logo

جامعه بهائیت در ایران در خطر است

خبرگزاری نیمه رسمی در ایران خواستار "انهدام کامل" بهائیت شد.

سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۷ فوريه ۲۰۰۹

logo-k.jpg
29 بهمن ماه 1387 – کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز اعلام کرد که حمله به جامعه بهائیت در ایران با اعلام نیمه رسمی برای "انهدام کامل" آنها به سطح خطرناکی رسیده است. کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از دولت ایران خواست که فورا تهدید های روزافزون خشونت بار خود را علیه اعضای جامعه بهائیت متوقف کند و افراد بازداشتی اقلیت مذهبی بهائی را که بدون هیچگونه اتهامی در زندان بسرمی برند، آزاد کند. این کمپین همچنین از جامعه بین المللی خواست که آزارو اذیت روزافزون اقلیت مذهبی بهایی را بشدت محکوم کنند.

دولت در طول یکسال گذشته حملات خود را علیه اعضای جامعه بهائیت شدت داده است. در حال حاضر حداقل 30 نفر از بهائیان در سراسر کشور در زندان بسر می برند. بهائیان که جمعیتی حدود 300 هزار نفر دارند اقلیت مذهبی ای هستند که در قانون اساسی ایران برسمیت شناخته نشده اند. بهائیان در طول 30 سال گذشته مورد تبعیض های رسمی قرار گرفتند و حدود 200 نفر از آنها از زمان انقلاب در سال 1357 به بعد اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان – ایسنا- در تاریخ 23 بهمن ماه 1387، قاضی حداد؛ مقام رسمی قوه قضائیه اعلام کرد که دادگاه هفت تن از رهبران جامعه بهائیت بزودی برگزار خواهد شد. در این گزارش به نقل از حداد برخی از اتهامات این افراد "جاسوسی برای اسرائیل، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام " عنوان شده است.

اعضای رهبری جامعه بهائیت از فروردین ماه 1387 بدون دسترسی به وکیل در بازداشت هستند.شیرین عبادی؛ برنده جایزه صلح نوبل که وکالت آنها را بعهده دارد، به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که ایشان هنوز از جزئیات کیفرخواست و محاکمه مطلع نیستند . انتظار می رود که پرونده این متهمین در طول این هفته قبل از دادرسی در اختیار ایشان قرار بگیرد.

بنظر می رسد که شدت حملات مقامات علیه بهائیان یک حیله روابط عمومی ای باشد برای اینکه بتوانند نتیجه دادگاه آنها را تحت تاثیر قرار بدهند. خبرگزاری نیمه رسمی فارس در تاریخ 27 بهمن ماه 1387 گزارش داد که دادستان کل کشور؛ آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی، در نامه ای به وزیر اطلاعات؛ محسن اژه ای نوشت که تشکیلات فرقه بهائیت "در تمامی رده ها غیر قانونی و غیر رسمی بوده و وابستگی آنها به اسرائیل و ضدیت آنها با اسلام و نظام اسلامی محرز و خطر آنها برای امنیت ملی مدلل و مستند است."

گزارش منتشره توسط خبرگزاری فارس در پایان چنین جمعبندی می کند که این نامه مجوزی است از سوی دادستان کل برای "برخورد قاطع با عناصر تشکیلات؛ تا انهدام کامل آنها" .

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از مقامات قضایی خواست که دادگاه بهائیان را متناسب با معیارهای بین المللی دادرسی عادلانه برگزار کرده و حقوق متهمین را در فضایی شفاف و آزاد تضمین کنند.

هادی قائمی؛ سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در مورد اتهامات اعضای رهبری جامعه بهائیت گفت: "این اتهامات خیلی جدی هستند. همه شواهد، از بازداشت آنها تا همین محاکمه ای که در پیش است، به نظر میرسد گواه بر بی اساس بودن این اتهامات و منشاء سیاسی آنها می باشد." قائمی در مورد دادگاه این متهمین گفت: "محاکمه این افراد، در صورتی که دادگاه نتواند این اتهامات را بطور علنی ثابت کند و اگر امکان دفاع مناسب برای آنها فراهم نشود، کاملا بی اعتبار خواهد بود، و در چنین وضعیتی، این دادرسی چیزی بیش از یک تعقیب و آزارشبیه توهمات قرون وسطایی نخواهد بود."

دولت ایران همواره مذهب بهایی را به ابزار دولت اسرائیل متهم کرده اما هرگز اطلاعاتی برای اثبات این اتهام ارائه نکرده است. در تبلیغات رسمی همواره برای اثبات این اتهام به این که مرکز بین المللی بهائیان در حیفا، اسرائیل قرار دارد اشاره می شود. اما تاسیس این مرکز به زمان تبعید موسسان آن به دوران امپراتوری عثمانی در سال 1868 میلادی بر می گردد.


google Google    balatarin Balatarin    twitter Twitter    facebook Facebook     
delicious Delicious    donbaleh Donbaleh    myspace Myspace     yahoo Yahoo     


نظرات خوانندگان:

انهدام ؟!
محمود
2009-02-18 17:42:14
واقعا نمي دانم منظورشان از انهدام چيست ؟ يعني چه ؟ يعني مي خواهند سيصدهزار شهروند مطيع و بي آزار اين مملكت را نابود كنند ؟ اين با كدام عقل ، منطق و يا ديني مطابقت دارد ؟ بايد از آقاياني كه چنين تصميماتي مي گيرند پرسيد بعد از سالها محروم كردن اين عده از هموطنان از تحصيل و كار و بردباري بهائيان هنوز هم به اعمال خود ادامه ميدهيد ؟


ياشار
2009-02-18 09:10:51
به نظر من اتهام جاسوسي برازنده کساني است که از جيک و پيک نظام خبر دارند و بسيار راحتتر از بهائي هاکه حتي از مدرسه رفتن هم محرومند به اطلاعات حساس نظام براي فروش به بيگانگان دسترسي دارند .
براي مبارزه با جاسوسي بايد به دنبال افرادي از ارکان نظام بگرديد !و بهتر است از همانهائي شروع کنيد که بدنبال جاسوس در جامعه بهائيان يا اقليت هاي ديگر هستند.

رد اتهام
شعله
2009-02-17 21:01:25
خیلی عجیبه که چنین اتهاماتی به این افراد وارد می کنند که بی پایه بودن اونا مثل روز روشنه. در مورد جاسوسی، بهائیها به یک شغل سادهء دولتی هم راه ندارند تا چه برسه به جاهایی که اطلاعات محرمانه داشته باشه. در مورد توهین به مقدسات، مقدسات اسلام برای دیانت بهائی هم مقدسه و هیچ بهائی هیچوقت به مقدسات خودش توهین نمی کنه. در مورد تبلیغ علیه نظام هم که یک جرم سیاسیه و یکی از دستورات مهم برای بهائیها عدم مداخله در امور سیاسیه به طوری که اگه کسی بخواد در امور سیاسی مداخله کنه اول باید از عضویت جامعهء بهائی انصراف بده. حالا رو چه حسابی میشه چنین اتهاماتی به افراد بهائی وارد کرد خدا میدونه

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد