه همکار از سایر عرصه های فعالیت بود.

جامعه ی دفاع از حقوق بشر و دموکراسی در ایران - سوئد در اواسط دهه ی ۱۹۹۰ تاسیس شد. بعد از آن با توجه به توان خود به برگزاری راه پیمائیها، سمینارها، صدور بیانیه های حمایت از آزادی گروهای سیاسی، قومی، مذهبی و بخصوص زنان، دفاع از حق پناهنگی و آزادی بیان و اجتماعات در ایران اقدام نموده است. شرکت در مصاحبه های رادیوئی، جلسات گفتگو و نیز ترجمه مقالات و شرکت در فعالیتها و حرکتهای بین المللی در حمایت از آزادیهای مردم ایران، سایر برنامه ها و فعالیتهای جامعه را در بر می گیرد.

در نمایشگاه/کنفرانس امسال "روزهای حقوق بشر در یوته بوری جامعه حوزه های زیر را مورد توجه قرار داد:
۱. افشاگری در رابطه با تخریب محیط زیست و تاثیر آن در زندگی مردم ایران
۲. اطلاعرسانی در رابطه با تبعیض جنسیتی، ازدواجهای تحمیلی دختران خردسال و مسایل زنان بطور عمده
۳. اطلاع رسانی در رابطه با نقض ​ آزادیهای سیاسی​، ​ مدنی و مسئله ی زندانیان سیاسی​، قومی و مذهبی​

امسال نیز همانند دوره ی پیشین فیلمها​ئی​ در این رابطه ها نشان داده شد و تعداد ۱۰۰۰ برگ فلایر و سایر اطلاعیه ها در رابطه با نقض خشن حقوق زنان، کارگران، اقلیتهای قومی/مذهبی و سایر شهروندان پخش شد.

هیئت مدیره ی جامعه ی دفاع از حقوق بشر و دمکراسی در ایران - سوئد


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد