logo

تکمیل سند قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷

براساس گزارشات دریافتی از شهریور ۱۳۸۶ تا آبان ۱۳۸۷

چهار شنبه ۲۹ آبان ۱۳۸۷ - ۱۹ نوامبر ۲۰۰۸

بتول آزاده

yade-janbakhtegan.jpg
ما چه می توانستیم به این عزیزان بگوئیم جز این که ما را در غم واندوهشان شریک بدانند ، جز این که بگوئیم تلاش ما براین است که روزی این سند را در دادگاهی صالح ارائه کنیم تا مسئولین این جنایت ضد بشری شناخته و مورد محاکمه قرار گیرند. جز این که امیدوار باشیم که بعد ازاین هرگز چنین جنایتی در کشورمان تکرار نشود.
سال گذشته نیز نامه های الکترونکی بسیاری از طرف خانواده ها و همبندان سابق جان باخته گان سال ۶۷ دریافت نمودیم ،که اکثرأ در جهت هرچه تکمیل تر نمودن لیست شهدای سال ۶۷ بود. در میان نامه های دریافتی تعدادی نیز توسط فرزندان این عزیزان جان باخته، فرستاده شده بود که ضمن شهادت به اعدام پدر، از درد و رنج و اندوه بی پایان خود نیز برای ما نوشته بودند.
فرزندی که پدرش را ۷ مهر ماه ۱۳۶۷ در زندان اوین اعدام کرده اند و ما از ایشا ن با عنوان شاهد شماره ۲۰۳ یاد می کنیم نوشته است :
" یاد همه شون گرامی باد .
همه شون را دوست دارم .
می رسد روز انتقام، روزی .
یکی اون بالاست."
فرزند دیگری نوشته است:" در ۴ آذر سال ۶۷ مادرم مثل هزاران نفر دیگر به کمیته رفت و وسایل پدرم را تحویل گرفت ."
ما چه می توانستیم به این عزیزان بگوئیم جز این که ما را در غم واندوهشان شریک بدانند، جز این که بگوئیم تلاش ما براین است که روزی این سند را در دادگاهی صالح ارائه کنیم تا مسئولین این جنایت ضد بشری شناخته و مورد محاکمه قرار گیرند. جز این که امیدوار باشیم که بعد ازاین هرگز چنین جنایتی در کشورمان تکرار نشود.
دوستی که از ایشان با نام شاهد شماره ۲۰۴ یاد می کنیم، کار بسیار با ارزشی انجام داده اند، ایشان بعد از ذکر مقدمه ای، اسامی اعدام شدگان شهر خود، لنگرود را ارسال داشته اند. این لیست شامل ۱۲۹ نفر می باشد که اعدام شدگان در دو رژیم را در بر می گیرد. در مقدمه نوشته اند :"....تعداد قتل عام شدگان نسبت به جمعیت شهری چون لنگرود؛ بیش از هر چیز نشانه ابعاد وسیع سبوعیت آدم خوارانه این دو نظام است. ما وظیفه داریم که نام این عزیزان را در حافظه تاریخی مردم امان زنده نگهداریم..." ایشان هم چنین عکس هایی از گور های دستجمی شهر لنگرود نیز فرستاده اند. به ضمیمه یادداشت هائی که در آن ها از جمله می خوانیم: "... و خانواده ها نیز در آن محیط کوچک و خفقان زای شهرستان لنگرود، حق جمع شدن و گریه و فغان را هم در کنار قبر ها ندارند. هرچند که هر از گاهی مادر و پدری پیر یا همسر و فرزندی را می بینیم که در خلوت خویش بر سر گوری می گریند. ..."
دوست دیگری که از ایشان با نام شاهد شماره ۲۰۶ یاد می کنیم و خود در همان سال در زندان عادل آباد شیراز زندانی بوده اند و خوشبختانه از قتل عام این سال جان سالم به در برده اند، با احساس مسئولیت تمام، نام اعدام شدگان این زندان را تا آن جا که در خاطر داشته اند، یادداشت و برای ما هم ارسال داشته اند.
ما به رسم هر ساله با توجه به اطلاعات جدید لیست موجود را چنان که ملاحظه می شود، تدقیق و تکمیل کرده ایم .
با تشکر فراوان از همه شما عزیزان، یادآور می شویم که با توجه به این که تا کنون مسئولین رژیم جمهوری اسلامی، از این حق ابتدائی بازماندگان و خانواده های داغ دار مبنی براطلاع یافتن از شمار، نام، مشخصات، محل دفن و… قربانیان این جنایت سر باز می زنند، تکمیل این سند بدون یاری و همفکری شما امکان پذیر نیست .
دوستان و هم میهنان گرامی، کار بر روی این پرونده برای ما تعطیل بردار نیست. هم چنان چشم به راه خاطرات، مشاهدات، عکس ها، اسناد و اطلاعات شما هستیم .

بتول آزاده

آبان ماه ۱۳۸۷


اسامی جانباختگان کشتار سال ۱۳۶۷ در زندان های جمهوری اسلامی
(لیست جدید آبان ۱۳۸۷)
الف
ب - ت
ج - خ
د - ز
س - ض
ط - ف
ق
میم
ن - ی

با ما با آدرس زیر تماس بگیرید
iran_a500@yahoo.fr


google Google    balatarin Balatarin    twitter Twitter    facebook Facebook     
delicious Delicious    donbaleh Donbaleh    myspace Myspace     yahoo Yahoo     


نظرات خوانندگان:


سوزان
2016-08-20 22:35:04
من فقط اسامى را مى خانم و زار زار كًر يه مى كنم در ان زمان من 20ساله بودم و سركرم به بجٍه دارى و زندكى بودم و نمى دانستم جه خبر است حالا در خارج از كشور بعد از اين همه سال در سن 55سالكى متوجه شدم و متاسفانه اسم يك هم كلاس ى خودم را هم ديدم 😥😥😥روحش ان شاد همه كلها ى بٍر بٍر شده🌺


ج
2011-10-17 06:23:28
سلام من دایی ام سال67توسط خمینی جنایتکار اعدام شدومشخصاتش را برایشما فرستادم اما درلیست نبود خواستمعلت راجویا شوم؟

نام شهیدی دیگر
آراز
2009-12-04 19:38:45
با سلام آقای اکبر فرجی دیزجی استوار لشگر 16 قزوین نیز در سال67 در زندان جمهوری اسلامی به جرم همکاری با مجاهدین اعدام و در مازندران در شهر فریدون کنار مدفون گشته روحش شاد باد

اسامی کشته شدگان سال67
MAHMOOD
2009-09-13 15:53:24
نظر باینکه در ایران فیلترینگ سایت ها بسیار شدید می باشد امکان دسترسی اینجانب به اسامی کشته شدگان سال 67 میسر نگردید خواهشمند است در صورت امکان اسامی مزبور را به ادرس ایمیل فوق ارسال فرمایید.

عدالت
مرداد
2009-09-03 11:51:55
تابستان سال 67 چه کشتاری شده?آیا کشتار دیگری در ایران نشده?در بستان کشتار نشده? امیدوارم یک روز یک دادگاه به کشته شدن هر ایرانی بدونه توجه به عقاید انها رسیدگی کند و تکلیف همکارن دولت صدام را روشن کند.


maysam
2009-07-17 08:52:19
هر شب ،،،ستاره‌ای به زمین می‌‌کشند و باز ،،،،این آسمان پر ستاره غرق ستارأه هاست...جنایت‌های این رژیم ضد بشری در تاریخ بشریت بی‌ سابقه است ،،،ولی‌ افق خونین سپیده سحر در پی دارد...بر قرار باد مبارزات مردم شجاع ایران بر ضد استبداد مذهبی‌...

مولوی نژاد
قاسم
2009-06-15 10:06:06
باسلام بنده سنم در زمان جنایت هولناک سال 67 زیاد نبوده است و البته کسی را هم در ان فاجعه هولناک از دست نداده ام الان هم کارمند بخش مهمی در دولت هستم ولی قطعا نباید از این جنایت هولناک گذشت و بالاخره روزی باید این پرونده نیز بمانند پرونده قتلهای زنچیره ای بررسی شده و در اختیار ملت بزرگوار و شریف ایران قرار گیرد یاد و خاطره تمامی شهدای عزیز ایران شهیدان انقلاب 57 شهیدان جنگ تحمیلی و مظلومان فاجعه هولناک تابستان 67 گرامی باد.

tashakor
bahzad
2009-06-14 00:44:56
khastam etelah bedam:shakse digari ast ke shoma dar listetan nadarid: doctor seyfolah giyasvand dar sale edam shod dar tehran az hezbe todeh ke zamane dastgiri man anja bodam dar matabe ishan ba sepas az zahamatetan


ghasem
2009-03-05 20:59:22
ba doorood bar shohadaye fadaii, yaran az jomleye shohadaye 60 dar behshahr yaghobe yazdani ra dar bagh be khak sepordand va ali akbare hedarian ra dar hayate khaneash...jaii ke mahale bazie kodakanash bood. pishnahad mikonam listi az edamihaii ke ingoone zolme mozaafi ra dochar shodeand tahaye shavad.

درود
بابک
2009-02-18 10:17:16
درود و سلامي بيکران بر شرافت قلمتان باد !

قدر دانی
مهرداد
2008-11-19 16:54:35
بسهم خود از زحمات بی دریغ شما سپاسگزارم به امید روزی که عاملین چنین جنایت وحشتناکی، در دادگاهی عادلانه محاکمه گریده تا پرده از روی آنهمه درنده خوئی و جنایتشان برداشته شود.
موفق باشید. مهرداد

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد