logo

محمد ملکی، اولین رییس دانشگاه تهران بعد از انقلاب و منتقد حکومت ایران درگذشت

چهار شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲ دسامبر ۲۰۲۰بی بی سی: محمد ملکی اولین رئیس دانشگاه تهران پس از انقلاب و از منتقدان سرسخت حکومت ایران در سن ۸۷ سالگی در تهران درگذشت.

این خبر را عمار ملکی پسر او در توئیتر منتشر کرد.آقای ملکی در سال‌های گذشته بارها در حمایت از زندانیان سیاسی تحصن و برای همدردی با خانواده کشته‌شدگان دیدار کرد.

چند سال پیش، عکسی از او که با عصا برای حمایت از نرگس محمدی مقابل زندان اوین رفته بود خبرساز شد.عکس خبرساز محمد ملکی در مقابل زندان اوین برای حمایت از نرگس محمدی

محمد ملکی اولین رئیس دانشگاه تهران بعد از انقلاب بود که با انقلاب فرهنگی و بسته شدن دانشگاه ها، از این سمت برکنار شد.

او در دهه‌های گذشته بارها بازداشت و ممنوع‌الخروج شده بود.

آقای ملکی از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۵ در زندان بود. او در سال ۱۳۷۹ یک بار دیگر به همراه تعدادی از فعالان ملی - مذهبی دستگیر شد و مدتی را در زندان گذراند.

آقای ملکی مجددا در مرداد ۱۳۸۸ بازداشت شد. او پیش از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری ایران در نوشته ای اعلام کرده بود به دلیل سوابق کاندیداها و ساختار سیاسی ایران، در انتخابات شرکت نخواهد کرد.

آقای ملکی همچنین یکی از ۱۴نفری بود که در خرداد ماه سال ۱۳۹۸ با امضای نامه‌ای خواستار استعفا رهبر ایران و گذر از جمهوری اسلامی شدند.

واکنش‌ها؛ 'نماد ایستادگی تمام قد در برابر جمهوری اسلامی'محمد ملکی در کنار گوهر عشقی مادر ستار بهشتی

خبر در گذشت محمد ملکی با واکنش گسترده و همدردی بسیاری از فعالان سیاسی، نویسندگان و کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه شد.

اکبر معصوم بیگی مترجم و از اعضای کانون نویسندگان در یادداشتی در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک نوشت " خبر درگذشت او مقارنه‌ای پیدا کرده است با ۱۳ آذر، روز مبارزه با سانسور، که او روزگار درازی از عمر خود را صرف پیکار با آن کرد".

آقای معصوم بیگی با یادآوری عضویت افتخاری آقای ملکی در کانون نویسندگان نوشت "به گمانم ۱۰ سال پیش بود، راستش تاریخ دقیقش را یاد ندارم، که به پیشنهاد برخی از اعضا، و پذیرش کتبی بقیه‌ی اعضا و تصویب نهایی هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، چهار تن به عضویت افتخاری کانون نویسندگان ایران در آمدند که یک تن از آن ها دکتر محمد ملکی، نخستین رئیس دانشگاه تهران پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ و مبارز خستگی ناپذیر بود".

مهرداد درویش جامعه‌شناس هم در پیامی نوشته است "دکتر محمد ملکی یکی از نمادهای ایستادگی تمام قد در برابر جمهوری اسلامی و در راه آزادی ایران در گذشت. او که در تمام عمر فعالیت علمی و سیاسی اش به تمکین در برابر حکومت اسلامی تن در نداد همه ما را با کوله باری از درد اما با پیام همبستگی و ایستادگی ترک کرد".

محمد آقازاده روزنامه‌نگار هم در متنی کوتاه نوشت "محمد ملکی رفت، نماد نسلی بود که شبیه آنچه باور داشت زندگی می کرد و برای این کار هزینه های بسیار داد".


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد