logo

آزادی موقت چهار فعال آذربایجانی از زندان اوین

علیرضا صرافی مدیر مسئول و صاحب امتیاز نشریه توقیف شده دیلماج و عضو شورای ملی صلح ، سعید محمدی (مغانلو) روزنامه نگار و سردبیر سابق هفته نامه یارپاق، حسن راشدی نویسنده و روزنامه نگار و مهدی نعیمی مدرس زبان ترکی، امروز شنبه ۱۸ آبانماه ، با قرار وثیقه آزاد شدند.

يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۸۷ - ۰۹ نوامبر ۲۰۰۸

ساوالان سسی:علیرضا صرافی مدیر مسئول و صاحب امتیاز نشریه توقیف شده دیلماج و عضو شورای ملی صلح ، سعید محمدی (مغانلو) روزنامه نگار و سردبیر سابق هفته نامه یارپاق، حسن راشدی نویسنده و روزنامه نگار و مهدی نعیمی مدرس زبان ترکی، امروز شنبه ۱۸ آبانماه ، با قرار وثیقه آزاد شدند.
یکی از نزدیکان زندانیان آزاد شده با اعلام این خبر گفت: وثیقه سنگین۵۰ میلیون تومانی برای آزادی هر زندانی به دادگاه ارائه شده است.
اين چهار فعال مدنی در روز بيست شهریور ماه توسط ماموران امنيتی به همراه ۱۵ نفر دیگر در خانه ای در تهران در یک ضیافت افطاری بازداشت شده بودند.
گرچه خانواده آنها پیشتر اعلام داشته بوداند که در مراجعاتی که به دادگاه انقلاب داشتند، متين راسخ، بازپرس پرونده فعالین آذربایجانی بازداشتی در مراسم افطاری، اتهام این افراد را "اجتماع و تبانی در جهت اخلال در امنیت کشور" ذکر کرده است، ولی فعالین آزاد شده اعلام داشته اند در طول مدت بازداشت نامبردگان جهت اخذ اعترافات تحت فشار قرار گرفته و بازجویی ها پیرامون اتهام تفهیم شده به آنها نبوده است.
اينگونه اتهامات در سال های اخير به فعالان مدنی آذربایجانی درايران وارد می شود، اما اين فعالان و نيز سازمان ها ی حقوق بشری در ايران و جهان آن را رد می کنند.
بنابر اظهارات خانواده زندانیان آزاد شده آنها تقریبا تمام مدت بازداشت را در انفرادی بند ۲۰۹ اوین تحت فشارهای جسمی و روحی قرار داشتند. به آنها در مدت بازداشت اجازه گرفتن وکیل داده نشد و بیش از یک ماه محروم از ملاقات با خانواده خود بودند.
زندانیان فوق همچنین در اعتراض به آنچه ادامه نگهداری و برخوردهای غیرقانونی با ایشان در طول مدت بازداشت، اعلام داشته بودند از روز چهارم آبان اعتصاب غذا کرده بودند.
از طرفی بازداشت دسته جمعی فعالان آذربایجانی در مراسم افطاری قید شده باعث نگرانی نهادهای مدافع حقوق بشر بين المللی از جمله سازمان عفو بين الملل، سازمان گزارشگران بدون مرز و همچنين نهادهای داخلی شده بود که همگی خواستار آزادی آنها شده بودند.
این سازمانهای حقوق بشری اعلام داشتند که این افراد به خاطر فعالیتهای صلح آمیز خود به نمایندگی از مردم آذربایجان دستگیر شده اند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد