logo

کرونا در ایران؛ روند صعودی آمار مرگ و نگرانی از شیوع سویه دلتا در سه استان جنوبی

يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳ ژوين ۲۰۲۱بی بی سی: عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران شیوع سویه دلتا در سه استان بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان را نگران‌کننده دانست. در حالیکه آمار ابتلا در ایران رو به افزایش است، گزارش‌ها از کمبود واکسن در بیشتر مناطق ایران حکایت دارند.

دکتر مسعود مردانی به خبرگزاری ایسنا گفت "مشکل عمده در استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان" است و "باید مواظب بود که این ویروس در کشور گسترش پیدا نکند."

ویروس کرونای جهش‌یافته نوع دلتا، با نام علمی B.۱.۶۱۷.۲ ، نخستین بار در کشور هند شناسایی شده است.

گفته‌های مقامات دو استان جنوبی کشور نیز از افزایش نگرانی‌ از شیوع کرونا حکایت دارد.

فرزاد ابراهیمی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار بندرعباس هم شرایط استان هرمزگان و به ویژه شهر بندرعباس را "نامناسب" توصیف کرد و تاکید کرد که "محدودیت‌های تردد، از جمله منع رفت و آمد پس از ساعت ۱۰ شب و رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان ادامه می‌یابد."

احمدعلی موهبی، استاندار سیستان و بلوچستان نیز وضعیت شیوع کرونا در این استان را "بسیار نگران کننده و خطرناک" خواند: "نگران روزهای سخت پیش رو هستیم و انتظار داریم مردم در این شرایط همکاری بیشتری داشته باشند و از گردهم‌آیی‌های شبانه در بحث انتخابات اجتناب کنند."

افزایش آمار مرگ و مبتلایان جدید

وزارت بهداشت ایران روز یکشنبه ۲۳ خرداد از مرگ دستکم ۱۸۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ و شناسایی ۸ هزار و ۱۹۵ بیمار جدید خبر داد.

آمارهای رسمی از روند صعودی مرگ بیماران مبتلا به کووید۱۹ در ایران حکایت دارد؛ مجموع بیماران کووید۱۹ در ایران به سه میلیون و ۲۸ هزار و۷۱۷ نفر و مجموع جان باختگان از این بیماری به ۸۲ هزار و ۹۸ نفر رسیده است.

توقف واکسیناسیون و سردرگمی مردم

گزارش‌ها حاکی از آن است که نوبت دوم وامسن برای افرادی که دوز اول را زدند در دسترس نیست.

مقامات بهداشتی مناطق زیادی از ایران اعلام کردند که از حدود بیست روز پیش، واکسیناسیون به دلیل نبود واکسن متوقف شده است. بیشتر مراجعان کسانی هستند که دوز اول را زده اند و نوبت دوز دوم آنها رسیده است.

رضا فدایی، مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان گفته است که "موجودی واکسن استان نزدیک به صفر است و به همین دلیل واکسیناسیون هیچ گروه جدیدی شروع نشده" و "منتظر دریافت محوله جدید واکسن از وزارت بهداشت هستیم."

او از شهروندان خواست "به مراکز واکسیناسیون مراجعه نکنند و کسانی که هنوز واکسن نزده‌اند منتظر پیامک باشند تا بعد از دریافت واکسن‌های جدید، از آنها برای تزریق واکسن دعوت کنیم."

محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو ایران درباره "وقفه در واکسیناسیون سالمندان" گفت که محموله جدید چند میلیونی واکسن در راه است" اما توضیح بعدی او این بود که یک میلیون واکسن تولید داخل ایران هفته آینده عرضه می‌شود.

او همچنین از توافق برای واردات واکسن از مناطق آزاد تجاری ایران مثل جزیره کیش خبر داد اما گفت این موضوع فعلا در حد یک توافق است.

در حالیکه شهروندان در ایران از اینکه دو نوع مختلف واکسن را تزریق کنند، نگران هستند، آقای شانه‌ساز گفت که "تا جایی که بشود دوز دوم را از طریق واردات تامین می‌کنند و در صورتی که دچار کمبود شوند از واکسن تولید داخلی برای دوز دوم استفاده می‌شود."

روند واکسیناسیون در ایران کند بوده است. به گفته وزارت بهداشت ایران تا کنون ۴ میلیون و ۳۲۷ هزار و ۵۳۳ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۸۲۷ هزار و ۱۰۶ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در ایران به ۵ میلیون و ۱۵۴ هزار و ۶۳۹ دوز رسیده است.

دولت سازمان گمرک و هلال احمر ایران را از هرگونه اطلاع‌رسانی درباره‌ واردات واکسن منع کرده است. این تصمیم بعد از آن گرفته می‌شود که بخشی از اطلاعات منتشر شده از سوی گمرک ایران نشان می‌داد که ابهام‌هایی درباره‌ میزان واکسن‌های وارد شده و مبدا آن‌ها وجود دارد.
بررسی بی‌بی‌سی فارسی و اظهار نظرهای رسمی و نیمه‌رسمی آمار واقعی را چند برابر می‌دانند.

به گفته وزارت بهداشت ایران در حال حاضر ۳۴۴۵ نفر هم به دلیل کرونا در بخش های مراقبت ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد